Efektywne rozprowadzanie ciepła – przykład budynku usługowo-handlowego

Efektywne rozprowadzanie ciepła - przykład budynku usługowo-handlowego

Rozdzielacze obiegów grzewczych TacoSys Pro firmy Taconova znalazły zastosowanie w budynku sklepu i centrum serwisowego maszyn budowlanych KASTO Tábor o powierzchni ponad 300 m2. Ogrzewania podłogowe z 3 zaawansowanymi rozdzielaczami firmy Taconova gwarantuje efektywne rozprowadzanie ciepła z zasobnika pompy ciepła powietrze-woda do wszystkich obsługiwanym pomieszczeń.

materiał Partnera Strefy Instalatora – firmy Schiessl Polska


Instalacja grzewcza w budynku firmy KASTO Tábor (Węgry) stanowi przykład optymalnie ogrzewanego obiektu handlowo-usługowego. W budynkach tego typu poszczególne części pomieszczenia cechują się różnym zapotrzebowaniem na ciepło. Biura wymagają temperatury odpowiednio wysokiej do komfortu pracowników wykonujących pracę siedzącą. W strefie warsztatowo-magazynowej temperatura może być niższa. Tu jednak trzeba wziąć pod uwagę dynamikę pracy, na przykład częste otwieranie bramy wjazdowej dla samochodów.

Efektywne rozprowadzanie ciepła w budynku biurowo-usługowym Kasto

Efektywne rozprowadzanie ciepła dopasowane do budynku i instalacji

W budynku KASTO Tábor znajduje się 17 pomieszczeń. Do ogrzewania stosuje się wodę grzewczą przygotowaną przez pompę ciepła o magazynowaną w zasobniku akumulacyjnym o pojemności 288 l. Założony gradient temperatury wynosi 39/32°C. Trzy rozdzielacze Tacosys Pro z zaworami równoważącymi TopMeter Plus w wersjach do 12, 10 i 7 obiegów obsługują przede wszystkim system ogrzewania podłogowego. Dodatkowo umożliwiają zasilanie dwóch grzejników ściennych w pomieszczeniu gospodarczym i w warsztacie.

Ukierunkowane sterowanie temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach zwiększa komfort użytkowników i obniża zużycie energii, gwarantując opłacalną eksploatację. Wymaga to jednak optymalnej regulacji dystrybucji medium nośnego do poszczególnych obiegów instalacji oraz niezawodnej jednostki sterującej.

Ondrej Franko, doradca techniczny w firmie Taconova

W pomieszczeniach dla personelu (kuchnia, łazienki, toalety) i w korytarzach strumień objętości jest stały. Natomiast w pomieszczeniach biurowych, warsztatowych i magazynowych za zdefiniowaną przez użytkownika temperaturę docelową odpowiadają termostaty pokojowe. Współpracują one z siłownikami elektrotermicznymi TacoDrive. Siłowniki elektrotermiczne/zawory obiegów grzewczych TacoDrive reagują całkowicie autonomicznie poprzez moduł łączeniowy NovaMaster 24V, do którego przesyłane są informacje z 8 termostatów strefowych zamontowanych w poszczególnych pomieszczeniach.

Zawory TacoDrive są naprawdę wyjątkowo kompaktowe i posiadają odwracalną funkcję First Open. Umożliwia ona napełnianie i konserwację instalacji grzewczej, nawet w przypadku awarii zasilania. Można je także w każdej chwili ręcznie przełączyć do podstawowej pozycji otwartej. Pozwoliło nam napełnić i uruchomić obiegi grzewcze jeszcze przed zakończeniem montażu okablowania i podłączeniem do termostatów pokojowych.

z doświadczeń firmy wykonującej instalację w budynku

Rzeczywiste położenie robocze i działanie siłownika sprawdza się wizualnie przez wziernik. Dzięki bezgłośnej regulacji położenia zaworu, można uzyskać naprawdę zmienne natężenie przepływu. Gwarantuje to precyzyjną kontrolę temperatury w pomieszczeniach, która dokładnie odpowiada indywidualnym wymaganiom użytkowników.

Trwałe rozdzielacze łatwe w montażu

Korpus rozdzielacza TacoSys Pro ze stali nierdzewnej co gwarantuje najwyższą jakość, trwałość i niezawodność. Na belkach ze stali nierdzewnej znajdują się siłowniki elektrotermiczne TacoDrive i zawory równoważące nowej generacji TopMeter Plus. Dają one możliwość bezpośredniej regulacji i odcięcia przepływu w obiegach grzewczych. Umożliwiają odpowiednie objętościowe natężenie przepływu ustawia się dla każdego obiegu grzewczych/chłodzących (może ich być od 2 do 12).

Rozdzielacz TacoSys Pro: na zdjęciu wideoczne zawory równoważące TopMeter Plus, siłowniki elektrotermiczne TacoDrive, zawory odpowietrzające TacoVent Vent oraz moduł łączeniowy NovaMaster. Fot. Tconova

Rozdzielacze TacoSys Pro są dostarczane jako kompletnie zmontowane moduły w zamykanej szafie z powierzchnią odporną na zarysowania. Dzięki temu, że rozdzielacz jest gotowy do podłączenia, przy montażu oszczędza się dużo czasu. Dodatkowo wyposażenie obejmuje sprawdzony odpowietrznik TacoVent Vent. Zapewnia on w pełni automatyczne odpowietrzanie systemu. Tym samym zwiększa bezpieczeństwo pracy oraz komfort użytkownika, minimalizując konieczność prac konserwacyjnych.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment