Najwyższy budynek na Górnym Śląsku z rozwiązaniami Geberit

Geberit KTW najwyższy budynek na Grónym Śląsku

.KTW – najwyższy budynek na Górnym Śląsku (133 m) – zaprojektowany został przez pracownię Medusa Group. Na kompleks składają się dwa luksusowe wieżowce. Nowatorska, fantazyjna bryła komponuje się z innymi budynkami nowego centrum: Spodkiem, a także powstałymi w ostatnich latach NOSPR, Międzynarodowym Centrum Kongresowym Muzeum Śląskim.

W zamyśle projektantów, architektów z medusagroup budynek.KTW ma łączyć prostotę z pomysłem i fantazją oraz wyrazistością charakterystyczną dla Śląska. Bryła tego najwyższego w regionie kompleksu ma symbolizować śląski etos: pracowitość, uczciwość, skromność i sumienność. Elewacje składającego się na niego dwóch biurowców wykonano ze szklano-aluminiowych modułów. Budynki łączy ze sobą podziemny garaż. Podział bryły wieżowca na mniejsze segmenty, ułożone jeden na drugim i wzajemnie poprzesuwane, dynamizuje sylwetkę budynku. Z praktycznego punktu widzenia taki układ dał możliwość stworzenia między niektórymi kondygnacjami tarasów dla pracowników. Najwyższy taras widokowy na wysokości 133 m umożliwia podziwianie pięknej panoramy Katowic.

Najwyższy budynek na Górnym Śląsku – nowoczesność i tradycja

Wieże .KTW, nasuwające wiele skojarzeń – np. z wieżą z klocków Jenga – robią duże wrażenie na turystach i mieszkańcach stolicy Górnego Śląska. Stają się także nowym punktem orientacyjnym w Katowicach. Co ciekawe, ich lokalizacja nie jest przypadkowa. W tym miejscu wysokościowiec już wcześniej był wkomponowany w powojenne założenie urbanistyczne. W tym miejscu stał biurowiec Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych (od 1974 r.). Ówczesny gmach zaprojektował ceniony w latach 50. i 60. katowicki architekt Jerzy Gottfried. Współtwórca obecnego budynku, Przemo Łukasik, jest absolwentem Politechniki Śląskiej, co połączył z doświadczeniem zdobytym w Berlinie i Paryżu. Autorską pracownię architektoniczną medusagroup utworzył wraz z Łukaszem Zagałą w 1997 roku.

Geberit zaopatruje .KTW w technikę sanitarną

Geberit także miał swój udział w zapewnieniu nowoczesnego charakteru .KTW. W obu wieżach – od dachu po piwnice – zastosowano produkty i systemy Geberit. Dach odwadniany jest skutecznie i bezpiecznie dzięki systemowi Geberit Pluvia. Natomiast kształtki Sovent umożliwiają zastosowanie tańszego rozwiązania pionów kanalizacyjnych w budynkach wysokich. Kształtki te mają specjalnę budowę, dzięki czemu wielokrotnie zwiększa się przepustowość rur spustowych i nie jest już potrzebny dodatkowy pion z wentylacją boczną. W obu wieżach znajduje się kanalizacja niskoszumowa Silent dB 20, a częściowo Silent PP – systemy takie stają się standardem w budynkach biurowych, a także hotelach i obiektach szpitalnych. Na kolejnych piętrach znalazły się także systemy Mapress CS i stelaże Duofix i Duofix Basic oraz ceramika Koło.

Wybraliśmy odpowiednią technologię i producenta, za którym stoi wieloletnie doświadczenie i jakość nie pozostawiająca żadnych wątpliwości.

arch. Przemo Łukasik, współzałożyciel śląskiej pracowni medusagroup

Warto przeczytać także:

Leave a Comment