Fotowoltaika na dach zielony – debiut nowego systemu novotegra

Fotowoltaika na dach zielony - debiut nowego systemu novotegra

System montażowy do dachów zielonych novotegra debiutuje na polskim rynku! Pierwsza w Polsce instalacja fotowoltaiki na dachu zielonym wykorzystująca to rozwiązanie powstała na dachu poznańskiego biurowca. Instalację wykonała firma D3RS Czymbor, Koperski Sp. j. w ścisłej współpracy z dostawcą sprzętu fotowoltaicznego – firmą BayWa r.e. Solar Systems.

materiał Partnera Strefy Instalatora – firmy BayWa r.e. Solar Systems


Dachy zielone znakomicie nadają się do współpracy z systemami fotowoltaicznymi, tworząc instalację o wysokim zrównoważeniu środowiskowym. Dach zielony nie tylko stanowi powierzchnię biologicznie czynną, ale także zapewnia efekt retencji, opóźniając odpływ wody do systemu kanalizacji. Pozwala to na jego odciążenie, szczególnie podczas intensywnych opadów deszczu. Dach zielony pozwala także obniżyć temperaturę otoczenia, a więc i zamontowanych na nim paneli PV. To zwiększa trwałość i efektywność pracy modułów PV.

Fotowoltaika na dach zielony novotegra – pierwszy montaż systemu w Polsce

W Poznaniu o wykorzystaniu zalet płaskiego dachu zielonego o powierzchni 190 m2 zdecydowała się firma TKT Engineering. Zleciła ona montaż instalacji PV o mocy 35,67 kWp. W projekcie wykorzystano po raz pierwszy w Polsce nowy system montażowy na dach zielony niemieckiej firmy novotegra. Prace montażowe wykonała firma D3RS Czymbor, Koperski Sp. j. Natomiast dostawę i wsparcie techniczne zapewnił dystrybutor sprzętu fotowoltaicznego – BayWa r.e. Solar Systems. Firma wykonawcza otrzymała w ramach bezpłatnej usługi asysty przy pierwszym montażu wsparcie dostawców, a także doradców technicznych ze spółki novotegra.Projekt wykonano za pomocą narzędzia planistycznego dla instalatorów Solar-Planit, a całkowity czas projektu i montażu wyniósł 3 miesiące.

Ekologiczne rozwiązanie na dach zielony

Konstrukcja montażowa dla dachów zielonych jest tegoroczną nowością w portfolio produktowym marki novotegra. Pozwala na zamontowanie systemu PV w trzech orientacjach: południe, wschód-zachód oraz motylkowej. Stanowi bezpieczny, stabilny i efektywny system dla dachów zielony, wyróżniający się szeregiem cech użytkowych i środowiskowych:

  • pełne wykorzystanie zalet dachu zielonego jako powierzchni biologicznie czynnej i retencyjnej, a także naturalnej chłodnicy dla modułów PV;
  • nachylenie modułu wynoszące 10° pozwala efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń, a płyty podłoża zapewniają odpowiednie balastowanie;
  • zrównoważenie produkcji energii elektrycznej w ciągu dnia;
  • produkt przyjazny dla środowiska – wykonany z tworzyw sztucznych pochodzący z recyklingu.

Fotowoltaiczny dach zielony w Poznaniu – nowoczesny i zrównoważony środowiskowo

Do wykonania poznańskiej instalacji PV zastosowano moduły Jinko Solar 433Wp N-type, które cechują się nie tylko odpowiednim wymiarem modułów, ale też długowiecznością. Wyróżnia je wolniejsza degradacja powodowana przez światło, co przekłada się na aż 30 lat gwarancji na uzysk. Za bezpieczeństwo instalacji odpowiada pewny i sprawdzony falownik Huawei 36kW on-grid z zabezpieczeniem AFCI. Dzięki powstałemu systemowi nastąpi redukcja emisji CO2 o 15,58 ton w skali roku!

Chcesz pracować z konstrukcjami novotegra?

O BayWa r.e. Solar Systems

Firma BayWa r.e. to globalny deweloper energii odnawialnej, w Polsce działający jako autoryzowany dystrybutor PV współpracujący z firmami instalatorskimi. Hurtownia dla instalatorów działa w podkrakowskim Zabierzowie, a także 24/7 online. Oferta od wiodących producentów obejmuje wszystko, co jest potrzebne do zaprojektowania i wdrożenia fotowoltaiki – od modułów i falowników, poprzez magazyny energii, optymalizatory i akcesoria PV, aż po autorski system montażowy novotegra. Do dyspozycji instalatorów są także narzędzia projektowe, wsparcie techniczne i bogata oferta szkoleniowa.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment