Prace instalacyjne, podobnie jak i inne prace budowlane, powodują narażenie na działanie pyłu. Instalatorzy często wdychają cząstki, które są szkodliwe – szczególnie, kiedy dzieje się to długotrwale. Starajmy się utrzymywać czystość na budowie – nawet nie dla wrażeń estetycznych, a dla własnego zdrowia.
O azbeście, jako o źródle groźnych pyłów, słyszeli niemal wszyscy. Ale to nie koniec katalogu zagrożeń. Najwięcej niebezpiecznych pyłów powstaje podczas cięcia, wiercenia czy szlifowania betonu, cegieł i podobnych materiałów budowlanych. Zawierają one krzemionkę. Jako drobny pył wnika ona do płuc, stanowi więc duże zagrożenie dla zdrowia. Podczas prac instalacyjnych – na przykład remontowych – mamy też do czynienia z pleśnią i innymi grzybami, które „wyhodował” klient. W UE poziom dopuszczalnego narażenia dla drobnego pyłu krzemionkowego wynosi średnio 0,1 μg/m3 powietrza w ciągu w 8 h. W USA poziom ten jest cztery razy mniejszy!
Dlatego nie bagatelizujmy narażenia na pył. Przede wszystkim, starajmy się zapobiegać powstawaniu pyłu. Jeśli to niemożliwe, usuwajmy go bez wzniecania. Jeśli i to się nie udaje, zabezpieczmy się za pomocą masek antypyłowych i czystego stroju roboczego oraz kontrolujmy swoje zdrowie.
Prace instalacyjne i budowlane bez pyłu – praktyczne porady
Oto 10 porad, przygotowanych przez firmę Kärcher, dotyczących ochrony przed pyłem:
- Wybierz metodę pracy, która nie generuje dużego zapylenia (praca na mokro).
- Korzystaj z mgły wodnej, na przykład podczas szlifowania.
- Jeśli pozwalają na to prace instalacyjne, używaj produktów o niskiej zawartości pyłu, na przykład mieszanek gipsowych i betonowych.
- Regularnie sprzątaj swoje miejsce pracy. Wietrz pomieszczenia, w których pracujesz oraz korzystaj z czystego ubioru roboczego.
- Usuwaj powstające podczas pracy zanieczyszczenia bez wzniecania pyłu.
- Unikaj niepotrzebnego wzniecania pyłu. Zamiast miotły korzystaj z odkurzaczy (powinny mieć odpowiednie filtry, które absorbują duże ilości drobnego pyłu bez szkody dla siły ssącej) lub zamiatarek.
- Odkurz pył zaraz po jego powstaniu. Wiele elektronarzędzi posiada przyłącze do odsysania pyłu i powstających podczas pracy odpadów. Elektronarzędzie podłącza się do odkurzacza, a odkurzacz uruchomi się automatycznie po włączeniu elektronarzędzia. Zawsze korzystaj z filtra odpowiedniego do zasysanego pyłu
- Regularnie sprawdzaj siłę ssącą odkurzacza. Najlepiej pracuj urządzeniem z automatycznym systemem czyszczenia filtra.
- Korzystaj z odzieży ochronnej i masek przeciwpyłowych.
- Wykonuj badania zdrowotne.
Źródło: Kärcher