Separator magnetyczny ADS od Afriso

Separator magnetyczny dla dużych instalacji od Afriso

Separator magnetyczny to proste rozwiązanie, które pozwala zminimalizować ryzyko nieprawidłowej pracy instalacji grzewczej albo chłodniczej. Na przykład zmniejsza się ryzyko uszkodzenia uszkodzenia pompy, niższej sprawności wymienników ciepła czy nieprawidłowej pracy zaworów. Wszystkie te zagrożenia występują, jeśli w instalacji pojawiają się zanieczyszczenia.

Na zanieczyszczenia w instalacji grzewczej składają się m.in.:

  • kamień kotłowy (wytrącone sole wapnia i magnezu);
  • zawiesiny zawierające produkty korozji mechanicznej;
  • resztki po pracach instalacyjnych.

Jeśli nie zostaną usunięte z instalacji grzewczej, będą powodowały jej uszkodzenia (np. zablokowanie części mechanicznych pompy lub zaworów termostatycznych mieszających) lub mniej sprawne działanie. Można tu na przykład podać obniżenie sprawności cieplnej wymienników z powodu osadzania kamienia kotłowego – doskonałego izolatora (przeczytaj więcej o kamieniu kotłowym i innych problemach w instalacji).

Separator magnetyczny to znane rozwiązanie, które w prostych procesach usuwa zanieczyszczenia mechaniczne z wody. W stosunku do filtrów siatkowych wyróżnia się większą skutecznością. Wynika to z tego, że usuwa także mniejsze cząstki. Nowa propozycja Afriso łączy w sobie funkcje separatora zanieczyszczeń i filtra siatkowego. Dlatego nazwa handlowa urządzenia brzmi „magnetyczny separator zanieczyszczeń ADS”. Nowy produkt wykorzystuje aż trzy etapy filtracji:

  • wirowy – nadanie wodzie grzewczej ruchu wirowego (cyklonowego) pozwala na bardziej efektywne oddzielenie zanieczyszczeń (tylko ADS 160);
  • mechaniczny – filtracja na dwóch gęstych siatkach 500 i 800 μm (głównie zanieczyszczenia niemetaliczne);
  • magnetyczny – duży magnes neodymowy przyciąga zanieczyszczenia składające się w dużej mierze ze związków metali;

Separator ADS 110 to wersja kompaktowa urządzenia. Można go montować bezpośrednio pod kotłami wiszącymi. Separator magnetyczny ADS 160 ma zastosowanie w większych instalacjach centralnego ogrzewania. Przeznaczony jest do kotłowni. Można go stosować można stosować w instalacjach, w których występuje ciągła cyrkulacja czynnika. Czynnikiem roboczym może być woda lub mieszanina wody i glikolu o stężeniu glikolu do 50%. Prace instalacyjne i serwisowe ułatwia specjalny klucz dołączony do zestawu oraz plomba. Uniemożliwia ona nieuprawnione wyjęcie magnesu oraz dodatnie daty ostatniego przeglądu.

Źródło, zdjęcie główne: Afriso

Warto przeczytać także:

Leave a Comment