Rynek HVAC w Polsce – gaz czy energia elektryczna? Perspektywa firmy Bosch

Rynek HVAC w Polsce – gaz czy energia elektryczna? Perspektywa firmy Bosch

Bosch Termotechnika prezentuje nową ofertę produktową z perspektywy rozwoju polskiego rynki HVAC. Obserwując wszystkie aktualne trendy oraz prognozy na najbliższe lata, Bosch Termotechnika na bieżąco dopasowuje swoją ofertę produktową do potrzeb użytkowników.

materiał przygotowany przez Partnera Strefy Instalatora – firmę Bosch Termotechnika


Zmiany legislacyjne, społeczne i technologiczne spowodowane dążeniem do neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej i na świecie sprawiają, że producenci urządzeń grzewczych muszą na bieżąco na te zmiany reagować. Widać to po rosnącym rynku kotłów gazowych oraz pomp ciepła. Wiąże się to z coraz większą świadomością użytkowników nt. technologii pomp ciepła oraz odnawialnych źródeł energii. Ważnym aspektem są także liczne programy dofinansowań np. „Program Czyste Powietrze“, w których beneficjenci mogą uzyskać dopłaty do urządzeń grzewczych, także marki Bosch. Co więcej, rozwój rynku urządzeń gazowych (modernizacja już istniejących instalacji i tworzenie nowych) jest również kluczowy w walce ze smogiem, który stanowi w Polsce ogromny problem, a w szerszej perspektywie w procesie dekarbonizacji.

Obserwując wszystkie aktualne trendy oraz prognozy na najbliższe lata, Bosch Termotechnika na bieżąco dopasowuje swoją ofertę produktową do potrzeb użytkowników. Rynek urządzeń grzewczych w Polsce można w uproszczeniu podzielić na urządzenia zasilane energią elektryczną i wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz urządzenia zasilane gazem. Bosch dysponuje ofertą w każdym z tych segmentów.

Oferta urządzeń elektrycznych

Wśród zalet urządzeń elektrycznych należy przede wszystkim wymienić różnorodność. W ofercie Bosch znajdziemy bogatą ofertę urządzeń zasilanych wyłącznie prądem (grzanie, chłodzenie, wentylacja). Ogrzewanie na bazie urządzeń elektrycznych jak np. pompa ciepła jest tańsze dla użytkownika szczególnie przy współpracy z instalacją fotowoltaiczną.

Nowa seria klimatyzacji Climate Class 8000i to przede wszystkim nowoczesny design jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Urządzenia mają wysokiej klasy filtry, więc użytkownik oddycha zawsze czystym powietrzem. Dopełnieniem jest wbudowany moduł wi-fi, dzięki któremu można sterować urządzeniem z dedykowanej aplikacji.

Absolutna nowość w ofercie to kocioł elektryczny Tronic Heat 3500. Urządzenie charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, cichą pracą, wymaga jedynie podłączenia do sieci elektrycznej a oprócz tego jest relatywnie tanie. Jego eksploatacja także nie jest kosztowna, szczególnie jeśli współpracuje z fotowoltaiką. Jest idealne zarówno do nowych jak i modernizowanych obiektów. Nie wymaga komina i przyłącza gazowego, można je zamontować w dowolnym miejscu. Brak emisji spalin to zdecydowana zaleta pod kątem zachowania czystego powietrza.

Nowa pompa ciepła Compress 7800i LW to doskonałość w każdym wymiarze. Ma wysoką wydajność pracy i najwyższą klasę efektywności A+++. Może współpracować z instalacją fotowoltaiczną co wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji. Jest cicha, charakteryzuje się łatwą obsługa oraz bardzo nowoczesnym designem. Dostosowuje moc grzewczą do potrzeb użytkownika, dzięki technologii inwerterowej. Zapewnia nie tylko grzanie, ale również chłodzenie.

Urządzenia gazowe

Decydując się na urządzenia gazowe nie tylko chronimy środowisko. Również oszczędzamy miejsce, ponieważ kotły gazowe nie wymagają dodatkowych powierzchni lub pomieszczeń potrzebnych na magazyn paliwa. Użytkowanie kotła gazowego to również komfort związany z brakiem pyłu z paliw stałych w domu oraz dymu spalanego węgla.

Nowy gazowy kocioł kondensacyjny Condens 5300i WM marki Bosch to łatwe w montażu i wydajne rozwiązanie grzewcze, przeznaczone do nowych i modernizowanych budynków. Pozwala uzyskać mocą grzewczą do 24 kW i moc cieplną c.w.u. do 30 kW. Zapewnia wysoki komfort użytkowania ciepłej wody w dowolnym zastosowaniu. Szeroki zakres modulacji i wbudowana automatyka pogodowa zapewniają oszczędną pracę urządzenia. Kocioł jest wyposażony w zasobnik warstwowy lub pojemnościowy z wężownicą. Jego pracą można zarządzać mobilnie za pomocą smartfona lub tabletu i aplikacji EasyControl lub EasyRemote.

Bosch Condens 5700i WT z kolei ma zwiększony zakres modulacji nawet do 1:10. Oznacza to, że podczas pracy moc palnika jest płynnie dopasowywana do aktualnego zapotrzebowania na ciepło i bieżącego zużycia ciepłej wody użytkowej. Jest również przygotowany do pracy w układach OZE i z regulatorami pogodowymi. 42-litrowy zasobnik warstwowy zapewnia w każdej chwili stałą temperaturę i najwyższy komfort ciepłej wody.

Wszystkie nowoczesne urządzenia mają możliwość zarządzania poprzez aplikacje, dzięki którym nie tylko można ustawić optymalną temperaturę w domu (HomeCom Easy). Zapewniona jest także pomoc specjalisty, kiedy to konieczne (aplikacje Bosch EasyDoc, EasyService) oraz dopasowanie odpowiedniego urządzenia do pomieszczenia (aplikacja Climate Select).

Kierunki rozwoju

– Cele klimatyczne związane z redukcją gazów cieplarnianych na poziomie europejskim są nadrzędnym uwarunkowaniem kształtującym rozwój rynku grzewczego. W naszych polskich warunkach dochodzi jeszcze walka ze smogiem, co stało się głównym motorem napędowym branży w ostatnich latach. Niezależnie od zmian legislacyjnych następuje na przestrzeni ostatnich lat również znaczący wzrost świadomości użytkowników. Dla naszych klientów liczą się już nie tylko parametry urządzenia czy cena. Cenią także aspekt ekologiczny urządzeń grzewczych i myślenie w perspektywie długoterminowej. Widać to po rosnącym zapotrzebowaniu na kotły gazowe oraz pompy ciepła oznaczone wysokimi klasami energetycznymi. Jako świadoma firma, chcemy na bieżąco na te potrzeby odpowiadać. Jest to widoczne w naszej ofercie produktowe – podsumowuje Krzysztof Ciemięga, Dyrektor Generalny Bosch Termotechnika.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment