Po raz 23 odbywa się konkurs marki KOŁO dla młodych architektów na projekt toalety publicznej. W konkursie biorą udział studenci, a także młodzi projektanci. Konkurs Projekt Łazienki 2021 organizuje firma Geberit – w tym worku we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Projektowana toaleta ma być zlokalizowana w Dolinie Chochołowskiej.
Konkurs Projekt Łazienki 2021
Konkurs „Projekt Łazienki 2021” tradycyjnie zwraca uwagę na deficyt toalet publicznych w Polsce, a także nie najlepsze warunki panujące w obiektach istniejących. Tradycyjnie skierowany jest do architektów oraz studentów architektury. W tym roku ich zadaniem będzie zaprojektowanie obiektu o funkcji toalety publicznej z pomieszczeniem gospodarczym na użytek Tatrzańskiego Parku Narodowego. Toaleta ma być zlokalizowana w rejonie polany Huciska w Dolinie Chochołowskiej. Dyrekcja Parku planuje bowiem w tym obszarze zastępować przenośne toalety typu toi-toi obiektami stacjonarnymi.
Toaleta KOŁO szlaku
Hasło konkursowe „Toaleta KOŁO szlaku” wskazuje ideę konkursu. Koncepcja ma wpisywać się w otoczenie oraz nawiązywać do lokalnej tradycji, kultury, przyrody, historii. W projekcie muszą także być wykorzystane produkty marek Geberit i/lub KOŁO. Trzeba zastosować rozwiązania umożliwiające dostęp do obiektu wszystkim grupom odbiorców. Dotyczy to na przykład osób z niepełnosprawnościami, starszych czy opiekunów z małymi dziećmi. Istotne będzie także projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju. Chodzi tutaj na przykład o wykorzystanie materiałów naturalnych oraz przyjaznych dla środowiska, zastosowanie OZE czy odzysk wody oraz kształtowanie ekologicznych zachowań turystów.
Termin nadsyłania projektów mija 11 października 2021 roku.
O organizatorze i dotychczasowych projektach
Firma KOŁO działa na rynku polskim od ponad 50 lat, natomiast od 2015 roku wchodzi w skład w Grupy Geberit. Od ponad 20 lat organizuje konkurs dla młodych architektów i studentów „Projekt Łazienki”, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach. W ramach tej cieszącej się uznaniem społecznym inicjatywy powstały m.in. Pawilon Plażowy w Warszawie, toaleta w Kazimierzu Dolnym (zdjęcie główne tego tekstu) oraz toaleta przy Rondzie Mogilskim w Krakowie.
Konkurs Projekt Łazienki 2021 – znakomite jury
Warto wspomnieć, że startujący w konkursie nie mają łatwego zadania – jury jest wymagające! Natomiast dla wielu osób nagroda stała się przepustką do dalszej kariery. Koncepcje nadesłane na tegoroczną edycję konkursu oceni jury w składzie:
- dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz – kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, wiceprezes w autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa,
- Robert Konieczny – architekt, założyciel pracowni KWK Promes,
- Magdalena Federowicz-Boule – prezes i dyrektor kreatywna pracowni Tremend, sekretarz Warszawskiego Oddziału SARP, sędzia SARP,
- prof. Jan Sikora – wykładowca na Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, założyciel pracowni projektowej Sikora Wnętrza,
- Przemo Łukasik – architekt, współzałożyciel pracowni Medousagroup,
- Aleksandra Kozłowska – laureatka konkursu „Projekt Łazienki 2018”, obecnie związana z pracownią KWK Promes,
- Przemysław Powalacz – Prezes Zarządu Geberit sp. z o. o.,
- Filip Zięba – zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego,
- Ewa Holek-Krzysztof z Działu Komunikacji i Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego,
- Agnieszka Grzegorczyk – przedstawicielka Gminy Kościelisko,
- Jan Karpiel-Bułecka senior – architekt, popularyzator folkloru góralskiego,
- Marcin Rząsa – artysta rzeźbiarz z Zakopanego.
Spośród zgłoszonych prac jurorzy wybiorą najlepszy projekt, przyznają także wyróżnienia i nagrody specjalne. Również internauci będą mieli okazję wybrać koncepcję, która najbardziej im się podoba, w głosowaniu na profilu marki Geberit na portalu Facebook. Łączna pula nagród to ponad 50 tys. zł.