Klimatyzator w bloku mieszkalnym

Klimatyzator w bloku mieszkalnym

Nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych poszukują sposobów na podniesienie komfortu w swoim miejscu zamieszkania. Coraz chętniej takiego rozwiązania poszukują mieszkańcy bloków. Czy można zamontować klimatyzator w bloku mieszkalnym, czy też wymaga to szczególnych pozwoleń? Co może się zdarzyć, jeśli klimatyzator zostanie zamontowany bez wiedzy i zgody spółdzielni lub wspólnoty?

materiał Partnera Strefy Instalatora – firmy EkipaHVAC


Ważnym aspektem komfortu mieszkania w bloku jest prawidłowa regulacja temperatury. Często zdarza się, że latem w mieszkaniach panuje duszny, gorący klimat, który jest nie do zniesienia. W tym miejscu idealnym rozwiązaniem okazuje się być klimatyzacja w bloku. Poza tym, że pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury, ma jeszcze szereg innych zalet. Na przykład, pomaga utrzymać stały poziom wilgotności powietrza, a także oczyszcza je z zanieczyszczeń. Dzięki temu zyskujemy nie tylko komfort, ale także zdrowsze warunki do życia.

Zanim klient wybierze urządzenie do montażu w bloku, należy upewnić się, czy w ogóle można go w bloku danej spółdzielni/wspólnoty zamontować. Po drugie, trzeba sprawdzić wymagania, które stawia regulamin spółdzielni lub uchwała wspólnoty. Dopiero na tej podstawie można wybrać odpowiednie urządzenie.

Klimatyzator w bloku należącym do spółdzielni mieszkaniowej

Montaż klimatyzatora stanowi ingerencję w budynek. Trzeba więc uzyskać zgodę administratora. Najpierw warto upewnić się, czy spółdzielnia w ogóle dopuszcza montaż klimatyzatora – w większości tak, ale nie wszystkie! Często spółdzielnia nie zgadza się na montaż, jeśli niedawno odbył się remont elewacji. Dodatkowo, spółdzielnie często mają określone wymagania dotyczące montażu klimatyzatora, np.:

  • w wielu spółdzielniach dopuszcza się montaż jednostki zewnętrznej tylko na posadzce balkonu (nie na elewacji);
  • jednostkę zewnętrzną trzeba ustawić na podkładach wibroizolacyjnych. Drgania jednostki nie mogą przenosić się na elewację budynku;
  • głośność urządzenia nie może przekroczyć określonych wartości;
  • należy zadbać o odprowadzenie skroplin. Wiele spółdzielni wymaga, by były one odprowadzone do kanalizacji w lokalu (nie mogą spływać po elewacji). Czasami rekomendowane są urządzenia z zamkniętym obiegiem skroplin.

Zainteresowany klient musi złożyć pisemny wniosek do spółdzielni. Najczęściej pismo takie kieruje się do administratora lub działu technicznego. Wniosek musi zawierać opis urządzenia (w tym parametry akustyczne i sposób odprowadzania skroplin) i zaznaczenie miejsca montażu. Odpowiedź zajmuje zwykle kilka dni. Jest to zgoda z warunkami montażu lub brak zgody. Zwykle po wykonaniu prac spółdzielnia wymaga zgłoszenia zakończenia montażu, by przeprowadzić jego odbiór.

A co, jeśli klient zamontuje urządzenie bez zgody administracji? Administrator może zarządzać demontażu urządzenia i przywrócenia stanu wyjściowego elewacji na koszt klienta.

Wspólnota mieszkaniowa a montaż klimatyzatora

W blokach wspólnoty mieszkaniowej również nie można postępować samowolnie. Najczęściej zgodę wyraża administrator. Niektóre wspólnoty mają uchwały, które regulują zasady montażu klimatyzacji.

Zdjęcie główne: Athena / Pexels

Warto przeczytać także:

One Thought to “Klimatyzator w bloku mieszkalnym”

  1. Name

    gdyby ktoś szukał to super klimatyzator przenośny można kupić w sklepie Mateko!

Leave a Comment