Inwestycja w odnawialne źródła energii to rozwiązanie, które przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń zagrażających naszemu zdrowiu, a nawet życiu oraz redukcji kosztów ogrzewania. Jednak urządzenia oparte na tej technologii mogą odstraszać kosztami instalacji, zatem wyjaśniamy jaki faktycznie jest koszt pompy ciepła.
materiał przygotowany przez Partnera Strefy Instalatora – firmę De Dietrich
Pompa ciepła – opłacalność inwestycji
Urządzenie to pozwala na wykorzystywanie zasobów naturalnych, co daje ogromne możliwości. Energia może być czerpana zarówno z gruntu, jak i powietrza czy wody. Odpowiednie dopasowanie mocy pompy ciepła do zapotrzebowania mieszkańców to niezwykle istotna kwestia. Niedowymiarowanie urządzenia może przyczynić się do zbyt wysokich kosztów eksploatacyjnych i/lub niedogrzania budynku. W przypadku pomp gruntowych może spowodować nawet wymrożenie dolnego źródła ciepła. Natomiast przewymiarowanie pompy gruntowej spowoduje nie tylko zwiększenie kosztów inwestycyjnych, ale także krótsze cykle pracy urządzenia w trakcie użytkowania. Mogą one negatywnie wpłynąć na działanie systemu.
W przypadku pomp powietrznych podstawowa kwestia, o której należy zawsze pamiętać to uzależnienie jej działania od warunków zewnętrznych. Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz efektywność każdej powietrznej pompy ciepła maleje. Najzimniejszych dni jest tylko kilka lub kilkanaście dni w roku. Zatem dodatkowe wsparcie systemu musi pokryć jedynie niewielką część rocznego zapotrzebowania budynku na ciepło.
Co wpływa na koszt pompy ciepła? De Dietrich radzi
Największy wpływ na efektywność energetyczną systemu grzewczego ma instalacja odbierająca ciepło z pompy ciepła. Dokładniej chodzi o projektową temperaturę zasilania instalacji wewnętrznej. Oznacza to, że efektywność jest najwyższa, gdy system ogrzewania budynku jest niskotemperaturowy. Najlepiej sprawdzi się ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe lub ścienne. Istotne jest, aby przygotowanie c.w.u. także zostało dostosowane do działania pompy ciepła. Niezbędna do tego jest odpowiednio duża powierzchnia wężownicy zasobnika c.w.u., pojemność samego podgrzewacza oraz nastawy temperatury. Ogromne znaczenie ma również konstrukcja i odpowiedni dobór dolnego źródła pompy ciepła oraz komponenty zastosowane w układzie termodynamicznym urządzenia.
Podsumowując, roczny koszt eksploatacji systemu, w którym działa wyłącznie przewymiarowana powietrzna pompa ciepła będzie podobny lub nawet wyższy niż w przypadku pracy urządzenia wspomaganego grzałką elektryczną lub kotłem. Warto też się skupić na innych czynnikach innych niż moc samego urządzenia, które także mają ogromne znaczenie dla właściwego funkcjonowania i wydajności całego systemu.
O Partnerze
De Dietrich to jedna z najstarszych marek w branży grzewczej na świecie. W 2009 roku po połączeniu grupy De Dietrich Remeha i Baxi Group, powstało trzecie co wielkości przedsiębiorstwo w Europie w dziedzinie innowacyjnych rozwiązań klimatycznych, wytwarzania ciepłej wody i usług pod nazwą BDR THERMEA. Marka koncentruje się na zapewnieniu swoim klientom wysokiego komfortu, oszczędności energii oraz ograniczeniu emisji substancji szkodliwych do środowiska.