Zamrażanie rur centralnego ogrzewania

Zamrażanie rur centralnego ogrzewania

Prace hydrauliczne – naprawa, wymiana lub wyczyszczenie fragmentu instalacji wodnej czy grzejnika – wymagają usunięcia z instalacji wody. Alternatywę do opróżnienia całej instalacji wodnej lub grzewczej stanowi zamrażanie rur. Wymaga mniej czasu i sprawia mniej kłopotów inwestorowi, szczególnie w budynku wielorodzinnym. Nie trzeba wnioskować do administracji budynku o spuszczenie wody z instalacji. Dlatego zamrażanie rur sprawdzi się szczególnie podczas napraw, wymian czy remontów w sezonie grzewczym.

Zamrażarki do rur w ciągu kilku minut działania powodują powstanie w rurze korka (czopu) lodowego o długości kilku centymetrów. Zamarznięta w rurze woda wytrzymuje wysokie ciśnienie. Zamarzając, woda zwiększa objętość, co powoduje mocne dociśnięcie korka lodowego do wewnętrznej ścianki rury. W tym czasie instalacja pracuje normalnie, z wyłączeniem opracowywanego odcinka.

Zamrażanie rur – dwa rodzaje zamrażarek

Na rynku dostępne są zamrażarki elektryczne i gazowe.

Zamrażarki elektryczne wyposażone są w obieg chłodniczy oparty o czynnik chłodniczy (czynnik syntetyczny lub ostatnio propan – R290). Parownik, w którym czynnik chłodniczy osiąga temperaturę nawet poniżej –30°C, pełni jednocześnie rolę zacisku zakładanego na rurę. Miejscowe oddziaływanie niskiej temperatury powoduje lokalne zamrożenie strumienia wody w ciągu kilku-kilkudziesięciu minut. Czas ten zależy przede wszystkim od średnicy rury. Można go skrócić dzięki poprawieniu wymiany ciepła poprzez zastosowanie opasek izolacyjnych i past lub płynów przewodzących. Zamrażarkę, jako urządzenie jednofazowe, na czas pracy podłącza się po prostu do źródła prądu. Nie następuje emisja par czynnika chłodniczego do otoczenia.

Zamrażarki gazowe oparte są o odparowanie dwutlenku węgla podawany z butli. Na rurę zakłada się głowice mrożące, połączone przewodami z butlą zawierającą gaz. Do głowicy mrożącej przepływają pary czynnik o temperaturze -79°C (temperatura parowania CO2). Powodują one powstanie korka lodowego w ciągu kilku minut. Dodatkowo na zewnętrznej ściance rury powstaje tzw. suchy lód – dwutlenek węgla w stanie stałym. Szybkość mrożenia jest ok. 2x większa niż dla zamrażarek elektrycznych (jeden z producentów podaje 5 minut dla rury stalowej o średnicy 3/4”). Ma to szczególne znaczenie w przypadku rur o większych średnicach. Zamrażarki gazowej nie trzeba podłączać do źródła prądu elektrycznego, ale w sposób ciągły zużywa ona gaz. Wymaga to częstej wymiany butli, a podczas prac – szczególnie większych – należy mieć drugą, zapasową butlę.

Zamrażanie rur o różnych średnicach

Zamrażarki mogą być przeznaczone do rur z różnych materiałów, w tym także do rur cienkościennych. Mogą to być rury miedziane i stalowe o średnicach od 1/8 do 2″, miedziane o średnicach 10-60 mm, a także rury z tworzywa sztucznego oraz wielowarstwowe. Ponieważ są to urządzenia dość kosztowne, jeśli potrzebne są doraźnie, nie trzeba ich kupować. Można skorzystać z oferty firmy specjalizującej się w takiej usłudze lub skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu budowlanego i instalacyjnego.

Kiedy zamrożenie rur nie jest możliwe?

Zamrażanie rur wymaga zaworu odcinającego i odpowiedniego odcinka rury. Zawór odcinający (najczęściej zawór termostatyczny w grzejniku) umożliwia odcięcie danego odcinka przewodu. Natomiast odpowiednio długi prosty odcinek (co najmniej 10 cm) potrzebny jest, aby założyć zaciski lub głowice mrożące. Zależnie od aranżacji pomieszczenia, może być także potrzebne kucie ścian, by uzyskać odpowiednio długi odcinek. W niektórych sytuacjach rura na zasilaniu i powrocie grzejnika nadal może okazać się zbyt krótka. Wówczas nie ma możliwości skorzystania z zamrożenia rur.

Zdjęcie główne: Rothenberger

Leave a Comment