Blog

Wynagrodzenia instalatorów i serwisantów

Wynagrodzenia instalatorów i serwisantów

Ile wynoszą wynagrodzenia instalatorów i serwisantów w branży budowlanej, elektrycznej i HVAC? Od czego zależą te zarobki? Czy osoby te są zadowolone ze swojej pracy? Próbę odpowiedzi na te pytania podjął Raport Wynagrodzeń 2023. Opracowano go na podstawie wywiadów przeprowadzonych na przełomie września i października 2023 r. za pomocą ankiety online.

Fotowoltaika na dach zielony – debiut nowego systemu novotegra

Fotowoltaika na dach zielony - debiut nowego systemu novotegra

System montażowy do dachów zielonych novotegra debiutuje na polskim rynku! Pierwsza w Polsce instalacja fotowoltaiki na dachu zielonym wykorzystująca to rozwiązanie powstała na dachu poznańskiego biurowca. Instalację wykonała firma D3RS Czymbor, Koperski Sp. j. w ścisłej współpracy z dostawcą sprzętu fotowoltaicznego – firmą BayWa r.e. Solar Systems.

147 lat temu urodził się Willis Carrier

147 lat temu urodził się Willis Carrier

W 1902 roku pewien “inżynier ogrzewnictwa” wyprodukował swoje pierwsze urządzenie klimatyzacyjne, przeznaczone do kontroli wilgotności powietrza w drukarni. Dziś mało który fachowiec techniki HVAC nie zna ogólnoświatowej marki Carrier. 26 listopada urodził się Willis Carrier, twórca nie tylko firmy, ale i podstaw współczesnej techniki klimatyzacyjnej.

Wydajna praca systemów grzewczych zimą

Równoważenie hydrauliczne Taconova

Koszty energii rosną, a zapotrzebowanie użytkowników mieszkań na komfort nie maleje. Dlatego na optymalizację zużycia energii w budynkach i jej efektywne dostarczenie do wszystkich pomieszczeń zwraca się uwagę bardziej niż kiedykolwiek. Wydajność systemów grzewczych można podnieść nawet o 15% dzięki równoważeniu hydraulicznemu. Jednak jego prawidłowe wdrożenie, szczególnie w obiektach już działających, może być dla instalatora wyzwaniem. Dlatego firma Taconova przygotowała produkty dla instalatorów, które dzięki szybkiemu i łatwemu montażowi znacznie ułatwiają równoważenie hydrauliczne. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie zapewnić wydajną pracę systemów grzewczych zimą.

W Bydgoszczy powstanie branżowe centrum umiejętności

W Bydgoszczy i w Żywcu powstaną nowoczesne ośrodki szkoleniowo-egzaminacyjne dla branży instalacji sanitarnych, grzewczych i gazowych. Będą to branżowe centra umiejętności (BCU), niedawno wprowadzone do polskiego systemu szkolnictwa zawodowego. Ich rolą będzie rozwój szkolnictwa zawodowego danej branży. Ośrodki mają być wysoko rozwinięte pod względem technologii i narzędzi edukacyjnych.

EUCERT – ogólnoeuropejskie szkolenia dla instalatorów pomp ciepła

EUCERT szkolenia dla instalatorów pomp ciepła

Instalator pomp ciepła to zawód przyszłości w skali całej Europy. Osoby, które myślą o tym fachu, mogą przygotować się do jego wykonywania także w innych krajach europejskich. Taką możliwość daje EUCERT – ogólnoeuropejski system szkoleń i certyfikacji dla instalatorów pomp ciepła. Szkolenia i certyfikacja dostępne są także w Polsce. Koordynuje je Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Szkolenia i egzaminy odbywają się w Katowicach.

Odzież robocza na zimę i trudne warunki zewnętrzne

Odzież robocza na zimę

Podczas jesiennej i zimowej pracy przy instalacjach i sieciach na zewnątrz istotnym elementem BHP staje się ochrona przed niesprzyjającymi warunkami zewnętrznymi. Do tego celu stosuje się odzież ciepłochronną (chroniącą przed zimnem). Odzież robocza na zimę, przewidziana do ochrony przed wiatrem, opadami atmosferycznymi i zimnem, powinna także zapewnić wygodę pracy.

Światowy Dzień Toalet 2023

Światowy Dzień Toalet 2023

Organizacja Narodów Zjednoczonych co roku przypomina o problemie dostępności do urządzeń sanitarnych odpowiedniej jakości, poprzez Światowy Dzień Toalet. Przypada on 19 listopada, co roku ma także hasło główne. W 2023 roku wiodącym tematem tego dnia jest “Przyspieszenie zmian”. ONZ podkreśla, że w dostępie do urządzeń sanitarnych trwa światowy kryzys. Niezbędne do jego rozwiązania działania przebiegają zbyt wolno!

Wymiennik entalpiczny – zasada działania, zastosowanie, korzyści

Wymienniki entalpiczne. Fot. Core

Rekuperator może odzyskiwać nie tylko ciepło jawne (związane z różnicą temperatury). Urządzenie, w którym zastosowano wymiennik entalpiczny, pozwala na odzyskanie większej ilości ciepła. Chodzi o tzw. ciepło utajone, “ukryte” w parze wodnej zawartej w powietrzu.