Lampy UV-C, emitujące promienie unieszkodliwiające mikroorganizmy, mogą mieć ciekawe zastosowania. Niebanalny przykład stanowi fan coil FCZ_H – klimakonwektor z lampą UV-C. Wykorzystuje technikę utleniania fotokatalitycznego (ze wsparciem lampy UV-C), żeby pozbywać się bakterii i wirusów – w tym SARS-CoV-2.
Klimakonwektor wentylatorowy (fan coil) z lampą UV-C został wprowadzony na rynek przez jednego z włoskich producentów kilka lat temu. Lampa miała służyć jako ochrona przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi (np. bakterie będące źródłem zakażeń szpitalnych czy wirusy grypy). Ostatnio producent ten dostosował swój pomysł pod kątem ochrony przed koronawirusem.
Do urządzenia została dodana powłoka wykorzystującą jonizację fotokatalityczną, w której katalizatorem jest dwutlenek tytanu (TiO2). W rozwiązaniu tym promienie UV-C przede wszystkim stanowią źródło światła powodujące powstawanie wolnych rodników. Moc źródła promieniowania wynosi 10 W. Lampa znajduje się w osłonie, więc oddziałuje tylko na strumień przepływającego powietrza. Nie wpływa zatem na ludzi przebywających w pomieszczeniu.
Dwutlenek tytanu (TiO2) jest aktywowany przez promienie UV-C. Dzięki temu powoduje wytwarzanie i uwalnianie wysoce reaktywnych i utleniających rodników (H2O2 i OH-). Atakują one patogeny, osłabiając je (niszcząc białka osłonowe lub wchodzące w skład „kolców” korony wirusa SARS-CoV-2). Rezultatem jest silne działanie biobójcze, ale też rozkład lotnych związków organicznych i uwolnienie nieszkodliwych substancji, takich jak CO2 i H2O.
Dzięki aktywnemu zwalczaniu mikroorganizmów, klimakonwektory FCZ_H są szczególnie odpowiednie do instalowania w miejscach o szczególnych wymaganiach higienicznych. Wśród takich placówek są szpitale, kliniki i ośrodki zdrowia, prywatne gabinety lekarskie i stomatologiczne, gabinety weterynaryjne oraz laboratoria analityczne. Urządzenia występują w kilku wersjach: ON/OFF lub z technologią inwerterową, w obudowie i bez, do montażu poziomego i pionowego.
Rozwiązanie przebadał pod kątem skuteczności wobec wirusa SARS-CoV-2 Uniwersytet w Camerino we współpracy z Wydziałem Mikrobiologii Uniwersytetu w Padwie. Wykazano, że po 12 h z pomieszczenia wyeliminowano ponad 85% wirusów.