Rekuperacja dla każdego domu lub pomieszczenia – propozycje marki Alnor

Centrala wentylacyjna Alnor HRU-Premair

Centrale rekuperacyjne w różnych wielkościach i wykonaniach pozwalają zapewnić czyste i zdrowe świeże powietrze dla każdego domu – nowego lub remontowanego. Firma Alnor przygotowała kilka propozycji rozwiązań technicznych, pasujących do różnych oczekiwań i różnych możliwości. Poznaj rekuperatory Alnor!

materiał przygotowany we współpracy z Partnerem Strefy Instalatora – firmą Alnor


Centrale rekuperacyjne HRU (Heat Recovery Unit) oferowane przez markę Alnor zapewniają wydajną, sprawną i sterowalną wentylację z odzyskiem ciepła dla domów jednorodzinnych. Skutecznie obsługują różne obiekty – od pojedynczych pomieszczeń do dużych domów o powierzchni nawet do 300 m2. Cechą wspólną wszystkich typoszeregów urządzeń są rozwiązania z najwyższej półki, których współpraca pozwala na optymalną obsługę wybranego obiektu.

Rekuperatory Alnor – wybrane dane techniczne

urządzeniezastosowaniewymiennik ciepłazakres
wydajności
sprawność odzysku ciepłapobór mocy [W]
HRU-PremAIR
Rekuperator HRU-PremAIR
centrala rekuperacyjna
do wentylacji domów i mieszkań (pow. 80 do 300 m2)
wymiennik
przeciwprądowy
(z aluminium)
80-350 m3/h
(przy 100 Pa)
do 91,2%150–220
HRU-SlimAIR
Rekuperator HRU-SlimAIR
podwieszana centrala rekuperacyjna
do wentylacji domów i mieszkań (pow. 80 do 150 m2)
wymiennik
przeciwprądowy
(z PET)
od 250 m3/h
(przy 100 Pa)
do 89,9%14,8–91,5
HRU-WALL-RC
Rekuperator HRU-WALL-RC
rekuperator wewnątrzścienny
do wentylacji pojedynczego pomieszczenia,
polecany do budynków remontowanych
wymiennik
ceramiczny
10–25 m3/h (model 100)
20–60 m3/h (model 150)
do 82%maks. 6
HRU-WALL-WI
https://strefainstalatora.pl/wp-content/uploads/2021/12/alnor_hru_wall.jpg
rekuperator wewnątrzścienny
do wentylacji pojedynczego pomieszczenia,
polecany do budynków remontowanych
wymiennik
ceramiczny
Tabela. Centrale rekuperacyjne do zastosowań domowych – możliwość wstępnego wybrania rozwiązania do konkretnej inwestycji.

Pełnowymiarowy system centralny

Centrala rekuperacyjna HRU-PremAIR stanowi w pełni sterowalne „centrum wentylacyjne” dla nowych domów (nawet do 300 m2 powierzchni), których właściciele zainteresowani są wydajną wentylacją, pełnym wykorzystaniem możliwości odzysku energii (bo niekoniecznie tylko ciepła) i bezobsługowym dostosowaniem pracy urządzenia do panujących warunków. O nowoczesności tego urządzenia decydują m.in. lekka, ale wytrzymała konstrukcja, wysokosprawny przeciwprądowy wymiennik aluminiowy (lub entalpiczny) oraz szerokie możliwości sterowania bezprzewodowego (także przez wi-fi) składają się na.

HRU-PremaAIR: mocne strony dla instalatora i użytkownika

 • sprawny montaż, możliwy m.in. dzięki kompaktowej konstrukcji i małej wadze (35 kg). W standardzie zestaw do montażu ściennego i podłogowego. Rozruch i późniejszy serwis ułatwia interfejs serwisowy, z którego można odczytać wszystkie parametry oraz zmodyfikować ich nastawy.
 • cicha i energooszczędna praca możliwa dzięki wysokiej izolacyjności akustycznej i obudowy z polipropylenu spienionego (EPP) oraz płynnej regulacji wydajności energooszczędnych wentylatorów EC.
 • zaawansowana automatyka i komunikacja bezprzewodowa (bez konieczności prowadzenia przewodów) – m.in. modulowany by-pass z funkcją free cooling i free heating sterowanymi automatycznie na podstawie odczytu temperatury; bezobsługowa praca (automatyczny dobór prędkości wentylatorów do zapotrzebowania) w przypadku wyposażenia w pomieszczeniowe czujniki CO2 i RH (wilgotności względnej); zaawansowany algorytm przeciwzamrożeniowy oraz możliwość sterowania przez aplikacje mobilne (Android i iOS) i przeglądarkę internetową.
 • przyjazna i prosta eksploatacja – w standardzie dostępne są bardzo łatwe do wymiany filtry ISO Coarse 70%, istnieje też możliwość zastosowania filtrów ISO ePM1 55% (wysoka skuteczność antysmogowa). Komunikacja błędów oraz konieczności inspekcji filtrów dostępna jest przez standardowy panel.
 • dostępny także odzysk ciepła utajonego (z wilgoci), dzięki możliwości zastosowania wymiennika entalpicznego.
 • gwarancja 2 lata.
Centrala wentylacyjna Alnor HRU-Premair
Centrala rekuperacyjna Alnor HRU-Premair – znakomite rozwiązanie do domów

Skuteczna wentylacja nawet przy trudnościach z montażem

Centrala rekuperacyjna podwieszana HRU-SlimAIR zapewnia skuteczną wentylację z odzyskiem ciepła dla mniejszych i typowych domów mieszkalnych (do 150 m2 powierzchni). Stanowi wydajną i skuteczną alternatywę dla typowego rekuperatora, jeśli w pomieszczeniu technicznych jest problem z miejscem na montaż. Może być doskonałym rozwiązaniem w przypadku zmiany systemu wentylacji w istniejącym domu z naturalnej na mechaniczną.

HRU-SlimAIR: mocne strony dla instalatora i użytkownika

 • łatwy montaż nawet przy małej ilości miejsca i trudnych warunkach lokalowych: wysokość centrali wynosi zaledwie 242 mm (jedno z najcieńszych urządzeń na rynku), zaś montaż w 3 pozycjach (pionowy, poziomy i podwieszany poziomy) możliwy jest dzięki specjalnemu systemowi odpływu skroplin. Dodatkowo, specjalny stelaż umożliwia wykonanie montażu przez jedną osobę – tym bardziej, że konstrukcja jest lekka, ważąc zaledwie 25,5 kg! Króćce przyłączeniowe można zdemontować i wymienić np. na kolana.
 • cicha i energooszczędna praca (klasa efektywności energetycznej nawet A+ przy odpowiednim sterowaniu), za co odpowiadają m.in. obudowa z polipropylenu spienionego (EPP) gwarantująca wysoką izolacyjność termiczną i akustyczną oraz energooszczędne wentylatory EC.
 • bardzo prosta konserwacja – wymiana filtrów dostępna jest z dwóch stron
 • dostępny także odzysk ciepła utajonego (z wilgoci), dzięki możliwości zastosowania wymiennika entalpicznego.
 • rozbudowane możliwości regulacji i sterowania: inteligentne sterowanie automatycznym bypass’em, sterowanie bezprzewodowe (także poprzez aplikację mobilną na systemy Android i iOS) oraz możliwości sterowania „wentylacją na żądanie” dzięki bezprzewodowym czujnikom CO2 i wilgotności względnej.
 • możliwość uzyskania dofinansowania w programie „Czyste Powietrze” dla domów remontowanych (w określonych warunkach nawet bez wymiany źródła ciepła!).
 • wysoka sprawność centrali w warunkach rzeczywistych – sprawność odzysku ciepła zapewniona jest nie tylko na papierze dzięki dostępnemu opcjonalnie systemowi CF (Constant Flow), zapewniającemu zbilansowanie wentylacji niezależnie od panujących warunków i zachowanie najwyższej sprawności rekuperatora.
 • gwarancja 2 lata.
Centrala podwieszana Alnor HRU-Slimair
Centrala podwieszana Alnor HRU-Slimair – elastyczność i dowolność montażu

Obsługa pojedynczych pomieszczeń ze zdalnym sterowaniem

HRU-WALL-RC jest rekuperatorem decentralnym (wewnątrzściennym) zdalnie sterowanym, przeznaczonym do pojedynczego pomieszczenia (salon albo sypialnia). Modele w dwóch wydajnościach (do 25 i do 60 m3/h) pozwalają obsłużyć dowolne wielkości pomieszczeń. Rozwiązanie to szczególnie sprawdza się dla sytuacji, gdy niemożliwy lub trudny technicznie jest montaż systemu centralnego. Urządzenie pracuje w naprzemiennych cyklach nawiewu i wywiewu (tzw. push-pull) w zakresie od 40 do 120 sekund.

HRU-WALL-RC: mocne strony dla instalatora i użytkownika

 • uniwersalne i ekonomiczne rozwiązanie – brak kanałów (montaż w ścianie obsługiwanego pomieszczenia) oraz teleskopowa rura (o regulowanej długości) zapewnia łatwy i szybki montaż w niemal każdych warunkach i dopasowanie rekuperatora do dowolnej grubości ściany.
 • wysoce efektywna energetycznie praca – maksymalny odzysk ciepła do 82% według normy PN-EN 13141-8 dotyczącej bezkanałowych urządzeń wentylacyjnych oraz odzysk 74% w punkcie referencyjnym (70% wydajności pracy) rekuperatora (wg rozporządzenia EU 1254/2014). Energooszczędny wentylator EC zapewnia maks. zużycie prądu wynoszące zaledwie 6W.
 • cicha, niezauważalna praca – maks. 29 dB(A);
 • trwałość systemu – o trwałości decydują m.in. ceramiczny wymiennik ciepła o strukturze plastra miodu, obudowa z tworzywa ABS odpornego na wstrząsy i promieniowanie UV oraz odwracalne silniki wentylatorów EC. Silniki z z wbudowanym zabezpieczeniem termicznym zapewniają pracę ciągłą (naprzemienną).
 • ochrona wymiennika i pomieszczenia przed zanieczyszczeniami – siatka zewnętrzna przeciw owadom i dwa filtry przeciwkurzowe z sygnalizacją zabrudzenia filtra. Filtry można łatwo umyć pod bieżącą wodą.
 • możliwość sterowania jednym lub kilkoma zsynchronizowanymi urządzeniami – dostępny w zestawie pilot z wyświetlaczem LED) umożliwia m.in. wybranie jednej z pięciu prędkości (zależnie od modelu): 20, 30, 40, 50, 60 m3/h. Można wybrać kilka funkcji, np. czasowego zwiększenia wydajności (boost), przeciwzamrożeniowej, free cooling (tylko nawiew lub wywiew) oraz inteligentna kontrola wilgotności, a także utomatyczne zarządzanie długością cyklu w trybie COMFORT.
 • gwarancja: 2 lata.
Rekuperator wewnątrzścienny
Rekuperator wewnątrzścienny – idealny do pojedynczych pomieszczeń i budynków remontowanych

Warto przeczytać także:

Leave a Comment