Ogrzewanie na wodór. Perspektywa i doświadczenia BDR Thermea Group

BDR Thermea Group od wielu lat pracuje nad rozwojem i wdrożeniem nowych produktów, które umożliwią niezbędną transformację energetyczną. Obok ogniw paliwowych czy kogeneracji, są to także urządzenia zasilane paliwem wodorowym. Niderlandzka Remeha, będąca częścią grupy BDR Thermea, jest pierwszą na świecie firmą branży grzewczej, która skonstruowała i certyfikowała kocioł kondensacyjny przystosowany do spalania 100% wodoru.

materiał przygotowany przez Partnera Strefy Instalatora – markę DeDietrich


Obecnie kotły zasilane wodorem, produkowane przez firmy z grupy BDR Thermea, funkcjonują już w kilku krajach europejskich.

W BDR Thermea wspieramy ideę dekarbonizacji ogrzewania oraz wizję globalnej transformacji sektora energetycznego, zmierzającą do popularyzacji zrównoważonych źródeł energii. Dlatego właśnie inwestujemy znaczne środki w rozwiązania, takie jak kotły wodorowe czy pompy ciepła – mówi Bertrand Schmitt, CEO Grupy BDR Thermea.

Pierwszy kocioł na 100% wodór od Remeha

Grupa BDR Thermea przoduje w rozwoju technologii wodorowych kotłów grzewczych. Od 2019 roku w mieście Rozenburg w Niderlandach trwa pilotażowy program obejmujący praktyczne zastosowanie wysokowydajnych kotłów zasilanych w 100% wodorem.

Cały projekt powstał ze wspólnej inicjatywy operatora sieci gazowej Stedin, odpowiedzialnego za produkcję i dostawy wodoru wytwarzanego w sposób zrównoważony, gminy Rotterdam i spółdzielni mieszkaniowej Ressort Wonen. Opracowaniem kotłów zajęło się centrum kompetencyjne BDR Thermea Group w Bassano del Grappa we Włoszech. Pierwsze kotły wodorowe zostały zainstalowane w kotłowni w Rozenburgu obok istniejącego konwencjonalnego kotła na gaz ziemnego. Zapewniło to mieszkańcom wystarczającą ilość ciepła i ciepłej wody.

Obok kompleksu apartamentów w Rozenburgu znajduje się poligon testowy Power-To-Gas (P2G). Różni partnerzy współpracują tu od kilku lat nad nowymi technologiami. Mieści się tutaj kontenerowa wytwórnia wodoru, a także magazyn tego gazu. Do produkcji wykorzystuje się energię elektryczną pozyskiwaną z małej farmy fotowoltaiki oraz wiatraków. Wodór do zasilania kotłów dostarczany jest wydzielonym na potrzeby testów odcinkiem sieci gazowej. Wcześniej przebadał ją Instytut KIWA. Łatwo przystosowano ją do transportu wodoru.

Unikalny kocioł domowy na wodór firmy Remeha zaprezentowano na targach ISH we Frankfurcie w 2018 roku. Obecnie wszystkie nowe produkowane przez BDR Thermea kotły gazowe są poddawane procedurze badawczej zakończonej Certyfikatem CE. Uwzględnia ona między innymi spalanie gazu ziemnego z domieszką 20% wodoru oraz spalanie 100% wodoru.

Wodór przyszłością branży grzewczej w Europie

BDR Thermea testuje nowe rozwiązania nie tylko w Niderlandach, ale także w Wielkiej Brytanii i we Francji. Zdjęcie kotła wodorowego BAXI Heating znalazło się także w oficjalnej Strategii Wodorowej Wielkiej Brytanii (UK Hydrogen Strategy) z sierpnia 2021 r.

Brytyjska firma Baxi Heating, należąca do BDR Thermea Group, opracowała jeden z pierwszych w Wielkiej Brytanii kotłów na czysty wodór. Trwają testy urządzenia. Firma ściśle współpracuje przy tym z rządem Wielkiej Brytanii, aby wypróbować inne technologie wodorowe i niskoemisyjne. Niedawno miała miejsce prezentacja domu zeroemisyjnego, podczas której Baxi Heating przedstawiła swoje najnowsze urządzenie czerpiące energię z wodoru. Ważne jest to, że zademonstrowano jego użycie w warunkach rzeczywistych. Kotły wodorowe zamontowano w innowacyjnej zabudowie bliźniaczej. Powstała ona we współpracy z Northern Gas Networks, rządowym Departamentem Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS) oraz firmą Cadent zajmującą się dystrybucją gazu. Znajduje się one w Low Thornley w Northern Gas Network, niedaleko Gateshead. Oprócz kotłów wodorowych partnerzy współpracujący z BEIS nad projektem Hy4Heat stworzyli również prototypy pieców na wodór, kuchenek i płyt grzewczych.

Także we Francji, z inicjatywy burmistrza gminy Châteauneuf-sur-Loire, trwa wielokrotnie nagradzany projekt Ilot@ge. W ramach tej inicjatywy w Châteauneuf – w domu dla około 1600 osób – zainstalowano 100% kocioł wodorowy BDR Thermea Group. To taki sam kocioł jak ten, który uruchomiono w Niderlandach w 2019 roku. Dzięki temu gmina jest pierwszym miejscem we Francji, w którym wypróbowano kocioł na czysty wodór. Projekt Ilot@ge obejmuje wszystkie elementy łańcucha.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment