Jak zużyć mniej c.w.u. i energii potrzebnej na jej przygotowanie? W procesie termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania warto zwracać uwagę także i na ten aspekt. Oczywiście, bez pogarszania komfortu użytkowania ciepłej wody.
Zużycie c.w.u. na mieszkańca pozwala na oszacowanie jej zapotrzebowania dla całego budynku. Znając zwyczaje użytkowników, można je określić dokładniej, jednak zwykle przyjmuje się pomiędzy 30 a 100 l c.w.u. o temperaturze ok. 45°C na mieszkańca w ciągu doby. Zakładając na każdego mieszkańca średnio 50 l, czteroosobowa rodzina zużywa dziennie 200 l c.w.u. Warto wynik ten skonfrontować ze zużyciem wody dla poszczególnych celów sanitarnych:
- 120–150 l na kąpiel w wannie,
- ok. 50 l na prysznic,
- 3–5 l na pojedyncze mycie rąk.
Jak widać, jedna kąpiel w wannie może pochłonąć zasób wody przewidywany dla trzech osób. Preferencje użytkowników oraz standard wyposażenia budynku będą miały decydujący wpływ na zużycie c.w.u. i energii potrzebnej do jej podgrzania. Informacje te powinny zostać uwzględnione przy doborze źródła ciepła i wielkości podgrzewacza c.w.u.
Podczas termomodernizacji domu nie można zapominać o instalacji c.w.u. Istnieje wiele sposobów pozwalających ograniczyć zużycie c.w.u. i ilość energii potrzebnej do jej podgrzania. Armatura oszczędzająca wodę to jeden ze sposobów. Zaliczamy tu na przykład:
- wodooszczędne natryski, baterie z „ekoprzyciskiem”,
- ograniczniki przepływu,
- słuchawki prysznicowe,
- urządzenia zamykające przepływ wody w niezakręconych kranach;
- nakładki na krany lub prysznic, tzw. perlatory (aeratory) napowietrzające wodę i przyczyniające się do zmniejszenia jej zużycia bez obniżania komfortu użytkowania (tabela 1).
Jak zużyć mniej c.w.u. rozsądnie stosując cyrkulację?
Rezygnacja z cyrkulacji w budynkach jednorodzinnych powoduje wprawdzie obniżenie komfortu, ale może spowodować duże oszczędności. Pojawią się one bowiem nie tylko w kontekście energii zużywanej na pracę pompy cyrkulacyjnej. Swój udział ma tu też energia potrzebna do ciągłego podgrzewania krążącej w obiegu wody. Takie miesięczne oszczędności mogą sięgać od 60 do nawet 150 zł. Dla uniknięcia długiego oczekiwania na ciepłą wodę z przyborów znacznie oddalonych od zasobnika c.w.u. stosuje się też rozwiązania polegające na wyłącznie ręcznym włączaniu pompy cyrkulacyjnej. Służy do tego kontakt znajdujący się przed wejściem do łazienki i obok zlewu w kuchni przed skorzystaniem z urządzeń.
Zmywarka i pralka – do zimnej czy ciepłej wody?
Podłączenie urządzenia do ciepłej wody jest coraz częściej dodatkową cechą analizowaną podczas wyboru zmywarki czy pralki. Różnica na podłączeniu do wody zimnej i ciepłej polega przede wszystkim na tym, że podgrzewanie wody zimnej realizuje grzałka w urządzeniu, zużywając energię elektryczną. W przypadku podłączenia wody ciepłej – podgrzewa ją źródło c.w.u. W przypadku zastosowania kolektorów słonecznych, opcja z podłączeniem ciepłej wody staje się znacznie bardziej efektywna. Jednak przed decyzją zawsze warto się zastanowić, czy wybrać droższe ogrzewanie prądem czy np. gazem, w zależności od zastosowanego źródła ciepła.
Co do różnic w użytkowaniu, podłączenie zmywarki do ciepłej wody skraca czas zmywania – woda nie musi się w takim stopniu nagrzewać. Może to jednak nieznacznie pogarszać jakość zmywania poprzez skrócenie cyklu pracy. Podczas prania płukanie w ciepłej wodzie może niekorzystnie wpływać na niektóre tkaniny. Poza tym poszczególne etapy cyklu prania czy zmywania przebiegają z użyciem wyłącznie wody zimnej. Dlatego należy przeanalizować, które wyjście będzie dla danego inwestora bardziej odpowiednie.