Dlaczego należy stosować zawory równoważące?

Dlaczego należy stosować zawory równoważące

Zawory równoważące powinny stanowić standard w nowoczesnych instalacjach. Zrównoważony system zapobiega niedostatecznemu lub nadmiernemu zasilaniu obiegów grzewczych oraz powstawaniu nieprzyjemnych szumów w rurociągach. Dzięki temu instalacja grzewcza zapewnia optymalne zaopatrzenie wszystkich pomieszczeń i odbiorników zgodnie z zapotrzebowaniem.Firma Taconova jest liderem, posiadającym wieloletnie doświadczenie w produkcji tego typu rozwiązań. Szeroka oferta produktów z serii TacoSetter pozwala znaleźć optymalny model do każdej instalacji.

materiał partnera Strefy Instalatora – firmy Taconova


Równoważenie hydrauliczne jest jedną z głównych kompetencji firmy Taconova. Dzięki sprawdzonym produktom, takim jak TacoSetter Bypass, TacoSetter Inline, TacoSetter Bypass Kołnierz czy TacoSetter Hyline, energia w budynkach jest zawsze rozprowadzana w najbardziej efektywny sposób. Zawory równoważące firmy Taconova pozwalają łatwo i dokładnie wyregulować przepływy objętościowe w instalacjach grzewczych zasilanych ciepłą wodą. Odczuwalne i mierzalne efekty zrównoważonego systemu to komfortowe temperatury pomieszczenia i wysoka efektywność energetyczna, dzięki oszczędności paliwa grzewczego i mniejszemu zużyciu energii elektrycznej przez pompę. Takie rozwiązanie przeciwdziała również powstawaniu nieprzyjemnych odgłosów w rurociągach i zaworach, z których składa się instalacja.

Na czym polega problem?

Zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach często zdarza się, że niektóre grzejniki pozostają zimne, podczas gdy inne pomieszczenia są przegrzewane. Użytkownicy i administratorzy budynków często zgłaszają się z tym problemem do firm odpowiedzialnych za instację i konserwację ogrzewania. W większości przypadków przyczyną okazuje się nierównomierny rozdział ciepła grzewczego. Brak wyregulowania hydraulicznego w systemie grzewczym można od razu odczuć na temperaturach pomieszczeń. Podczas gdy grzejniki położone bliżej centrali grzewczej są zasilane nadmiernie, grzejnikom w bardziej oddalonych odcinkach instalacji pozostaje zbyt mały przepływ medium, w efekcie czego pozostają one zimne. Często podejmowanym środkiem zaradczym jest próba podwyższenia wydajności pompy cyrkulacyjnej, co jednak dodatkowo zwiększa nierównomierność rozdziału ciepła. Zastosowanie zaworów równoważących Taconova pomaga efektywnie rozwiązać ten problem. Umożliwiają one łatwe i dokładne wyregulowanie przepływów objętościowych w instalacjach grzewczych zasilanych ciepłą wodą w l/min, co ma na celu równoważenie pionów.

Bez równoważenia hydraulicznego przepływ wody grzewczej przez bardziej oddalone grzejniki jest słabszy (rys. po lewej). Równoważenie hydrauliczne powoduje wyregulowanie przepływów do wymaganych wartości (rys. po prawej), co zapewnia równomierne zasilenie wszystkich grzejników w budynku.

Aby móc przeprowadzić równoważenie hydrauliczne, trzeba znać wielkości znamionowych strumieni objętości instalacji i poszczególnych odcinków przewodów. Podczas gdy w przypadku nowych instalacji wyniki obliczeniowe wymiarowania rurociągów dostarczają te dane, brak ich przeważnie w przypadku istniejących instalacji. Dlatego najpierw trzeba ustalić znamionowe strumienie objętości na podstawie znamionowego zapotrzebowania na ciepło lub wydajności cieplnej istniejących powierzchni grzewczych oraz różnicy temperatur (między zasilaniem i powrotem) systemu grzewczego. Potrzebne znamionowe strumienie objętości można wyznaczyć na podstawie obliczeń obciążenia cieplnego (DIN EN 12831).

Optymalne zawory równoważące do każdej instalacji

Zawory równoważące Taconova oferują liczne korzyści istotne zarówno z punktu widzenia instalatora, jak i inwestora, administratora, czy w końcu użytkowników budynku, w którym zastosowano system równoważnia hydraulicznego. Pomiar przepływu przebiega za pomocą pływaka i sprężyny kontrującej. Odczyt następuje na podstawie wskazania dolnej krawędzi pływaka. Element pomiarowy zintegrowano w korpusie zaworu. Korpus wykonano z mosiądzu, a element pomiarowy – z tworzywa sztucznego odpornego na podwyższone temperatury i uderzenia. Najważniejsze zalety takiego rozwiązania to:

  • bezpośrednia wizualna kontrola przepływu (wziernik);
  • dokładna i szybka regulacja wielkości natężenia przepływu, bez konieczności stosowania wykresów, tabel lub zewnętrznych urządzeń pomiarowych;
  • niski spadek ciśnienia.

TacoSetter Bypass

Najbardziej znany model TacoSetter Bypass przeznaczony jest zasadniczo do instalacji o większym przepływie. W przypadku największej wersji tego zaworu, może to być nawet do 200 l/min. Żeby dokonać odczytu, należy przycisnąć charakterystyczny czerwony element. Produkt można zamontować w dowolnej pozycji, z jednym wyjątkiem: pałąk bypassu nie powinien być skierowany do góry. W przeciwnym razie do wziernika może dostać się powietrze.

TacoSetter Bypass

TacoSetter Inline

Zawór TacoSetter Inline to optymalne rozwiązanie w instalacjach o przepływie od 0,3 do 90 l/min. Maksymalna temperatura robocza może wynosić nawet do130°C. Ten model pokazuje wartość przepływu na bieżąco, więc odczytu możemy dokonać w dowolnym momencie. Element pomiarowy zintegrowany jest w korpusie zaworu. Regulację przeprowadza się za pomocą wkrętaka i śruby nastawczej. Produkt występuje w licznych wariantach z różnymi rodzajami przyłączy. W przypadku modelu TacoSetter Inline 130, dostępne są na przykład wersje z gwintem zewnętrznym, z nakrętką złączkową i eurokonusem oraz z nakrętką złączkową i gwintem zewnętrznym (poniżej).

TacoSetter Inline:
1) wersja z gwintem zewnętrznym, 2) wersja z nakrętką złączkową i eurokonusem, 3) wersja z nakrętką złączkową i gwintem zewnętrznym

Do naprawdę dużych instalacji firma Taconova rekomenduje zawór TacoSetter Bypass Kołnierz. W zależności od wersji nadaje się on do przepływów od 60 do nawet 650 l/min. Waga zaworu wynosi od 13,9 do 19,7 kg. Ważna zaletą tego zaworu jest doskonały stosunek ceny do wielkości przepływu, przy jakiej może on pracować.

TacoSetter Bypass Kołnierz

Równoważenie hydrauliczne w systemach geotermicznych – zawory równoważące z tworzywa

Aby móc realizować równoważenie hydrauliczne w systemach geotermicznych, dotychczas niezbędne było integrowanie produktów mosiężnych z systemem z tworzywa sztucznego. Wymagało to projektowania, stosowania i zabudowy odpowiednich adapterów przyłączeniowych, powodując podwyższone koszty robocizny oraz powstawanie dodatkowych miejsc do uszczelniania. Rozwiązanie tego problemu stanowi zawór TacoSetter Hyline wykonany z wysokogatunkowego tworzywa sztucznego, wzmacnianego włóknem szklanym. Dzięki zastosowaniu normalnego gwintu calowego umożliwia on montaż bez użycia dodatkowych adapterów lub narzędzi. Pozwala to na uproszczenie projektu i instalacji oraz ograniczenie ilości miejsc uszczelnianych.

TacoSetter Hyline

Podstawowym zakresem zastosowań przewidzianym przez firmę Taconova jest statyczne równoważenie hydrauliczne w systemach geotermicznych. Dodatkowy atut tego rozwiązania to dowolna pozycja zabudowy. Należy podkreślić także odporność materiału na glikol (dla mieszanin o zawartości glikolu do 50%). Zawory TacoSetter Hyline są odporne na wysokie temperatury (do 80°C). Nadają się do przepływów w zakresie od 10 aż do 80 l/min.

Zawory równoważące i pomiarowe Taconova – dowiedz się więcej!

Warto przeczytać także:

Leave a Comment