Nowoczesna wentylacja. Dzieje się w instalacjach [nowości wentylacyjne]

Dzieje się w instalacjach [nowości wentylacyjne]

Nowości wentylacyjne – centrala z wymiennikiem entalpicznym, regulator CAV czy zadajnik wentylacyjny – pomagają stworzyć nowoczesną wentylację, podnosząc jej efektywność i sprawność.

Regulator CAV prostokątny

Smay wprowadził do oferty nowy prostokątny regulator stałego przepływu CAV RCP-P z regulatorem mechanicznym kanałów wentylacyjnych zarówno nawiewnych, jak i wywiewnych. Urządzenie nie ma zewnętrznego zasilania elektrycznego, co zwiększa jego niezawodność. Wyróżnia się prostotą zmiany parametrów. Gwarantuje utrzymanie stałych wartości przepływu powietrza niezależnie od zmiany ciśnienia statycznego w kanale. Obudowę oraz przesłonę wykonano ze stali ocynkowanej (w wykonaniu specjalnym – z nierdzewnej  AISI304L), łożyska z mosiądzu, a oś ze stali nierdzewnej. Zakres pracy wynosi od 2 do 10 m/s, a ciśnienie pracy – od 50 do 500 Pa. Urządzenie cechuje wysoka szczelność (klasa C) i precyzja regulacji – 10% (20% do 3 m/s).

Regulator CAV. Fot. Smay

Rekuperator z wymiennikiem entalpicznym

Wśród znanych rekuperatorów Mistral firmy Pro-Vent pojawiło się nowe rozwiązanie – Mistral Home, czyli rekuperator z wymiennikiem entalpicznym . Dzięki zastosowaniu zamiast wymiennika płytowego z metalu wymiennika z odpowiedniej membrany, rekuperator odzyskuje nie tylko ciepło jawne, ale też utajnione. Nie tylko podnosi to jego sprawność całkowitą, ale też pozwala sterować poziomem wilgotności w wentylowanym pomieszczeniu. Zimą wymiennik odzyskuje zimą wilgoć z powietrza usuwanego, dowilżajac nawiewane do pomieszczenia suche powietrze zewnętrzne. Latem MISTRAL HOME może wspomagać pracę gruntowego wymiennika ciepła lub klimatyzacji – powietrze zewnętrzne zostanie osuszone i schłodzone. W nowym rekuperatorze zastosowano filtry w standardzie Long-Life. Dzięki temu czas między wymianą filtrów powietrza wydłuża się nawet czterokrotnie.

Centrala rekuperacyjna z entalpicznym wymiennikiem ciepła

Nowości wentylacyjne to także zadajnik pomieszczeniowy

Nowy zadajnik pomieszczeniowy Belimo przeznaczony jest do regulacji pracy wentylacji. Służy po pierwsze do pomiaru temperatury, wilgotności i stężenia CO₂ w pomieszczeniu. Po drugie, odpowiada za regulację temperatury w pomieszczeniu lub systemie wentylacji. Wysokokontrastowy dotykowy wyświetlacz ePaper zapewnia doskonałą czytelność, intuicyjną obsługę oraz możliwość optymalizacji pod kątem szerokiego zakresu zastosowań. Dzięki komunikacji na szynie MP i zintegrowanym wejściom analogowym, zadajnik można łatwo łączyć z istniejącymi regulatorami innego producenta. Rozruch i parametryzowanie urządzenia także przebiega łatwo i wygodnie, za pomocą aplikacji Belimo Assistant.

Zadajnik wentylacyjny. Fot. Belimo

Warto przeczytać także:

Leave a Comment