Ukryta klimatyzacja w budynku zabytkowym

Ukryta klimatyzacja w budynku zabytkowym

Adaptacja kamienicy na hotel lub prestiżowe biuro? Drugie życie zabytku? Konserwator zabytków zwykle nie zgadza się na montaż urządzeń technicznych widocznych na elewacji! Ukryta klimatyzacja może okazać się znakomitym rozwiązaniem w przypadku takiego remontu.

materiał powstał we współpracy z Partnerem Strefy Instalatora – firmą Thermosilesia


Montaż urządzeń wentylacyjnych i klimatyzatorów oraz ich instalacji w budynku zabytkowym wpisanym do rejestru zabytków wymaga pozwolenia na budowę. Budynek wpisany do gminnej ewidencji zabytków wymaga natomiast tylko zgłoszenia budowlanego. Składając wniosek o pozwolenie na budowę trzeba już mieć pozytywną decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków. We wniosku kierowanym do konserwatora zabytków należy wskazać nie tylko rolę klimatyzacji. Ważne jest także planowane miejsce lokalizacji centrali lub jednostki zewnętrznej klimatyzatora – tak, by nie umieszczać ich w miejscu widocznym.

Ukryta klimatyzacja w zabytkowej kamienicy

Jeśli inwestor adaptujące starą kamienicę np. na biura, standardem jest nie tylko ogrzewanie, ale też wentylacja i chłodzenie. Sprawdzi się tu układ VRF z jednostką zewnętrzną przystosowaną do montażu w pomieszczeniu technicznym (np. na poddaszu). Warunkiem jest nie tylko dostępność takiego pomieszczenia, ale też możliwość zapewnienia dopływ do niego odpowiedniej ilości powietrza do pracy klimatyzatora. Przemiany termiczne zachodzące w skraplaczu wymagają powietrza, które trzeba doprowadzić do jednostki z zewnątrz budynku. Ważnym czynnikiem realizacji tego zadania jest spręż dyspozycyjny wentylatora jednostki, który wpływa na to, jak długi może być kanał czerpny i wyrzutowy. Wlot i wylot powietrza można także skutecznie zamaskować za pomocą odpowiednich czerpni i wyrzutni dostosowanych kolorystycznie i stylistycznie do pokrycia dachowego lub do wykończenia ściany.

Instalacja klimatyzacyjna VRF w przykładowej kamienicy z montażem jednostki zewnętrznej na poddaszu budynku.
Rys. Thermosilesia/Rotenso
Instalacja klimatyzacyjna VRF w przykładowej kamienicy z montażem jednostki zewnętrznej w pomieszczeniu technicznym.
Rys. Thermosilesia/Rotenso

Zabytek z nowoczesną klimatyzacją – system RVF V-STAGE Rotenso

Ten układ VRF sprawdzi się w zabytkowych kamienicach!

  • trzy agregaty skraplające o mocach 10, 14 i 16 kW;
  • możliwość podłączenia do dziesięciu jednostek wewnętrznych o mocach od 2,2 kW do 16 kW;
  • kompaktowa budowa ułatwiająca transport, wniesienie do remontowanego pomieszczenia i montaż
  • wyposażenie agregatu: malowana proszkowo obudowa ze stali ocynkowanej sprężarka inwerterowa, zaawansowany wymiennik ciepła, energooszczędny wentylator odśrodkowy EC o sprężu dyspozycyjnym 120 Pa;
  • długość kanału czerpnego i wyrzutowego – do 15 metrów;
  • możliwość współpracy z centralami wentylacyjnymi poprzez moduł AHU-BOX.

Dowiedz się więcej o RVF V-Stage Rotenso!

Warto przeczytać także:

Leave a Comment