Kotły na biomasę a własności pelletu

Jakość pelletu

Słabej jakości produkt z podejrzanych odpadów czy wartościowe paliwo? Co warto wiedzieć o pellecie pod kątem eksploatacyjnym? Jak można sprawdzić jakość pelletu? Dlaczego warto postawić na pellet dobrej jakości? I wreszcie – co dzieje się z cenami tego paliwa?

Jak wynika z ciekawej dyskusji na naszym profilu Fb, klienci końcowi obawiają się przede wszystkim złej jakości pelletu, np. tego, że jest produkowany z podejrzanej jakości odpadów. Mają rację o tyle, że producenci kotłów konstruują swoje urządzenia i podają ich parametry przy założeniu, że będzie w nich spalany pellet wysokiej jakości. Jeśli klient próbuje oszczędzać i palić pelletem bez certyfikatu, nie tylko osiąga gorsze wyniki spalania (niższa kaloryczność czy wyższa zawartość popiołu), ale też naraża się na uszkodzenie kotła. Użycie innego paliwa niż określony, wysokiej jakości pellet, jest przez producenta traktowane jako nieprawidłowe użytkowanie i może prowadzić do wygaśnięcia gwarancji.

Pellet dobrej jakości

Co to znaczy „pellet dobrej jakości”? Na rynku dostępne są pellety z powszechnie uznanymi certyfikatami – ENplus i DINplus.

Certyfikat DINplus oparty jest o normę niemiecką, ale jest powszechnie uznany na rynku europejskim. Wiadomo, że pellet z tym certyfikatem:

  • został wyprodukowany z czystych trocin (odpadów tartacznych), bez zawartości kory czy nieczystości powstających przy produkcji innych elementów drewnianych;
  • nie zawiera dodatków chemicznych (a więc nie powoduje dodatkowych zanieczyszczeń przy spalaniu);
  • jest wysokokaloryczny, a kocioł zużyje optymalną ilość paliwa;
  • nie pozostawia w procesie spalania produktów szkodliwych dla kotłów.

Certyfikat ENplus jest zgodny z normą EN-14961-2 i dotyczy całej Unii Europejskiej. Do palenia w domowych urządzeniach grzewczych należy korzystać z pelletu klasy A1 (pellet drzewny używany dla kotłów, pieców, palników i kominków). Pellet klasy A2 ma wyższą zawartość popiołu i przeznaczony jest dla urządzeń o dużej mocy. Pellet przemysłowy oznaczono certyfikatem EN B.

Oczywiście pellet certyfikowany jest droższy od takiego bez certyfikatu. Stanowi jednak gwarancję składu paliwa, odpowiednich procesów produkcji oraz właściwości takich jak kaloryczność czy zawartość popiołu. Na rynku można obserwować powroty klientów do pelletu dobrej jakości. Zwykle takie działanie jest efektem złych doświadczeń z paliwem niskiej jakości. Klienci przekonują się, że lepsza jakość paliwa oznacza bardziej ekonomiczne spalanie i mniejszą awaryjność. Sumarycznie daje to niższe koszty związane z ogrzewaniem.

Producentów dobrego pelletu wskazuje Mapa Dobrego Pelletu, przygotowana przez Magazyn Biomasa.

Ceny pelletu

Jak wynika z badania Polskiego Alarmu Smogowego, o ok. 60% wzrosły ceny rynkowe pelletu drzewnego. Średnia cena rok temu wynosiła 918 zł za tonę, a obecnie trzeba zapłacić aż 1460 zł [1]. Jak mówią producenci, przede wszystkim bardzo podrożała tarcica drewniana, co wynika m.in. z bardzo wysokiego eksportu tego surowca do USA czy Chin. Wzrost cen biomasy wynika nie tylko z drastycznego wzrostu cen drewna, ale też ogólnego wzrostu cen produkcji i dystrybucji produktu. To, że podrożało praktycznie wszystko – choćby opakowania, energia elektryczna czy palety do transportu – znajduje odzwierciedlenie w końcowej cenie biomasy. Zawirowania polityczne, np. niepokoje na granicy z Białorusią czy trudna sytuacja na Ukrainie, także wpływają na koszty importowanego surowca. Producenci pelletu obawiają się, że na zimowym wzroście cen drewna wahania rynkowe się nie skończą.

Pojawia się także problem z dostępnością tego paliwa. Z jednej strony wynika to z rosnącego zainteresowania kotłami na biomasę na wymianę. W programie „Czyste Powietrze” stanowią one ok. 20% wnioskowanych urządzeń. Dlatego popyt na pellet też jest większy. Z drugiej strony, na rynku jest bardzo mało drewna (ponownie m.in. ze względu na eksport)

Raport z badania Polskiego Alarmu Smogowego

Warto przeczytać także:

One Thought to “Kotły na biomasę a własności pelletu”

  1. Kolega w pracy zaczął palić peletem i jest bardzo zadowolony

Leave a Comment