Systemy mocowania paneli fotowoltaicznych – jak je wybrać?

Mój Prąd 2022 - na nowe panele i urządzenia dodatkowe

Dobór systemu fotowoltaicznego pod względem mocy i wyposażenia jest bardzo ważny, ale warto zwrócić również uwagę na systemy mocowania paneli fotowoltaicznych. Ma to wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo i trwałość instalacji. Dowiedz się, jakie systemy montażowe są dostępne na rynku i co warto wybrać.

materiał przygotowany przez Partnera Strefy Instalatora – firmę Muno


Czym są systemy mocowania paneli fotowoltaicznych i do czego służą?

Chcąc korzystać z darmowego prądu ze słońca, nie wystarczy kupić wszystkie elementy instalacji fotowoltaicznej. Trzeba jeszcze pomyśleć o ich montażu. Do tego służą właśnie systemy mocowania przewidziane do użytkowania w różnych sytuacjach i warunkach.

Jak podkreśla specjalista z hurtowni fotowoltaicznej MUNO: Fotowoltaika to system przeznaczony do wieloletniego użytkowania i montowany na zewnątrz. Zarówno moduły fotowoltaiczne, jak i konstrukcje odpowiedzialne za ich mocowanie muszą być więc bardzo trwałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych.

Systemy montażowe zapewniają stabilne umocowanie modułów w wybranym miejscu i pomagają chronić je przed uszkodzeniami. Odpowiadają również za ustawienie paneli pod odpowiednim kątem i ich zwrócenie w kierunku słońca, a więc za ich wydajność. Najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej i aluminium – materiałów wyróżniających się wysoką trwałością i odpornością na korozję.

Z czego składa się system mocowania paneli fotowoltaicznych?

Systemy montażowe do fotowoltaiki można podzielić na dwa główne rodzaje: do montażu dachowego i montażu gruntowego. Trzeba również pamiętać, że mocowanie paneli na dachu płaskim będzie wyglądało inaczej niż na dachu skośnym. Wszystko to wymaga doboru właściwych elementów i ich starannego montażu.

Elementy składające się na konstrukcje wsporcze dla modułów można również podzielić na dwie grupy. Służą one albo do budowy stelaża, który je podpiera, albo do mocowania paneli do konstrukcji.

System może się składać z:

  • szyn (profili) montażowych, stanowiących główny element stelaża,
  • klem, które przytwierdzają moduły do profili,
  • uchwytów montażowych, odpowiedzialnych za mocowanie konstrukcji do dachu,
  • łączników szyn montażowych,
  • zatrzasków,
  • śrub i nakrętek,
  • balastów, czyli obciążników stosowanych w przypadku konstrukcji na dach płaski.

Dobór elementów zależy od indywidualnych uwarunkowań i miejsca montażu instalacji PV. Specjaliści dobierają mocowanie paneli w zależności od kilku czynników.

Jak dobrać system mocowania paneli fotowoltaicznych?

Jak dobiera się systemy montażowe do paneli PV? Należy brać przy tym pod uwagę czynniki takie jak:

  • rodzaj pokrycia dachowego – uchwyty montażowe muszą być dostosowane do materiału, jakim wykończony jest dach; inne systemy mocowań są stosowane, gdy pokrywa go dachówka ceramiczna, a inne w przypadku blachy trapezowej;
  • kształt i konstrukcja dachu – inne systemy mocowań stosuje się na dach skośny, a inne na płaski; przy jego nietypowej geometrii zwykle potrzebny jest indywidualny dobór elementów konstrukcji;
  • wielkość, wymiary i typ modułów fotowoltaicznych – mocowanie paneli musi uwzględniać ich wagę i powierzchnię, aby bez problemu utrzymać je w pożądanym położeniu; należy również brać pod uwagę ich typ (np. panele bezramkowe kontra standardowe z ramką aluminiową);
  • miejsce montażu i uwarunkowania przestrzeni – czasami przestrzeń na panele fotowoltaiczne jest bardzo ograniczona, co wymaga np. ich pionowy montaż; wówczas trzeba zastosować specjalne elementy montażowe.

Warto wziąć również pod uwagę ciężar samej konstrukcji – w przypadku montażu dachowego zalecane są lekkie materiały, takie jak aluminium, które nie obciążają dodatkowo stropu. Natomiast w przypadku montażu gruntowego rodzaj konstrukcji uwzględnia np. ilość podpór (jedno- dwu- i trójpodporowe) oraz sposób mocowania w ziemi. Wyróżnia się instalacje wbijane, wkręcane lub mocowane mechaniczne (zakotwione do betonowych płyt).

Dlaczego system mocowania paneli fotowoltaicznych ma znaczenie?

To, w jaki sposób będą zamontowane panele fotowoltaiczne, może mieć duże znaczenie dla trwałości całego systemu. Poprawnie wykonana, solidna instalacja pomaga chronić moduły przed uszkodzeniem powodowanym np. przez ekstremalne warunki pogodowe. Solidny stelaż ze stali nierdzewnej lub aluminium wraz z systemem mocowania sprawi, że nie trzeba będzie martwić się o stan paneli PV np. po wichurze czy burzy z gradobiciem. Dlatego zawsze upewnij się, że kupujesz elementy montażowe do fotowoltaiki z pewnego źródła!

Warto przeczytać także:

Leave a Comment