Korzyści stosowania zaworów mieszających w instalacjach

NovaMix nowe zawory Taconova szeroki wybór

Termostatyczne zawory mieszające znajdują zastosowanie w kluczowych obszarach techniki domowej, takich jak instalacje sanitarne i grzewcze czy systemy solarne. Sprawdzone produkty firmy Taconova pracują samoczynnie i bez dodatkowej energii pomocniczej. Dzięki temu wyraźnie poprawiają efektywność systemów oraz komfort i bezpieczeństwo korzystania z instalacji. Poznajmy korzyści stosowania zaworów mieszających.

Podstawowe zastosowanie termostatycznych zaworów mieszających to niezawodna ochrona przed oparzeniem w instalacjach wody użytkowej. Produkty z serii NovaMix nadają się zarówno do montażu w punkcie centralnym – można je doskonale połączyć na przykład z systemami solarnymi – jak i bezpośrednio w punkcie poboru. Ograniczają one wysoką temperaturę wody do wartości stałej i zapewniają w ten sposób bezpieczeństwo użytkownikom. To bardzo przydatne zwłaszcza w przypadku gospodarstw domowych z małymi dziećmi. Dodatkowo zawory NovaMix zwiększają ilość dostępnej ciepłej wody.

Zasada działania

Zawór mieszający zasilany jest wodą gorącą z bufora i zimną z sieci wodociągowej. Temperatura wody zmieszanej wychwytywana jest przez termostatyczny element rozciągliwy. Jeśli temperatura wody zmieszanej odbiega od wartości zadanej, element rozciągliwy przesuwa kolbę regulującą i reguluje stosownie wielkość dopływu ciepłej i zimnej wody. Proces ten przebiega do momentu, kiedy temperatura będzie odpowiadała zadanej wartości.

Wszechstronne zastosowanie w systemach grzewczych

Produkty z serii NovaMix stosuje się również w ogrzewaniu płaszczyznowym (podłogi, ściany, stropy aktywowane termicznie) do podmieszania żądanej temperatury zasilania albo jako zawór rozdzielczy w instalacjach klimatyzacyjnych. Zawory Taconova odgrywają istotną rolę także w instalacjach wykorzystujących odnawialne źródła energii, zwłaszcza przy ładowaniu zasobnika z kotła na paliwo stałe. Ich zastosowanie przeciwdziała tworzeniu się kondensatu, w szczególności w trakcie procesu rozpalania. Ogranicza to powstawanie smoły i zapobiega korozji kotła.

Korzyści stosowania zaworów mieszjaących - NovaMix Value: funkcja rozdziału w obiegu ładowania zasobnika
NovaMix Value: funkcja rozdziału w obiegu ładowania zasobnika. Rys. Taconova

Precyzyjna regulacja temperatury

Samoczynny termostatyczny zawór mieszający, NovaMix Value zapewnia stałą temperaturę wody w punkcie poboru. Daje jednocześnie możliwość dokładnej, bezstopniowej regulacji w zakresie 20-50°C, 45-65°C lub 35-70°C. Dzięki trzem dostępnym średnicom (DN 15, 20 i 25) produkt ma szeroki wachlarz zastosowań w instalacjach sanitarnych i grzewczych. W wersji z zaworami zwrotnymi nie są potrzebne dodatkowe uszczelnienia. Kolejną cechą charakterystyczną jest kolba regulacyjna, która posiada uszczelnienie po obu stronach, co zapewnia pewną ochronę przed poparzeniem, a jednocześnie ogranicza do minimum niepożądane domieszki zimnej wody. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie temperatury dostępnej w buforze. Zawory NovaMix Value posiadają powłokę zapobiegającą osadzaniu się kamienia, gwarantującą długotrwałą bezproblemową eksploatację. Dla większych przepływów, do 102 l/min., dostępny jest model NovaMix High Capacity 70 (20-70 °C).

Zastosowanie zaworów NovaMix w instalacji wody użytkowej w punkcie centralnym ze wspomaganiem solarnym
Zastosowanie zaworów NovaMix w instalacji wody użytkowej w punkcie centralnym ze wspomaganiem solarnym. Rys. Taconova

Funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie

Podumywalkowe termostatyczne zawory mieszające NovaMix Compact skutecznie pilnują stałej temperatury wody zmieszanej w punkcie poboru. W ten sposób gwarantowana jest ciągła ochrona przed oparzeniem, nawet przy wysokich temperaturach wody w zasobniku. Produkty te przeznaczone są do stosowania w instalacjach sanitarnych, zarówno w budynkach prywatnych, jak i publicznych. Ze względu na estetyczny wygląd doskonale nadają się do montażu bezpośrednio pod umywalką, gdzie nie rzucają się w oczy. Zakres regulacji wynosi do 70°C (model NovaMix Compact 70) oraz 50 °C (model NovaMix Compact 50 TMV2). Dla hydraulicznego bezpieczeństwa wbudowano zawory zwrotne na dopływie ciepłej i zimnej wody. Produkt jest dopuszczony do montażu w dowolnej pozycji.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment