Instalatorzy, nie tylko prowadząc remont łazienki, są narażeni na działanie pyłów. Najwięcej drobnych cząstek zawierających krzemionkę powstaje podczas cięcia, wiercenia czy szlifowania materiałów budowlanych. Wnikając do płuc, pył ten stwarza duże zagrożenie dla zdrowia. Na rynku można spotkać rozwiązania, które ułatwiają zmniejszenie ilości powstającego pyłu. Takim przykładem jest niemiecki Saugolator.
Saugolator to urządzenie powstałe w niemieckiej firmie inżynierskiej. Jego twórca szacuje, że intensywne prace w łazience w ciągu tygodnia powodują wytworzenie pół wiadra drobnego pyłu. Przyjęcie takiej dawki z pewnością przekracza poziom dopuszczalnego narażenia w UE, nie mówiąc o surowszych wymaganiach amerykańskich. W UE dla drobnego pyłu krzemionkowego dopuszczalne narażenie wynosi średnio 0,1 μg/m3 powietrza w ciągu w 8 h. Przekroczenie tego poziomu wyraźnie zwiększa ryzyko chorób płuc. Dlatego warto zadbać o to, by ograniczyć powstawanie pyłu podczas prac instalacyjnych.
Zasada działania
„Saugolator” to system filtracyjnych drobnych pyłów. Pobiera on 600 m³/h powietrza z pomieszczenie. Powietrze po przejściu przez kratkę wlotową i filtr wstępny jest za pomocą wentylatora kierowane do odpływu toalety. Powstające podciśnienie zapewnia stały dopływ powietrza z sąsiednich pomieszczeń. Dzięki temu instalator nie wdycha powstającego pyłu. Pył nie przenika także do sąsiednich pomieszczeń. Ułatwia to prace porządkowe, ale też zmniejsza narażenie mieszkańców czy innych użytkowników pomieszczeń na pochodzące z łazienki i osiadające wszędzie pyły.
Remont łazienki z odpylaniem
Ten swoisty odkurzacz cechuje się prostotą i niewielkimi rozmiarami. Jak podają jego twórcy, korzystanie z konwencjonalnych urządzeń odpylających często wymaga dodatkowych ścianek ochronnych i przeciągania węży odciągowych o znacznej długości. Saugulator ma wymiary 47 x 61 x 40 cm i waży 15 kg. Można na nim ułożyć blat do cięcia czy wiercenia płytek, zapewniając tym samym natychmiastowe odprowadzenie pyłów.
Dyskusja branżowa
W Polsce urządzenie nie jest jeszcze dostępne, ale już budzi dyskusje polskich instalatorów. Z jednej strony doceniają oni walor prostego a skutecznego pomysłu. Jednak z drugiej strony widzą także ograniczenia, np. ryzyko zapychania toalety przez duże masy pyłu nasiąkające wodą.