Problemy z półprzewodnikami wpływają także na branżę instalacyjną

Problemy z półprzewodnikami wpływają także na branżę instalacyjną

Dręczące przede wszystkim branżę motoryzacyjną problemy z półprzewodnikami dotyczą także branży instalacyjnej. Już wiadomo, że aż do końca tego roku, a być może także w roku 2023, możemy spodziewać się opóźnień dostaw urządzeń, w których półprzewodniki wykorzystywane są do sterowania.

W branży instalacyjnej półprzewodniki stosuje się w nowoczesnych urządzeniach instalacyjnych do sterowania. Problemy z ich brakiem są efektem bardzo wysokiego popytu na elektronikę w okresie pandemii. Już pod koniec 2021 r. firmy produkujące np. pompy ciepła, pompy obiegowe czy cyrkulacyjne, kotły i inne urządzenia wykorzystujące zaawansowane sterowanie, doświadczały problemów z opóźnieniami dostaw. Na problem ten składały się zarówno problemy z dostępnością materiałów (stal, miedź, mosiądz, polietylen i inne tworzywa sztuczne), jak i z dostępnością komponentów, wśród nich półprzewodników.

Problemy z półprzewodnikami 2022… i dłużej?

Problem półprzewodników wcale się nie zmniejszył, a według niektórych analityków nawet przybiera na sile. Trwają działania, które mają w tym pomóc. Są one jednak długofalowe. Unia Europejska postawiła sobie za cel podwojenie produkcji półprzewodników na swoim terenie. Na ten cel planuje przeznaczyć środki z funduszy na odbudowę gospodarek państw unijnych po pandemii. Gdyby to się udało, w UE miałoby miejsce 20% światowej produkcji półprzewodników.

Niezależnie od działań Unii, duże firmy (np. Intel czy TSMC) inwestują w nowe fabryki, by zwiększyć swoje moce produkcyjne. Jednak takie inwestycje są długotrwałe, więc ich pozytywne skutki odczujemy zapewne dopiero w 2023. Inną sprawą jest wyprowadzenie produkcji poza Chiny. Chodzi o zróżnicowanie dostaw. Realne wydaje się umieszczenie fabryk nie tylko w Unii Europejskiej, ale też w Korei Płd., Japonii czy USA. To właśnie w Ameryce powstają nowe fabryki wspomnianych dużych producentów). Japonia przeznaczyła ponad 5,2 miliarda dolarów na dotacje dla firm, które chciałyby budować w tym kraju fabryki układów półprzewodnikowych.

Wydaje się więc, że 2022 r. może przynieść firmom instalacyjnym problemy ze znacznym opóźnieniem dostaw urządzeń z zaawansowanym sterowaniem. Opóźnienia te mogą wynosić nawet do kilku miesięcy. Firmy produkujące i dystrybuujące takie urządzenia w kraju przygotowują się do rozwiązań tego problemu.

Więcej informacji

Raport KPMG o problemach z półprzewodnikami pod kątem branży motoryzacyjnej

Leave a Comment