Złączki WAGO: małe, lecz niezbędne komponenty każdej instalacji elektrycznej

Złączki WAGO - ważne dla instalacji elektrycznych

Wielu elektryków-amatorów próbuje ominąć konieczność zastosowania złączki, której im akurat zabrakło pod ręką. Efektem takiego działania bywa często zbyt luźne połączenie, które doprowadza do wadliwego funkcjonowania urządzeń elektrycznych… na szczęście z pomocą przychodzą kostki (złW świecie elektryki istnieje całkiem sporo elementów instalacyjnych, w tym wiele rodzajów przewodów jednodrutowych i nie tylko. W związku z tym złączki WAGO również znajdą swoje miejsce wśród sprzętów porządnego elektryka. Warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej o tych urządzeniach, nie sądzisz?

materiał przygotowany przez Partnera Strefy Instalatora – firmą ELUS


Podstawy bezpieczeństwa

Zanim przejdziesz dalej, powinieneś zrozumieć pewną dość istotną rzecz. Mianowicie kostki WAGO odznaczają się większym bezpieczeństwem niż w przypadku samodzielnych prób łączenia przewodów. Niestety wiele elektryków-amatorów próbuje ominąć konieczność zastosowania złączki, której im akurat zabrakło pod ręką. Efektem takiego działania bywa często zbyt luźne połączenie, które doprowadza do wadliwego funkcjonowania urządzeń elektrycznych.

Ale to mały problem w porównaniu z tym, że taka praktyka może doprowadzić do zwarcia, a to z kolei spowoduje wzrost temperatury w przewodzie, co poskutkuje przetopieniem izolacji. Gdy to się stanie, pożar może okazać się czymś nieuniknionym. Podobnie można powiedzieć o porażeniu prądem, które przecież niejednego „fachowca” już wysłało do szpitala.
Wspominamy o tym, ponieważ zależy nam na twoim bezpieczeństwie. Zapobieganie nieszczęśliwym wypadkom jest bowiem kwestią ostrożności. Warto niekiedy chodzić na skróty, to prawda, lecz i to trzeba robić z głową. W gruncie rzeczy po to właśnie powstały elektrozłączki WAGO.

Złączki WAGO do podłączenia kuchenki elektrycznej, instalacji nagłaśniającej i nie tylko

No dobrze, skoro rozmowę o BHP mamy już za sobą, pora przejść do szczegółów dotyczących samych kostek WAGO. Są potrzebne… w zasadzie wszędzie. Bez względu na to, czy chcesz zbudować w swoim garażu małe studio fonograficzne, czy zainstalować nowe artykuły gospodarstwa domowego w kuchni lub łazience — musisz do tego podłączyć odpowiednie przewody. Takiej sytuacji nie unikniesz również podczas napraw.

Owszem, warto do tego celu zatrudnić profesjonalnego elektryka. Czasami jednak (pamiętając o wspomnianych wyżej zasadach bezpieczeństwa!) gospodarz musi wziąć sprawy w swoje ręce. Przy użyciu złączki WAGO zawsze będziesz mógł to zrobić bez konieczności użycia narzędzi. Taką możliwość daje między innymi zastosowanie dźwigni.

Tak właśnie działają tego typu mechanizmy, które zostały zaprojektowane z myślą o łatwości użytkowania. Jeśli więc przymierzasz się do prostych instalacji w swoim domu, odwiedź stronę https://sklep.elus.pl/wago,2,590773 i zaopatrz się w najlepsze elektrozłączki na rynku.

Instalacyjne złączki listwowe, czyli elektryka na większą skalę

Przy większych przedsięwzięciach elektrycznych trzeba zaopatrzyć się nie tyle w sporą ilość złączek WAGO, co również całe listwy. To zespolony układ wielu złączek, którego celem jest obsługa bardziej skomplikowanych instalacji. Na pierwszy rzut oka złączki listwowe wyglądają jak trudna do zrozumienia konstrukcja, jednak w praktyce takie listwy są bardzo proste w użytkowaniu.

Pozwalają na szybki montaż wtykowy wielu kabli jednodrutowych, wielodrutowych, jak i linkowych z tulejką. Wszystko to, rzecz jasna, odbywa się bez użycia narzędzi. Nowoczesne złączki listwowe mają do tego pomiar rezystancji izolacji zgodny z najwyższymi standardami Unii Europejskiej. To samo dotyczy maksymalnej obciążalności prądowej, która zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Istotne również jest to, że dzięki listwom można samodzielnie rozbudowywać strukturę szaf rozdzielczych, żeby mogły jak najlepiej służyć bez potrzeby stawiania kolejnych skrzyń.

To wszystko sprawia, że kupno złączki listwowej jest całkiem dobrym pomysłem, nawet gdy w chwili obecnej wydaje się niepotrzebna. Rzecz w tym, że twoja rodzina może mieć różne pomysły w przyszłości, a więc i wyposażenie domu ulegnie rozbudowie, co z kolei będzie miało przełożenie na modernizację baz układów elektrycznych. Przezorny gospodarz powinien posiadać pod ręką zarówno szereg pojedynczych złączek WAGO, jak i całą listwę, która może przydać się lada dzień.

Jak ochronić złączki WAGO przed wodą?

Zdarza się, że owe rodzinne pomysły wymagają tego, aby instalacja elektryczna została umieszczona w miejscu narażonym na działanie wody i zmiennych (zwłaszcza w dzisiejszych czasach) warunków atmosferycznych. Na szczęście istnieją osłony żelowe, które będą chronić elektrozłączki. W zależności od twoich ustawień, osłony złączek WAGO cechują się nader wszechstronnym zastosowaniem. Powinno się jednak ich używać w środowisku niskich napięć prądowych.

Kwestia poprawiania jakości obecnych usług i opracowywania nowych metod instalacyjnych

Choć w sprawie elektrozłączek wszystko zostało bardzo dobrze przemyślane, prawdą jest, że nic nigdy nie jest perfekcyjne i zawsze jest jakieś miejsce na postęp. Rynek dostarczania i utrzymywania usług elektrycznych podlega nieustannemu rozwojowi pod kątem zwiększenia gwarancji bezpieczeństwa, uniwersalności zastosowania itd. Pamiętaj, że żyjemy w czasach o bardzo szybkim tempie zużywania urządzeń elektrycznych. Co rusz pojawiają się nowe modele, rewolucyjne rozwiązania i koncepty, o których kilka lat wcześniej nikt nawet nie myślał. W związku z tym warto regularnie śledzić witrynę https://sklep.elus.pl/wago,2,590773 i być na bieżąco.

Źródło:  ELUS

Warto przeczytać także:

Leave a Comment