Ceramiczna płyta gazowa. Montaż

Ceramiczna płyta gazowa. Montaż

Ceramiczna płyta gazowa jest rozwiązaniem, które klienci chętnie wybierają do nowoczesnych wnętrz. Montaż jest prosty, więc kusi opcja DYI. Jednak to instalator z uprawnieniami gazowymi musi podłączyć płytę. Dlaczego więc nie miałby fachowo przeprowadzić całego montażu?

Ceramiczna płyta gazowe – dobrze zaplanowane miejsce montażu

Należy zachować minimalne odległości względem okien, innych urządzeń AGD oraz niektórych mebli:

  • 150 cm od okien;
  • 30 cm od lodówki (ochrona lodówki przed nagrzewaniem) i zlewozmywaka (ochrona przed pryskaniem wody na palniki);
  • 15 cm od szafek wysokiej zabudowy (ochrona szafek i swobodny dostęp do płyty);
  • 75 cm od okapu (w pionie).

Narzędzia i montaż

Do montażu należy przygotować narzędzia: piłę zagłębiarkę, wyrzynarkę, wiertarkę z wiertłem typu sednik. Dzięki nim, możliwe będzie wycięcie otworu w blacie, w którym umiejscowimy płytę gazową. Zdarza się, że producenci sprzętu AGD udostępniają specjalne szablony montażowe do odrysowania na blacie. Jeżeli jednak nie ma takiego arkusza, należy na blat nałożyć kuchenkę gazową, a następnie odrysować krawędzie. Potem wewnątrz zaznaczonego obszaru należy nanieść wymiary do umieszczenia płyty (według instrukcji producenta), które zawsze będą mniejsze niż zewnętrzny wymiar płyty. Kolejne kroki montażowe są następujące:

  • wywiercić otwory w zaznaczonych narożnikach z wykorzystaniem wiertarki z wiertłem typu sednik, która zapobiega zbytniemu nacięciu blatu w narożnikach;
  • wyciąć otwór wyrzynarką. Nie trzeba tu szczególnie dbać o jakość ciętej krawędzi, gdyż będzie ona schowana pod ceramiką. Trzeba natomiast odpowiednio podeprzeć blat, tak aby w każdym momencie był oparty po obu stronach wycinanego otworu. Należy również unikać wycinania otworu na szafkach, gdyż grozi to ich uszkodzeniem. Warto dokładnie zabezpieczyć wewnętrzne krawędzi blatu;
  • umieścić sprzęt w otworze. Większość dostępnych na rynku ceramicznych płyt gazowych wyposażonych jest w specjalną uszczelkę, która zapobiega powstawianiu szczelin między blatem a kuchenką. Uszczelka pod płytą gazową pozwala na prawidłowe umocowanie i osadzenie płyty pod wpływem jej ciężaru. Po kilku dniach użytkowania uszczelka przylgnie szczelnie do powierzchni blatu, dzięki czemu płyta nie będzie się przesuwać a okruchy nie przedostaną się pod powierzchnię płyty gazowej. Nie ma tu konieczności używania dodatkowego zabezpieczenia w postaci silikonu czy innego kleju.
  • podłączenie do instalacji gazowej (na gaz ziemny lub płynny). Po wykonaniu podłączenia należy podpisać się na karcie gwarancyjnej.

Autorka: Kamila Prałat, Solgaz

Zdjęcie główne: Solgaz

Leave a Comment