Główna próba szczelności instalacji gazowej jest jasno określona przez prawo. Czynność ta prowadzi do wykrycia nieszczelności instalacji gazowej. Ma więc znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Kiedy należy wykonać taką próbę i kto może ją przeprowadzić?
Próba szczelności instalacji gazowej – podstawy prawne
Zagadnienie reguluje Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych. Zgodnie z § 44. 1. tego rozporządzenia, główną próbę szczelności instalacji gazowej należy przeprowadzić przed przekazaniem jej do użytkowania w przypadku:
- wykonania nowej instalacji gazowej,
- przebudowy lub remontu instalacji,
- wyłączenia jej z użytkowania na okres dłuższy niż 6 miesięcy – należy przed przekazaniem jej do użytkowania przeprowadzić główną próbę szczelności.
§ 17 mówi, że instalacje i urządzenia gazowe po ich naprawie, przeróbce lub wymianie nie mogą być użytkowane bez poddania ich próbie szczelności […]. § 45. doprecyzowuje, że jeśli instalacja gazowa nie została napełniona gazem w okresie 6 miesięcy od daty przeprowadzenia głównej próby szczelności, próba musi być powtórzona.
Warto przypomnieć, że instalacja gazowa (układ przewodów gazowych w budynku wraz z armaturą, wyposażeniem i urządzeniami gazowymi) ma początek w miejscu połączenia przewodu z kurkiem głównym gazowym. Główna próba szczelności musi więc dotyczyć całego układu (aż do kurka głównego). Próbę przeprowadza się odrębnie dla dwóch części instalacji:
- instalacja przed gazomierzami;
- pozostała część instalacji z pominięciem gazomierzy.
Główną próbę szczelności przeprowadza się na instalacji nie posiadającej zabezpieczenia antykorozyjnego. Próbę musi poprzedzać:
- oczyszczenie instalacji;
- zaślepienie końcówek;
- otwarcie kurków;
- odłączenie odbiorników gazu.
Urządzenie pomiarowe
Prawo wymaga, by zastosowany manometr spełniał wymagania klasy 0,6 i miał świadectwo legalizacji. Rozporządzenie jasno określa także ciśnienie czynnika próbnego w powiązaniu z zakresem manometru:
- Dla instalacji lub jej części znajdującej się w pomieszczeniu mieszkalnym lub w pomieszczeniu zagrożonym wybuchem – ciśnienie czynnika próbnego 0,1 MPa, zakres pomiarowy manometru: 0-0,16 MPa.
- Dla pozostałych instalacji – ciśnienie czynnika próbnego 0,05 MPa, zakres pomiarowy manometru: 0-0,06 MPa.
Czytaj też: Kontrola okresowa instalacji gazowej
Próba szczelności instalacji gazowej – protokół
Zgodnie z rozporządzeniem, z przeprowadzenia głównej próby szczelności sporządza się protokół, który powinien być podpisany przez właściciela budynku oraz wykonawcę instalacji gazowej. Próbę szczelności ze strony wykonawcy może przeprowadzić osoba osoba mająca uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej. Nie ma obowiązującego wzoru takiego protokołu, jednak powinien on zawierać następujące dane:
- dane inwestora (właściciela budynku);
- lokalizacja inwestycji;
- wykonawca próby (warto podać nie tylko dane osobowe i nazwę firmy, ale też podstawę kwalifikacji – numer członkowski PIIB);
- zakres prac (najlepiej z krótkim opisem);
- wykaz elementów poddanych próbie szczelności (piony, przewody rozdzielcze, odgałęzienia, urządzenia);
- dane przyrządu pomiarowego (rodzaj, zakres ciśnień, świadectwo legalizacji);
- parametry prób szczelności (medium próbne, ciśnienie, czas trwania próby) oraz ich wyniki (pozytywny lub negatywny z określeniem spadku ciśnienia):
- na odcinku od kurka głównego do kurków przed urządzeniami gazowymi;
- na odcinku od kurka przed urządzeniem do urządzenia gazowego.
Protokół z przeprowadzenia głównej próby gazowej często stanowi część protokołu odbioru instalacji gazowej.
Witam,
Jaka jest Polska Norma na przeprowadzenie testów inst. gazowej w budynkach mieszkalnych z gastronomią na parterze.
Z góry dziękuję.
Jaskie testy? O czym ty człowieku piszesz? Testy to się robi z systemu detekcji gazu albo działania systemu SSP. Poza tym wszystko jest w projekcie budowlanym którego zdaje się nie przeczytałeś. Ustawy Prawo budowlane również nie przeczytałeś a przynajmniej z zakresu przeglądów okresowych instalacji gazowej
Co to za bzdury!!! Te ciśnienia i zakres manometrów. To jakiś przyrodnik pisał?
Dziękujemy za uważną lekturę i zwrócenie uwagi. Racja jest po Pana stronie – zarówno w wartości ciśnień, jak i w zakresy pomiarowe wkradły się istotne omyłki. Poprawiliśmy!
Z pozdrowieniami, redakcja SI.