Jak urządzić łazienkę dla seniora. Poradnik firmy Viega

Jak urządzić łazienkę dla seniora. Poradnik firmy Viega

Seniorzy chcą jak najdłużej samodzielnie funkcjonować we własnym domu. Ważny element umożliwiający samodzielne funkcjonowanie stanowi łazienka dla seniora (łazienka bez barier). Na rynku dostępne są liczne nowoczesne rozwiązania, które umożliwią realizację funkcjonalnej i komfortowej łazienki dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

materiał Partnera Strefy Instalatora – firmy Viega


Jak prognozuje GUS, w 2050 roku seniorzy (osoby powyżej 60 roku życia) będą stanowili ok. 40% ludności Polski. Wielu z nich to osoby aktywne, które chcą jak najdłużej mieszkać i funkcjonować samodzielnie. Mieszkanie seniora należy zatem przystosować do tego, by zapewnić takiej osobie jak najlepsze warunki życia. Kluczowa dla komfortu i bezpieczeństwa jest modernizacja łazienki. Zmiany dotyczą przede wszystkim rozwiązań sanitarnych. Na pewno warto zamontować prysznic z odpływem na poziomie posadzki, zawiesić umywalkę i miskę ustępową na odpowiedniej wysokości oraz wyposażyć łazienkę w odpowiednie akcesoria.

Łazienka dla seniora – komfort i bezpieczeństwo strefy prysznica

Przy projektowaniu łazienki dla seniora warto postawić na prysznic z odpływem liniowym i zrezygnować z tradycyjnego brodzika. Dzięki temu znika bariera w postaci progu i różnicy wysokości. Strefę prysznicową bez brodzika łatwiej zaaranżować tak, by zapewnić przestrzeń dla wózka inwalidzkiego czy miejsce dla opiekuna asystującego przy kąpieli. Viega z myślą o tak pomyślanych strefach prysznicowych opracowała odpływ liniowy Advantix Vario. Można go zainstalować bezpośrednio przy ścianie lub w samej ścianie (w wersji ściennej głębokość montażowa to zaledwie 25 mm). Dzięki temu można swobodnie wykorzystać całą strefę prysznica. Minimalistyczne wykonanie tego odpływu pozwala go harmonijnie zintegrować z płytkami podłogowymi. Ruszt ma szerokość zaledwie 4 mm.


Prysznic bez brodzika – idealne rozwiązanie w łazience dla seniora. Odpływ liniowy (na zdjęciu model Advantix Vario firmy Viega) umożliwia swobodne wykorzystanie całej przestrzeni strefy natrysku. Fot. Viega

W razie potrzeby strefę prysznica można oddzielić od reszty pomieszczenia zasłoną. Zapewnia to praktyczną ochronę przed rozpryskiwaniem wody, a jednocześnie nie utrudnia w żaden sposób dostępu do prysznica. Wygodnym rozwiązaniem jest przymocowane do ściany składane siedzisko oraz dodatkowa ławka. Może ona także być używana do przechowywania akcesoriów.

Indywidualny projekt z systemem podtynkowym Prevista

Toaleta dla seniorów powinna być umieszczona wyżej. Montując miskę ustępową na stelażu do WC z serii Prevista Dry można bardzo łatwo wyregulować wysokość zawieszenia miski ustępowej podczas montażu (w zakresie od 41 do 47 cm). Dodatkowe ułatwienie stanowią uchwyty na zawiasach, umieszczone po obu stronach WC. Należy je bezpiecznie przymocować, np. korzystając z drewnianych paneli zamontowanych za płytkami ściennymi. Model ze zintegrowanymi drewnianymi elementami do instalacji uchwytów dla niepełnosprawnych znajdziemy w ofercie stelaży Viega Prevista Dry.

Komfort osoby starszej zwiększa się także dzięki dostosowaniu do je potrzeb przycisków uruchamiających do WC. Takim rozwiązaniem jest na przykład Visign for More 200 do zdalnego spłukiwania – rozwiązanie efektowne wizualnie i bardzo trwałe. W łazience można zastosować również klasyczny przycisk Visign for More 200 (widoczny na zdjęciu), za którym znajduje się otwór rewizyjny do spłuczki. Dostępne są też przyciski sterowane sygnałem radiowym, montowane bezpośrednio na uchwytach.


Strefa WC – bezpieczna i komfortowa dla seniora. Miska WC i składane uchwyty bezpiecznie zamontowano do stelaża podtynkowego Prevista Dry na odpowiedniej wysokości. Klasyczny przycisk uruchamiający można połączyć z modelem do zdalnej aktywacji spłukiwania lub z elementem sterowanym radiowo zintegrowanym z uchwytem. Fot. Viega

Łatwy dostęp do umywalki

Projektując łazienkę dla seniora, trzeba także zaplanować odpowiednią wysokość umywalki, uwzględniając potrzeby osoby poruszającej się na wózku. Wysokość umywalki montowanej na stelażu Prevista Dry można wyregulować w kilku prostych krokach. Specjalne zaciski z szybką blokadą umożliwiają precyzyjne ustawienie przyłącza wody i odpływu. Natomiast dodanie uchylnego lustra, baterii z wydłużonym uchwytem i praktycznej szyny na akcesoria toaletowe zapewnia seniorowi pełen komfort i samodzielność w utrzymywaniu higieny osobistej.


Strefa umywalki dla osób korzystających z wózka. Przyłącze wody i odpływ dostosowano do wymaganej wysokości dzięki stelażowi podtynkowemu Prevista. Bateria z wydłużonym uchwytem, uchylne lustro i pólka na akcesoria ułatwiają samodzielną higienę. Fot. Viega

Warto przeczytać także:

Leave a Comment