Pięć najlepszych książek dla instalatora pomp ciepła

Pięć najlepszych książek dla instalatora pomp ciepła

Oto pięć najlepszych książek dla instalatora pomp ciepła. Stanowią propozycje dla fachowca, który woli zdobyć solidne podstawy instalowania pomp ciepła niż uczyć się na szybko. To książki dla kogoś, kto nie szuka drogi na skróty. Czytelnik takich książek przede wszystkim chce zrozumieć, jak działa pompa ciepła, na czym polega obieg chłodniczy czy też jak wykonać działające układy hydrauliczne z pompą ciepła.

Co trzeba wiedzieć o pompach ciepła

Na targach HVAC Expo 2024 nasze stoisko odwiedził bardzo doświadczony instalator (serdecznie pozdrawiam, DJ!). Sięgnął on po jedną z prezentowanych książek, pytając “Skopiowane z internetu, co?” Przeglądał książkę, trafiał na kolejne schematy instalacji, techniczne opisy układów, przystępnie wyjaśnione zasady działania obiegów chłodniczych czy też klarownie wytłumaczone znaczenie armatury chłodniczej. Z każdą stroną udzielał sobie przeczącej odpowiedzi. Książkę kupił :-). Trudno o lepszą recenzję.

Instalatorzy potrafią docenić rzetelne źródło wiedzy. Pompy ciepła są dla nich dużym wyzwaniem – nawet jeśli mają duże doświadczenie w wykonawstwie ogrzewania np. gazowego (i innych systemów. Tacy instalatorzy chcą po prostu dowiedzieć się – technicznie i bez marketingowych ozdobników – jak działa pompa ciepła, jak pracuje pompa ciepła z grzejnikami, czy układ niskotemperaturowy jest opłacalny oraz jakie wyzwanie wiążą się z tą technologią. Dlatego powstał nasz zestaw pięciu najlepszych książek dla instalatora pomp ciepła. Co więcej, stanowią one też wiarygodne źródło, kiedy trzeba szybko przypomnieć sobie własności czynnika R290. Czy też inne dane, których znaczenia jesteśmy świadomi, ale nie uczymy się ich na pamięć :-).

Chłodnictwo i pompy ciepła (Marian Rubik) – mocne podstawy chłodnictwa

Wydanie III rozszerzone “biblii chłodnictwa i pomp ciepła” to 642 strony poświęcone konstrukcji i zasadom działania urządzeń i systemów instalacyjnych, a także ich niezawodności, regulacji czy eksploatacji oraz tablice właściwości m.in. czynników chłodniczych – lektura obowiązkowa każdego “chłodnika”. Autor, dr inż. Marian Rubik – sam doświadczony praktyk – wychował pokolenia fachowców na licznych studiach i kursach. Książka jest zatem tyleż merytorycznie rzetelna i bogata, co przystępna. Pozwala (zależnie od poziomu zaawansowania) zarówno na naukę od zera, jak i na weryfikację własnych przekonań.

Autor podkreśla w przedmowie i wdraża na kartach książki ideę, że nauka (teoria) i praktyka są naturalnymi sprzymierzeńcami. “Chłodnictwo i pompy ciepła” nie są typowym podręcznikiem akademickim, choć autor hołduje czytelności wywodu i wysokiej kulturze technicznej. Oprócz podstaw teoretycznych, znajdziemy tu także szereg życiowych przykładów – choćby dodany w tym wydaniu rozdział o eksploatacji systemów. Książkę można zarówno czytać od deski do deski, jak i posiłować się nią w codziennej pracy.

Pięć najlepszych książek dla instalatora pomp ciepła - Marian Rubik: Chłodnictwo i pompy ciepła

Cena: 110 zł, do kupienia w Księgarni Technicznej.

Technik chłodnictwa i klimatyzacji (Krzysztof Kaiser) – podręcznik do klimatyzacji

Książka pomyślana przez autora – wieloletniego praktyka branżowego, związanego także z edukacją i oświatą – jako podręcznik do techników. Co więcej – pierwszy podręcznik dla zawodu Technik chłodnictwa i klimatyzacji, zgodny z zakresem programowym MEN. Doświadczeni wykonawcy mogą żałować, że nie było takiej książki “za ich czasów”… Mogą też zaglądać do niej, chcąc uporządkować czy uzupełnić już posiadane wiadomości. 704 strony połączenia faktów z różnych dyscyplin, a także teorii z praktyką, sprawiają, że nie jest to opracowanie wyłącznie dla ambitnej młodzieży. Książka pomoże m.in. także osobom rozpoczynającym pracę w zakresie montażu urządzeń czy przechodzącym z innych, pokrewnych branż. Takiej wiedzy oczekują pracodawcy!

Cena: 185 zł, do kupienia w Księgarni Technicznej

Pompy ciepła sprężarkowe, sorpcyjne i termoelektryczne (Wojciech Zalewski) – jak działają pompy ciepła

Wydana w 2001 r. i dodrukowana w 2014 r. książka gdańskiego wydawnictwa Masta dostarcza solidną wiedzę na temat budowy i działania pomp ciepła. Choć dzisiejsze realia (ceny, prawo) nie zawsze przystają do ówczesnej rzeczywistości, prawa fizyki i podstawy chłodnictwa nie zmieniają się. Liczne schematy konstrukcyjne, przykłady zastosowań i analizy porównawcze pozwalają zrozumieć dogłębnie, jak działają pompy ciepła. Wyjaśniają także, z czego wynika efektywność energetyczna budynków, w których zastosowano te urządzenia. Cenną wskazówką jest też rozdział dotyczący metod obliczeniowych gruntowych wymienników ciepła. 216 stron skondensowanych podstaw!

Cena: 75 zł, do kupienia w Księgarni Technicznej.

Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła (opr. PORT PC) – od dolnego źródła do obliczeń hydraulicznych i sterowania

Wytyczne to pierwsza na rynku publikacja, która znacznie ułatwia poprawne i rzetelne podejście do projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła. Zawarte w nich informacje, wymagania i zalecenia pozwalają każdemu fachowcowi na stworzenie swojego “katalogu dobrych praktyk”. Wytyczne gromadzą doświadczenia zespołu specjalistów branżowych, od wielu lat czynnie związanych z tematyką pomp ciepła i dolnych źródeł ciepła. Stanowią wsparcie także dla inwestorów, mogą zatem służyć jako “most” porozumienia oraz podstawa dobrej umowy o usługi budowlano-instalacyjne.

Cena: 266 zł (za 8 części), do kupienia w Księgarni Technicznej

Pompy ciepła: czym są, jak działają, w jaki sposób współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi (Karolina Dębowska, Mateusz Maciejczyk, Janusz Strzyżewski) – jak pompa ciepła współpracuje z fotowoltaiką

Książka, co sugeruje tytuł, jest napisana z innej perspektywy – instalatora elektrotechnika. Rzeczywiście, przygotowali ją eksperci z zakresu instalacji elektrycznych. Pozostaje więc książką fachową, inżynierską, jednak w możliwie prosty sposób tłumaczy podstawy niezbędne elektroinstalatorowi. Dużo uwagi poświęcono na wyjaśnienie fachowcowi spoza branży chłodniczej czy sanitarnej zasady działania pomp ciepła oraz zalet i wad poszczególnych ich rodzajów. W publikacji wskazano m.in., który rodzaj pomp nadaje się do warunków panujących na danej działce budowlanej. Opisano także podstawy doboru oraz poświęcono miejsce kosztom instalacji poszczególnych rodzajów pomp ciepła oraz dotyczącym ich przepisom.

Cena: 69 zł, do kupienia w Księgarni Technicznej

Pięć najlepszych książek dla instalatora pomp ciepła – czy istnieje kanon?

A może ważną książką dla instalatora pomp ciepła powinna być raczej książka o tym, jak zdobywać zlecenia lepiej funkcjonować we współczesnej rzeczywistości? Sprawdź, co o wykorzystaniu rekomendacji zadowolonych klientów podpowiada książka “Zlecenia z polecenia”.

Cena: 29 zł, ebook do kupienia w Księgarni Technicznej

Leave a Comment