Efektywność energetyczna kotłów gazowych – co oznacza?

kotły gazowe kondensacyjne

Kotły gazowe, a zwłaszcza kotły kondensacyjne, należą do najbardziej wydajnych urządzeń grzewczych. Dodatkowo są znacznie bardziej przyjazne środowisku niż chociażby kotły węglowe. Dla wielu osób najistotniejsza będzie jednak efektywność energetyczna urządzenia. Na jakim poziomie kształtuje się ona w przypadku kotłów gazowych i na co wpływa?

materiał Partnera Strefy Instalatora – firmy Schiessl Polska


Kotły gazowe kondensacyjne: wysoka sprawność i mniejsze zapotrzebowanie na paliwo

Jak działa kocioł gazowy kondensacyjny? W porównaniu do zwykłego kotła gazowego, zachodzi w nim dodatkowo zjawisko kondensacji – czyli skraplanie. Pod wpływem wysokiej temperatury para wodna, zawarta w spalinach, skrapla się. W procesie skraplania z kolei wytwarza się energia, którą kocioł dodatkowo wykorzystuje do sprawniejszej pracy. Tym samym kocioł kondensacyjny pozwala na odzyskiwanie ciepła ze spalin. To z kolei przekłada się na wyższe oszczędności i mniejsze zapotrzebowanie na paliwo. To właśnie dlatego kotły kondensacyjne są tańsze w użytkowaniu, a ich cena jest wyższa. Kotły kondensacyjne można podzielić na jedno- i dwufunkcyjne.

W przypadku urządzeń grzewczych, niezależnie czy mowa o kotłach kondensacyjnych, czy np. tradycyjnych kotłach gazowych, istotna jest klasa efektywności energetycznej kotłów, która informuje o zapotrzebowaniu na ciepło w danym sezonie grzewczym w porównaniu do zużycia energii przez kocioł w skali całego roku. To oznacza, że im wyższa efektywność energetyczna, tym więcej ciepła wytworzy urządzenie, zużywając w tym celu mniej paliwa.

Klasa efektywności energetycznej kotłów kondensacyjnych

Unijna dyrektywa ErP (Energy-related Products) wprowadziła wymogi dotyczące niskoemisyjności i energooszczędności kotłów grzewczych. Dla użytkowników istotne jest to, że na skutek unijnych przepisów kotły grzewcze muszą być oznakowane etykietami efektywności energetycznej. Dzięki temu użytkownik może łatwiej dobrać urządzenie pod kątem jego energooszczędności i efektywności.

Na przykład cała klasa kotłów kondensacyjnych Immergas Victrix TT została zaprojektowana zgodnie z wymaganiami wspomnianej dyrektywy ErP, co oznacza, że urządzenia spełniają podwyższone kryteria energooszczędności. Wszystkie kotły kondensacyjne oferowane przez Immergas spełniają też wymogi programu „Czyste Powietrze”.

Przed zakupem kotła gazowego (zarówno zwykłego, jak i kondensacyjnego) warto zatem zwrócić szczególną uwagę na klasę efektywności – to dla użytkownika wskazówka czy urządzenie jest energooszczędne i czy jego użytkowanie będzie wymagać dużej ilości paliwa.

Materiał sponsorowany

Warto przeczytać także:

Leave a Comment