Znak certyfikacyjny pomp ciepła HP Keymark

HP Keymark znak jakości dla pomp ciepła

Od czerwca 2024 r. na listę ZUM mogą trafić tylko pompy ciepła mające badania zgodności z odpowiednimi normami. W okresie przejściowym, tj. do 31.12.2024 roku, na listę mogą trafić także pompy ciepła, które mają europejskie znaki jakości – Eurovent, HQ EHPA i HP Keymark. Wyjaśniamy, czym jest znak HP Keymark.

Schemat Keymark, dotyczący nie tylko pomp ciepła, powstał w latach 1993-1994 z inicjatywy Rady Europejskiej. Chodziło wówczas o stworzenie jednego, rozpoznawalnego w całej UE systemy nadawania znaków jakości. W Polsce rozpoznawalnym znakiem Keymark jest m.in. Solar Keymark dla kolektorów słonecznych (istnieje od 2004 r.). Posiadanie tego znaku jest wśród wymogów uzyskania na kolektor słoneczny dotacji w programie „Czyste Powietrze”.

Natomiast system certyfikacji HP Keymark (Heat Pump Keymark) powstał w 2015 r. Stworzyły go CEN i CELEC we współpracy z ośrodkami badawczymi BRE z Wielkiej Brytanii, DIN CERTCO z Niemiec i SP CERT ze Szwecji. Stanowi dobrowolny europejski znak certyfikacyjny dla pomp ciepła do ogrzewania, do produkcji c.w.u., dwufunkcyjnych oraz pomp ciepła powietrze/powietrze (klimatyzatorów z funkcją grzania), będących przedmiotem rozporządzeń UE 206/2012, 813/20133 i 814/2013. Potwierdza zgodność parametrów pomp ciepła zadeklarowanych przez producenta z wartościami przebadanymi. Nadawany jest w wyniku badań w niezależnym laboratorium (strona trzecia).

HP Keymark – przykładowy zakres badań

Przykładowo, dla pomp ciepła do ogrzewania pomieszczeń, oceniane są parametry określone w rozporządzeniu UE 813/2013 w załączniku II sekcja 1 dla klimatu umiarkowanego (opcjonalnie dla innych klimatów), poziomu mocy akustycznej określonego w załączniku II sekcja 3 oraz emisji NOx określonej w załączniku II sekcja 4 (obowiązkowo dla gazowych pomp ciepła). Parametry pracy w trybie chłodzenia mogą być oceniane opcjonalnie. Schemat HP Keymark dopuszcza następujące odchylenia od deklarowanych przez producenta wartości:

  • sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń ηs: 8% mniej niż wartość deklarowana;
  • znamionowa moc cieplna Prated: – 8% mniej niż wartość deklarowana;
  • poziom mocy akustycznej: + 2 dB(A) więcej niż wartość deklarowana;
  • SEER/SPERc (opcjonalnie): 8% mniej niż wartość deklarowana;
  • projektowana moc chłodnicza Pdesignc (opcjalnie): 8 mniej niż wartość deklarowana;
  • emisja NOx: +20% wobec wartości deklarowanej.

Badania w przypadku pomp ciepła do ogrzewania prowadzi się dla określonych punktów pracy.

Ogrzewanie niskotemperaturowe:

  • A7/W35; A20/W35; B0/W35; W10/W35 (według normy EN 14511-2) i E4/W35 (według normy EN 15879-1);
  • punkt biwalentny dla klimatu umiarkowanego (według normy EN 14825);
  • dodatkowy punkt dla klimatu umiarkowanego wybrany przez jednostkę certyfikującą (według normy EN 14825).

Ogrzewanie średniotemperaturowe:

  • A7/W55; A20/W55; B0/W55; W10/W55 (według normy EN 14511-2) i E4/W55 (według normy EN 15879-1);
  • punkt biwalentny dla klimatu umiarkowanego (według normy EN 14825);
  • dodatkowy punkt dla klimatu umiarkowanego wybranego przez jednostkę certyfikującą (według normy EN 14825).

Pompy ciepła powietrze/powietrze:

  • punkt biwalentny dla klimatu umiarkowanego (według normy EN 14825);
  • jeden dodatkowy punkt dla klimatu umiarkowanego wybranego przez jednostkę certyfikującą (według normy EN 14825);
  • opcjonalnie także A7/A20 (według normy EN 14511-2)

Heat Pump Keymark – niezależność badań

Heat Pump Keymark stanowi własność europejskich organizacji normalizacyjnych CEN i CENELEC, do których należy także Polski Komitet Normalizacyjny. W Polsce – jako jeden z 13 uprawnionych do nadawania znaku instytutów badawczych – może go nadać Centralny Ośrodek Chłodnictwa (COCH). Badania prowadzi się w specjalistycznych laboratoriach akredytowanych.

Wiarygodność badań HP Keymark gwarantuje m.in. wdrożenie systemu oceny tzw. trzeciej (niezależnej) strony, czyli niezależnego laboratorium, a także wyeliminowanie ryzyka testowania tylko pojedynczych, wybranych przez producenta „złotych urządzeń”. Znak nie jest też nadawany bezterminowo. Aby zachować znak HP Keymark, zakłady produkcyjne pomp ciepła muszą być obowiązkowo poddawane corocznej kontroli systemu utrzymania jakości, podczas której z linii produkcyjnej kontrolerzy wybierają losowo urządzenia do badań laboratoryjnych.

Paweł Lachman, prezes PORT PC

Na stronach prowadzącego w Polsce certyfikację na znak HP Keymark Centralnego Ośrodka Chłodnictwa wskazane są m.in. następujące zalety tego systemy certyfikacji

  • coroczna kontrola produkcji w fabryce (FPC) i kontrola systemu zarządzania jakością;
  • przejrzystość i solidność systemu certyfikacji;
  • wzajemna akceptacja certyfikatu przez wszystkie uczestniczące organy certyfikujące w Europie.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment