Jak uniknąć problemów z korozją? Geberit Mapress C-Stahl w zamkniętych obiegach wody lodowej

Geberit Mapress C-Stahl

Projektanci, inwestorzy i wykonawcy często poszukując tańszych rozwiązań stosują w instalacjach wody lodowej stal węglową zamiast droższej stali nierdzewnej lub miedzi. Oferowany przez firmę Geberit system zaprasowywany – Geberit Mapress C-Stahl, wykonany ze stali węglowej zewnętrznie ocynkowanej jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla układów zamkniętych. Warunkiem jest spełnienie wymagań dotyczących odpowiedniego zabezpieczenia powierzchni zewnętrznej przed korozją.

materiał przygotowany przez Partnera Strefy Instalatora – firmę Geberit


Zalety systemu Geberit Mapress C-Stahl, który ma zastosowanie wyłącznie w zamkniętych systemach chłodzenia (bez dostępu tlenu), są oczywiste. System zaprasowywany jest łatwy w obróbce. Podczas prac nie stosuje się otwartego ognia, co ma szczególne znaczenie podczas pracy w istniejących obiektach. Technologia zaprasowywania w znakomity sposób wyprzedza inne techniki połączeń pod względem bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Należy jednak pamiętać o kilku aspektach, które zagwarantują bezawaryjną pracę instalacji przez wiele lat.

Korozja atmosferyczna

Niestopowa stal węglowa może korodować w zewnętrznych warunkach atmosferycznych. Dlatego też należy stosować ją wyłącznie wewnątrz budynków w suchym środowisku lub z odpowiednim zabezpieczeniem przed wilgocią. Systemy rurowe wykonane ze stali węglowej należy chronić przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, takimi jak deszcz i śnieg. Dotyczy to również przechowywania i transportu rur i kształtek!

System rurowy Geberit Mapress C-Stahl, ocynkowany na zewnątrz warstwą ocynku o grubości 8 μm, spełnia poziom naprężeń 1 zgodnie z normą EN ISO 2081. Nadaje się zatem do montażu w suchych, ciepłych zamkniętych pomieszczeniach (kategoria korozyjności C1).

Jednak wewnątrz budynku może również pojawić się wilgoć na powierzchni rury, przykładowo wtedy, gdy pomieszczenia są słabo wentylowane i wprowadzona z zewnątrz duża ilość wilgoci osiada na powierzchni rur sprzyjając korozji. Skuteczna ochrona przed kondensacją jest zatem obowiązkowa.

Ochrona powierzchni zewnętrznej

Montaż systemu rurowego w zamkniętych obiegach chłodzenia w zakresie temperatur od -30 do +100 °C wymaga zabezpieczenia powierzchni rur i kształtek przed procesem kondensacji. Rury i złączki należy przed położeniem izolacji zabezpieczyć poprzez dwukrotne malowanie farbami przeznaczonymi do malowania powierzchni metalowych ocynkowanych (zgodnie z AGI Q151).

W przypadku rur znakomitym rozwiązaniem jest zastosowanie systemowej rury Geberit Mapress z trwałą powłoką wykonaną z białego polipropylenu. Dzięki tej powłoce nie wymaga się dodatkowego malowania powierzchni. Rury te dostępne są w zakresie średnic od 12 mm do 54 mm. Zapewniają skuteczną ochronę przed wilgocią zarówno na etapie transportu, przechowywania, jak i podczas eksploatacji.


Geberit Mapress C-Stal w płaszczu PP, 1.0034, do zamkniętych systemów wody chłodzącej

Wykonywanie połączeń w systemie Geberit Mapress C-Stahl

Podczas wykonywania połączeń zaprasowywanych płaszcz z tworzywa sztucznego w prosty sposób usuwa się z rury za pomocą systemowego narzędzia – temperówki. Narzędzie to pozwala na zdjęcie warstwy PP tylko do odpowiedniej długości. Stanowi ona jednocześnie wymaganą dla prawidłowego procesu zaprasowania głębokość wsunięcia rury do złączki.



Przed zaprasowaniem tworzywowy płaszcz należy usunąć temperówką Geberit, a następnie rurę należy zgratować

Należy jednak pamiętać, że złączki – wykonane ze stali węglowej – są zabezpieczone warstwą ocynku o grubości 8 μm. Zatem zgodnie z DIN EN ISO 2081 (poziom naprężeń 1) wymagają dodatkowej ochrony powierzchni, jeśli stosuje się je w zamkniętych systemach chłodzenia. W asortymencie firmy Geberit dostępne są specjalne taśmy wykonane z gumy butylowej w rolkach o szerokości 3 lub 5 cm do zabezpieczania złączek.

Istotne jest, aby zachować prawidłową kolejność wykonywania prac – najpierw próba szczelności, a potem zabezpieczanie złączek taśmą.

Podczas zabezpieczania złączki należy, lekko naciągając taśmę, owijać złączkę z zakładem 1 cm. Aby stworzyć ciągłą ochronę antykorozyjną należy dodatkowo wykonać zakład 5cm na rurze. Taśma uszczelniająca jest samoprzylepna, więc po obróbce tworzy warstwę wodoodporną. Można stosować ją w temperaturze roboczej od -60 do +100 °C.

UWAGA: Odpowiedzialność za planowanie i wykonanie ochrony antykorozyjnej spoczywa na projektantach i wykonawcach. Należy przestrzegać ogólnych wytycznych dotyczących stosowania odpowiednich zabezpieczeń antykorozyjnych.

Ochrona przed korozją wewnętrzną w systemie Geberit Mapress C-Stahl

System Geberit Mapress C-Stahl jest odporny na korozję wewnętrzną w zamkniętych instalacjach. Prawdopodobieństwo wystąpienia korozji wzrasta wraz z dostępem tlenu do instalacji. Tlen wprowadzany podczas napełniania lub uzupełniania instalacji nie powoduje korozji z uwagi na jego niewielką ilość. Dopiero stężenie tlenu przekraczające 0,1 g/m3 wskazuje na podwyższone ryzyko wystąpienia korozji.

Kolejnym czynnikiem sprzyjającym korozji jest jakość medium. Instalację wykonaną z rur ze stali węglowej należy napełniać wodą o wartości pH między 7,5 a 9,5. Najczęściej do wody dodaje się również środki przeciw zamarzaniu, zawierające inhibitory korozji. W takim przypadku należy każdorazowo uzyskać zapewnienie producenta systemu rurowego, o możliwości zastosowania danego środka przeciw zamarzaniu.

Surowe wymagania dla instalacji wody lodowej

Niemieckie wytyczne BTGA-Regel 3.003 dla instalacji wody lodowej dodatkowo precyzują wymagania dla jakości i składu chemicznego wody przeznaczonej do napełniania i uzupełniania instalacji. W niektórych przypadkach są one bardziej rygorystyczne niż obowiązujące normy.

Wytyczne mówią również o zachodzących reakcjach pomiędzy materiałem instalacji rurowej a medium tuż po napełnieniu. Według wytycznych pierwszą kontrolę jakości wody obiegowej należy przeprowadzić nie później niż 48 godzin po napełnieniu. Dotyczy to przewodności elektrycznej i twardości całkowitej. Zgodność z wytycznymi jest warunkiem koniecznym do zaakceptowania systemu przez klienta.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że bezpieczne instalacje wody lodowej wykonane ze stali węglowej wymagają już w fazie projektowej doprecyzowania takich elementów jak:

  • sposób montażu,
  • zabezpieczenie systemu rurowego przed korozją zewnętrzną,
  • odpowiedni dobór materiałów izolacyjnych,
  • wytyczne dotyczące jakości medium oraz rodzaju i sposobu dozowania substancji przeciw zamarzaniu.

Każdy uczestnik procesu projektowo-wykonawczego stosujący systemy Geberit ma zapewnione wsparcie doświadczonych doradców i specjalistów Firmy na każdym etapie procesu.

Warto przeczytać także:

4 Thoughts to “Jak uniknąć problemów z korozją? Geberit Mapress C-Stahl w zamkniętych obiegach wody lodowej”

  1. Damian

    Witam . Chciałbym zapytać czy w instalacji CO wykonanej z rur geberit można zastosować kształtkę np nypel stalowy ocynkowany obustronie . Czy nie będzie powodować to korozji ze względu na różnice materiałów

  2. Artur Kaczmarek

    dzień dobry,
    proszę o informacje: czy rury ze stali węglowej ocynkowane zewnętrznie, produkcji Państwa firmy, mogą być stosowane w instalacjach centralnego ogrzewania układanych w posadzkach i bruzdach .
    Pozdrawiam
    Artur Kaczmarek

    1. redakcja SI

      Dzień dobry,
      dziękujemy za pytanie. Przekazaliśmy je firmie Geberit.

      Z pozdrowieniami
      redakcja Strefy Instalatora

    2. redakcja SI

      Można, ale izolacja cieplna nie wystarczy. Całość trzeba owinąć szczelnie folia izolacyjną, oddzielającą system rurowy od betonu.
      (informacja bezpośrednio od firmy Geberit)

      Z pozdrowieniami
      redakcja SI

Leave a Comment