Jak racjonalnie korzystać z wody? Ekobaterie firmy Ferro

Vito Verdeline - bateria wodooszczędna

Firma Ferro umożliwia wybór baterii umywalkowych i natryskowych, które nie tylko wyróżniają się nowoczesną, zróżnicowaną stylistyką dopasowaną do budynków mieszkalnych, komercyjnych i użyteczności publicznej, ale też pozwalają na racjonalne użytkowanie wody. Oto ekobaterie” – część z nich spełnia także wysokie wymagania dla urządzeń stosowanych w budynkach z certyfikacją LEED/BREEAM.

materiał przygotowany we współpracy z Partnerem Strefy Instalatora – firmą Ferro


Ekobaterie Ferro oszczędzają zarówno wodę, jak i energię służącą do jej podgrzania, a tym samym ograniczają koszty codziennego korzystania z wody. Przy maksymalnym otwarciu przez baterię Ferro przepływa od 5,3 do 7,1 litra wody na minutę (dokładny zakres zależy od modelu) – a dla standardowej baterii jest to ok. 12-16 litrów na minutę. Ekobaterie Ferro mają Europejską Etykietę Wodną (European Water Label). To międzynarodowy system rejestracji produktów oszczędzających wodę, zorganizowany przez producentów. Ferro było pierwszym producentem z Europy Centralnej, którego produkty dołączyły do tego grona.

Inteligentne oszczędzanie wody

Baterie serii VerdeLine umożliwiają oszczędzanie inteligentne – nie tylko bez wysiłku, ale także bez straty na komforcie użytkowania. W bateriach tych można nie tylko zmniejszać strumień użytkowanej wody, ale też regulować temperaturę wody ciepłej. Służy do tego dwustopniowa głowica ceramiczna FERROClick, która ułatwia ustawienie tzw. strumienia ekonomicznego oraz ogranicznik wypływu ciepłej wody. Dzięki niemu użytkownik może w prosty sposób ustawić maksymalny wypływ ciepłej wody. Umożliwia to nie tylko oszczędzanie ciepłej wody, ale też zwiększa bezpieczeństwo i komfort korzystania z baterii – np. nie ma ryzyka, że strumienia zbyt gorącej wody użyje dziecko.

W bateriach umywalkowych linii VerdeLine zastosowano perlator FERROAirMix. Umożliwia on mieszanie wody z powietrzem. Dzięki temu płynący strumień wody jest szeroki i wygodny w użytkowaniu, ale zużycie wody jest ograniczone nawet o połowę w stosunku do produktu standardowego. Dzięki takiemu podejściu można zaoszczędzić – na przykład ok. 4 tys. litrów rocznie na jedną umywalkę. Takie oszacowanie zakłada, że każdego dnia korzysta się z umywalki przez 1 minutę przy pełnym otwarciu przepływu.

Dodatkowo przydatną funkcją baterii umywalkowej jest system EasyClean. Dzięki jego zastosowaniu, bez użycia dodatkowych środków chemicznych i bez wykręcania perlatora z urządzenia, można łatwo usunąć z niego osadzający się kamień wapienny.

Przykłady baterii wodooszczędnych Ferro Vitto VerdeLine

cechaVitto VerdeLine – bateria umywalkowa stojąca
bateria stojąca Algeo
Vitto Black VerdeLine – bateria natryskowa ścienna
Bateria natryskowa ścienna
wykończeniechromczarny mat
montażjednootworowynaścienny
wyposażenie
wodoooszczędne
perlator FerroAirMix M24x1wbudowany ogranicznik przepływu
podłączenieprzyłącza elastyczne G3/8 – M10x1przyłącze mimośrodowe G1/2,
rozstaw 150±20 mm
Baterie Ferro Vitto VerdeLine – zróżnicowana stylistyka i wykonanie dla różnych odbiorców i różnych potrzeb, ta sama oszczędność

Nowy wymiar baterii „eko” – rodzina dla budynków certyfikowanych LEED/BREEAM

Od kilku lat oferta Ferro obejmuje także rodzinę baterii LEED/BREEAM. Armatura w różnorodnej stylistyce przeznaczona jest do obiektów użyteczności publicznej i spełnia wielokryterialne wymagania certyfikacji budynków LEED i BREEAM. Wymagania te dotyczą przepływu wody – ilości wody przepływającej przez baterię w czasie minuty. Parametr ten podawany jest nie tylko w l/min, ale też w galonach na minutę (gpm – gallons per minute). Wiąże się to z amerykańskim rodowodem obu systemów certyfikacji.

Wśród nowych rozwiązań z tej rodziny znalazły się baterie umywalkowe stojące Algeo i Fiesta. Wyposażone są w regulator ceramiczny i aerator M24x1. Dodatkowy element wyposażenia stanowi automatyczny korek spustowy click-clack G5/4. Od strony montażowej zwracają uwagę montaż jednootworowy i przyłącza elastyczne G3/8 – M10x1. Obie baterie mają eleganckie, chromowe wykończenie i zgrabną sylwetkę, choć ich stylistyka jest zupełnie odmienna. Różnią się między sobą także rodzajem wypływu strumienia oraz maksymalnym przepływem (l/min).

ciśnienie dynamiczneAlgeo – maksymalny przepływ
dla strumienia spray
bateria stojąca Algeo
Fiesta – maksymalny przepływ
dla strumienia linearnego
Bateria stojąca Fiesta
1,50 bar (21 psi)2,6 l/min (0,69 gpm US)2,6 l/min (0,69 gpm US)
3,00 bar (43 psi)2,6 l/min (0,69 gpm US)2,6 l/min (0,69 gpm US)
4,14 bar (60 psi)2,9 l/min (0,77 gpm US)2,9 l/min (0,77 gpm US)
Tabela. Porównanie przepływów maksymalnych [l/min] dla różnych ciśnień dynamicznych – model Algeo i model Fiesta

Warto przeczytać także:

Leave a Comment