Wymiana kopciuchów. Dzieje się, ale dość wolno

Wymiana kopciuchów. Dzieje się, ale dość wolno

Polska powoli przestaje być rajem dla pozaklasowych kotłów zasypowych. Wymiana kopciuchów, bo tak się je częściej nazywa, trwa. Ubywa ich nieustępliwie, choć powoli. Wiedza właścicieli kopciuchów wciąż jest niewystarczająca. Chociażby wiele osób nie wie, że w ich gminach istnieją uchwały antysmogowe lub mają zacząć obowiązywać zakazy palenia węglem.

Tekst powstał w oparciu o wynik raportu z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Alarmu Smogowego w listopadzie 2020 roku. Badania zrealizowane zostały przez CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej w listopadzie 2020 roku na losowej próbie 1010 właścicieli budynków jednorodzinnych w całej Polsce.


Wymiana kopciuchów – stan obecny

  • Jeszcze w 2014 roku było w Polsce ok. 3 mln 740 tys. kotłów pozaklasowych. Do dziś ich liczba spadła o ok. 850 tys. Nadal jednak w naszym kraju dymi ok. 2 mln 890 tys. kotłów nie spełniających wymogów uchwał antysmogowych.
  • Ubywa posiadaczy kotłów węglowych – z 69% w 2014 roku zostało 51%.
  • Przybywa gospodarstw domowych ogrzewanych gazem – w 2014 roku było ich 14%, obecnie jest 24%.
  • Aż 55% rodaków nie ma pojęcia o istnieniu zakazu użytkowania starych kotłów.

To zauważalna zmiana, która pokazuje, że Polacy zaczęli zwracać uwagę na to, czym ogrzewają domy. Jest to powód do umiarkowanego optymizmu. Szczególnie kiedy weźmie się pod uwagę, że w dużej części mówimy o remontach prowadzonych bez żadnej pomocy państwa. Program „Czyste Powietrze”, który ma w tym pomagać, jest przecież sprawą względnie nową i wciąż nabiera tempa – mówi Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Ile jest jeszcze do zrobienia?

Co ciekawego z tego wynika dla instalatora? Tylko 14% Polaków w województwach, w których zgodnie z gminną uchwałą trzeba się pozbyć kopciuchów wie, od kiedy obowiązuje zakaz korzystania nich. ma wejść w życie gminny potrafi podać termin wejścia w życie takiego zakazu. Tymczasem, chcąc spełnić te uchwały, w ciągu najbliższych 6-7 lat powinniśmy wymienić niemal 3 mln starych kotłów na paliwa stałe. Polski Alarm Smogowy wylicza, że to ponad 400 tys. kotłów każdego roku. Drogi Instalatorze, to Twój rynek. Warto uświadamiać klientów, że uchwała antysmogowa + program „Czyste Powietrze” oznaczają, że może nie być lepszego momentu na wymianę starego źródła ciepła…

Pełen raport można przeczytać na stronach akcji Polski Alarm Smogowy

Zdjęcie główne: Rubenstein Rebello z Pexels

Warto przeczytać także:

Leave a Comment