Elektronarzędzia stanowią podstawę pracy każdego profesjonalnego wykonawcy. Muszą być zbudowane z trwalszych materiałów i bardziej ergonomiczne niż narzędzia dla majsterkowiczów. Tego typu urządzenia muszą wytrzymać codzienną, wielogodzinną pracę. Jakie kryteria pomogą przeprowadzić wybór elektronarzędzi?
Część elektronarzędzi ma charakter uniwersalny i jest niezbędna przedstawicielom wielu branż. Kompletowanie wyposażenia warto zacząć właśnie od nich. Najczęściej używanym elektronarzędziem, które stanowi podstawę pracy każdego profesjonalisty jest wiertarko-wkrętarka. Zawodowcy na przemian wiercący i wkręcający powinni mieć na wyposażeniu dwa lub więcej urządzenia tego typu.
Wybór elektronarzędzi – najlepiej… ręcznie
Wybór sprzętu ułatwiają opinie użytkowników pochodzące na przykład z forów internetowych. Są jednak właściwości urządzenia, o których najlepiej przekonać się po wzięciu go do ręki. Chodzi na przykład o ciężar, balans czy drgania powodowane przez pracujące elektronarzędzie. Te cechy wpływają na komfort codziennego użytkowania sprzętu, a nawet na zdrowie instalatora. Dlatego warto odwiedzić sklep stacjonarny, gdzie po prostu można zapoznać się bliżej ze sprzętem.
Wybór elektronarzędzi a bateria
Wśród elektronarzędzi obecnie niezwykle popularne są urządzenia z zasilaniem akumulatorowym. Pomocne są wydajne i pojemne akumulatory litowo-jonowe – dzięki nim z elektronarzędzi bezprzewodowych można korzystać swobodnie i niezależnie od lokalizacji źródła prądu. Sprzęt ten nie ustępuje mocą swoim sieciowym odpowiednikom.Wspólną cechą wszystkich renomowanych marek elektronarzędzi jest tzw. platforma akumulatorowa. Chodzi o zastosowanie jednego, wspólnego typu akumulatora do zasilania wielu narzędzi. Dzięki temu redukuje się koszty zakupu sprzętu. Mając parę akumulatorów i przystosowaną do nich ładowarkę, można zaopatrywać się kolejno jedynie w same narzędzia.
Ważna charakterystyka urządzenia
Przed zakupem sprzętu warto zapoznać się z jego cechami i właściwościami. Najpierw należy zdecydować, czy wystarczy użycie cięższych elektronarzędzi 18V, czy może potrzebne nam są lżejsze urządzenia 12V. Wielu fachowców korzysta z obu rodzajów narzędzi. Ponadto dobrze spojrzeć na technologię, w jakiej wykonane są akumulatory. Odpowiednia konstrukcja umożliwi ich chłodzenie i pozwoli zmniejszyć zużycie energii. Jej oszczędność można osiągnąć też przez wybór urządzenia wyposażonego w silnik bezszczotkowy. W dodatku, to rozwiązanie zapewni elektronarzędziom dużą moc i przedłuży ich żywotność. Dobrze też, żeby sprzęt wyposażony był w specjalistyczną elektronikę, która chroni silnik przed przeciążeniem i przegrzaniem.
Korzystna cena zakupu to niekoniecznie tanie narzędzie
Choć skorzystanie z przypadkowych okazji cenowych nieznanych producentów bywa kuszące, w dalszej perspektywie może spowodować wyższe koszty. Kupując urządzenie nieznanej marki trzeba liczyć się z brakiem lub niewielkim asortymentem osprzętu do tych elektronarzędzi. Niespodziewana awaria urządzenia wymusi wydanie kolejnych pieniędzy. Podobnie nieskuteczna może okazać się gwarancja, jeśli nieznany producent po prostu zniknie z rynku. Korzystanie z propozycji znanych producentów jest opłacalne, bo wiodące marki zapewniają wieloletnią dostępność do akumulatorów, części zamiennych lub dodatkowego osprzętu. Z tego powodu nie warto oszczędzać na elektronarzędziach.