Instalatorzy a pandemia. Wyniki ankiety

Wszechobecna pandemia niestraszna instalatorom. Fot. Pixabay

Jak wygląda aktualna sytuacja na rynku w branży HVAC? Jakich rozwiązań oczekują firmy instalacyjne? Jak oceniają prognozowane skutki pandemii? Kto wygrywa w pojedynku instalatorzy a pandemia? Odpowiedzi znajdziemy w wynikach drugiej już ankiety zorganizowanej przez firmę Zymetric wśród jej klientów. W badaniu przeprowadzonym od 13 do 31 maja wzięło udział 122 osoby.

Wyniki ankiety wskazują, że aktualna sytuacja w kraju na większość klientów Zymetric nie miała wpływu, firmy pracują przez cały czas. Prawie połowa ankietowanych (41%) otrzymuje zapytania na klimatyzację, a 42,6% zamówienia, choć jest ich mniej. Najczęstszym zleceniodawcą dla firm jest klient indywidualny (72,1%), a przetargi i instytucje publiczne to kolejno 13,1% i 8,2% wszystkich odpowiedzi. Połowa ankietowanych montuje klimatyzację bez zmian, a 32% ograniczyła pracę ze względu na bezpieczeństwo.

Przeczytaj również: Jak wygląda sytuacja branży instalacyjnej w marcu 2020?

Serwisy klimatyzacji są realizowane, choć część firm podobnie jak w przypadku montażu – własnowolnie zmieniła częstotliwość prac (20,5%) lub po prostu otrzymuje mniej zleceń (21.3%). Rozwiązania, jakich poszukują aktualnie klienci to przede wszystkim jonizator (44,3%), ale też filtr HEPA (34,4%), czy dodatkowe filtry (32,8%) i lampa UV (17,2%). To, co ważne – prawie wszyscy klienci firmy Zymetric stosują się do zasad zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia (91,8%). Pozostali pracują w warunkach, w których nie ma konieczności zachowania dodatkowych środków ostrożności (7,4%).

Zdania na temat prognozowanej sytuacji sprzedażowej są podzielone. 50,8% twierdzi, że aktualny stan pandemii zmniejszy popyt na klimatyzację. 42,6% zaznaczyło, ze nic się nie zmieni, a 6,6% twierdzi, że sprzedaż się zwiększy. Klienci w dodatkowych uwagach wskazali również, że skutki pandemii będą odczuwalne za dwa miesiące. Jednak póki co to nie pandemia jest problemem a pogoda.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment