Jak kupują instalatorzy?

Jak kupują instalatorzy

Europejscy instalatorzy branży HVAC i hydraulicy coraz częściej składają zamówienia bezpośrednio u producenta, choć większość z nich ma w tej kwestii ustalone zwyczaje – wynika z raportu European Mechanical Monitor (3Q 2018) „Bezpośrednie zamawianie od producentów”. Około 27% instalatorów bezpośrednio u producenta zamawiało więcej towarów niż w ciągu ostatnich dwóch lat, a 57% – tyle samo.

Najwięcej instalatorów, którzy coraz chętniej zamawiają urządzenia bezpośrednio u producentów, jest w Holandii (39%), Wielkiej Brytanii (37%) i Francji (32%). W Polsce i w Belgii zwiększenie zakupów bezpośrednio u producenta zadeklarowało 20% instalatorów. Na zwiększenie tego kanału zakupowego zdecydowało się niewielu instalatorów niemieckich (12%), ale w Niemczech odsetek instalatorów kupujących bezpośrednio od producentów był wysoki już wcześniej. Natomiast najmniejsza grupa instalatorów (10% w skali Europy, a tylko 6% w Wielkiej Brytanii) zmniejszyła liczbę urządzeń kupowanych bezpośrednio u producenta.

Choć hurtownie instalacyjne pozostają dla instalatorów głównym źródłem zakupów, rosnąca dostępność zakupów u producentów i ich nastawienie na instalatorów (np. poprzez specjalne programy) będą nadal zwiększać zainteresowanie zakupami bezpośrednimi.

Źródło: USP Marketing Consultancy

Warto przeczytać także:

Leave a Comment