Jakość pelletu. Czy warto kupować pellet z certyfikatem

Jakość pelletu. Czy warto kupować pellet z certyfikatem

Zakup pelletu drzewnego, podobnie jak innych paliw, oznacza poważny wydatek. W poszukiwaniu oszczędności klienci mogą więc sięgać po tańszy produkt, np. niepewnego pochodzenia. Takie działanie może jednak spowodować dodatkowe koszty, związane np. z niższą sprawnością kotła czy wręcz jego uszkodzeniem. Chcąc zapewnić sobie niższy koszt całego sezonu grzewczego, warto wybrać pellet z certyfikatem.

W Polsce jest około 100 firm produkujących pellet drzewny. Produkuje się go w formie granulatu z rozdrobnionego drewna różnych gatunków. Często stanowią one frakcje odpadowe po przetwórstwie drewna. Odpowiednio wysuszony i sprasowany surowiec (najlepiej z wysoką zawartością ligniny stanowiącej naturalne spoiwo) ma wysoką wartość energetyczną i niską zawartość popiołu. Pellet z certyfikatem może mieć oznaczenie z jednego z powszechnie uznanych systemów certyfikacji: ENplus i DINplus.

Pellet z certyfikatem europejskim

Certyfikat DINplus (oparty na normie niemieckiej) gwarantuje, że został wyprodukowany z czystych trocin (odpadów tartacznych). Nie zawiera kory czy nieczystości powstających przy produkcji innych elementów drewnianych ani dodatków chemicznych. Taki pellet jest wysokokaloryczny, a proces spalania nie powoduje powstawania produktów szkodliwych dla kotłów. Pellet spełniający najwyższe wymagania jakościowe oznacza się jako DIN EN A1.

Certyfikat ENplus, opracowany przez Europejskie Stowarzyszenie Biomasy we współpracy z Europejskim Urzędem Pelletu (EPC), to ogólnoeuropejski standard jakościowy. Stanowi potwierdzenie odpowiedniej jakości całego łańcucha dostaw – od produkcji aż po produkt finalny. Do palenia w domowych urządzeniach grzewczych nadaje się klasa A1 (pellet drzewny używany dla kotłów, pieców, palników i kominków). Pellet klasy A stosuje się w urządzeniach o dużej mocy. Ma wyższą zawartość popiołu. Pellet przemysłowy oznaczono klasą B.

Pellety bez certyfikatu – możliwe problemy

Na rynku spotyka się także pellet bez certyfikatu. Często taki produkt ma gorsze własności np. kaloryczne, ale też kiepski skład. Może być zanieczyszczony odpadami polimerowymi lub pochodzić z odpadów meblarskich. Oznacza to nie tylko gorsze własności użytkowe, ale też emisję szkodliwych produktów spalania. Taki pellet może też zaszkodzić urządzeniu grzewczemu. Jak wyjaśnia Instytut Technologii Paliw i Energii, pellet powinien być jasny, gładki, szklisty i jednorodny. Nie może się łamać łatwo w rękach. Pellet ciemny i kruchy, a przy tym niejednorodny – zawierający różnorodne elementy i wytrącenia o różnych kolorach – zapewne ma w składzie zanieczyszczenia, czyli odpady polimerowe.

Pellet złej jakości (zawierający odpady polimerowe) – z lewej oraz pellet dobrej jakości (z prawej). Źródło: Instytut Technologii Paliw i Energii

Pellet certyfikowany ma także cenę wyższą niż produkt bez certyfikatu. Certyfikat daje jednak gwarancję odpowiednich procesów produkcji, kaloryczności i zawartości popiołu. Lepsza jakość paliwa oznacza bardziej ekonomiczne spalanie i mniejszą awaryjność. Paliwa dobrej jakości trzeba zużyć w sezonie grzewczym mniej niż paliwa złej jakości. Dlatego z lepszym paliwem koszty ogrzewania w danym sezonie są sumarycznie niższe. Użycie paliwa innego niż pellet certyfikowany może zostać potraktowane jako nieprawidłowe użytkowanie. Może więc spowodować wygaśnięcie gwarancji producenta na kocioł.

One Thought to “Jakość pelletu. Czy warto kupować pellet z certyfikatem”

  1. Palę pelletem

    I nawet ten certyfikowany ma niedoskonałości. Pellet od tego samego producenta kupowany pod koniec ubiegłego roku palił się doskonale. Tydzień czasu i kosz palnika był czysty. A kupiony na wiosnę tego roku, praktycznie po każdym dniu trzeba oczyszczać kosz że złogów żywicznych, spieków. Partia partii nie jest równa. A nasi to już totalnie chcą się szybko dorobić. Wystarczy tylko sprawdzić na portalu flagma za ile można kupić dobrej jakości pellet wprost od producentów. To ceny w zbycie są po prostu złodziejstwem i łupieniem ludzi przez cwaniaków. A większość producentów można sprawdzić łatwo w sieci. Bo połowa certyfikatów jest lewa jak z dostępnej listy wygląda. A certyfikat, to tylko forma podbijania ceny i nic poza tym. Kolejna grupa żerująca tylko. Bo trzeba im haracz płacić cały czas i to spory. Taka jest cena certyfikatu. To na prawdę wolę codziennie oczyścić kosz palnika. Oczywiście pelletu z klejami i polimerami nie kupuję.

Leave a Comment