W wielu obiektach stosowany jest grawitacyjny system oddymiania. Regularny przegląd grawitacyjnego systemu oddymiania pozwoli upewnić się, że każdy z wielu elementów systemu zadziała prawidłowo w razie zagrożenia.
Za prawidłowe działanie systemu przeciwpożarowego w budynku, wraz z prowadzeniem przeglądów i dokumentacji, odpowiada jego zarządca. Mówi o tym § 4.2 Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji [1]:
- Właściciele, zarządcy (…) budynków (…) utrzymują urządzenia przeciwpożarowe i gaśnice w stanie pełnej sprawności technicznej i funkcjonalnej.Regularny przegląd powinien zapewniać odpowiedni stan techniczny urządzeń i całego systemu.
Każdy przegląd, który można zlecić firmie z odpowiednimi uprawnieniami, musi zakończyć się prawidłową dokumentacją. Zarządca odpowiada za brak potwierdzonej konserwacji urządzeń. Brak odpowiedniej dokumentacji może spowodować na przykład konieczność wypłaty odszkodowania osobom poszkodowanym w pożarze.
Przegląd strong>grawitacyjnego systemu oddymiania – elementy
W skład grawitacyjnego systemu oddymiania wchodzą:
- klapy dymowe,
- okna oddymiające i napowietrzające z napędami elektrycznymi,
- czujki pożarowe,
- centrale oddymiające,
- ręczne przyciski oddymiania,
- sygnalizatory akustyczne lub optyczno-akustyczne (opcjonalnie).
Podczas przeglądu należy sprawdzić poprawność działania wszystkich tych elementów. Ważna jest na przykład pełna sprawność systemów otwierających klapy i okna. Konieczne jest przetestowania prawidłowości działania centrali oraz przycisków.
Przegląd systemu oddymiania – wymagania prawne
O samym obowiązku, jak i częstotliwości kontroli mówi Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w § 3:
- 2. Urządzenia przeciwpożarowe i gaśnicze powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym zgodnie z zasadami określonymi w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w odnośnej dokumentacji techniczno-ruchowej oraz instrukcjach obsługi opracowanych przez ich producentów.
- 3. Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.
Oznacza to, że dla każdego urządzenia konieczne jest postępowanie zgodne z dokumentacją producenta. Konieczne jest zarówno zastosowanie zapisów norm, jak i stosowanie się do zaleceń producenta. Jeśli na przykład producent wskazuje, że konieczna jest kontrola częstsza niż raz do roku, obowiązujący jest reżim producenta. Jeśli takiego wskazania brak albo wymóg mówi o kontrolach rzadziej niż raz do roku – należy przeprowadzać kontrole doroczne.
Akt prawny
Przeczytaj także: montaż klap pożarowych w bateriach