Odzież chłodząca do pracy w wysokiej temperaturze

Odzież robocza chłodząca na lato

Najgorętsza pora roku to także czas intensywnych prac instalacyjnych w wielu obiektach. Pracujemy coraz częściej w temperaturze przekraczającej 30oC. To warunki nie tylko dalekie od komfortu, ale też pogarszające efektywność i na dłuższą metę groźne dla organizmu. Jak radzić sobie z upałami? Jedną z możliwości jest wykorzystanie roboczej odzieży chłodzącej.

Praca fizyczna w upale, czy to na zewnątrz, czy w mocno nagrzanych wnętrzach, z pewnością jest pracą w bardzo trudnych warunkach. Upał, w tym wcale nierzadka temperatura powyżej 30oC, bardzo obniża komfort i efektywność pracy. W skrajnych przypadkach pracownik narażony jest bezpośrednio na udar cieplny. Przegrzanie (hipertermia) organizmu grozi także wypadkiem przy pracy. Przegrzany organizm jest mniej efektywny – człowiek szybko się męczy, obniża się także jego sprawność fizyczna i mentalna. Można jednak się przed tym chronić. Firmy oferujące odzież roboczą i ochronną mają w ofercie odzież roboczą do pracy w wysokiej temperaturze (chłodzącą). Producenci oferują kamizelki, czapki czy osłony na kark przystosowane do noszenia razem z kaskiem.

Czapka chłodząca. Fot. Würth Polska

Kamizelka z efektem klimatyzatora ewaporacyjnego

Najczęściej spotykane ubrania robocze wykorzystują absorpcyjną tkaninę chłodzącą z odpowiedniego tworzywa sztucznego. Działa to bardzo prosto – kamizelkę, czapkę lub osłonę na kark wystarczy na 1-2 minuty włożyć do wody, wycisnąć z jej nadmiaru i… korzystać. Tkanina absorpcyjna działa jak gąbka – zmagazynowana woda odbiera ciepło z otoczenia, stopniowo odparowując. Dzięki temu ciało osoby pracującej w upale chronione jest przed przegrzewaniem, zachowując odpowiednią temperaturę. Jednocześnie unikamy zamoczenia odzieży pod kamizelką. Dostępne są także rozwiązania, które przed założeniem wypełnia się wodą (przez otwór na plecach).

Kamizelki (chroniące plecy i klatkę piersiową), czapki czy osłony pod kas mogą być aktywowane (czyli zanurzane w wodzie) nawet kilkaset razy. Jeden z producentów wskazuje możliwość 200-krotnej aktywacji swojego rozwiązania.

Stosowane w odzieży chłodzącej tkaniny dają możliwość długiego, kilkugodzinnego chłodzenia. Długość pracy tkaniny na jednej aktywacji zależy od jej własności, ale także od wilgotności otaczającego powietrza i cyrkulacji powietrza. Z kolei na cyrkulację powietrza wpływa intensywność pracy i wiatr.

Przykładowo, firma Würth Polska stosuje technologię INUTEQ®️ H2O®️. Zastosowana w tym produkcie tkanina pozwala na chłodzenie od 2 do 8 godzin (zależnie od wilgotności i cyrkulacji powietrza), do 15°C poniżej temperatury otoczenia, która może wynosić nawet do 55°C. Firma Portwest oferuje rozwiązanie o nazwie Cooling 360° – odzież działa jak gąbka nawet do 8 godzin. Lekka poliestrowa tkanina, zastosowana w osłonach karku firmy Uvex, utrzymuje własności chłodzące do 8 godzin, a przy tym waży zaledwie 40 g i jest mało odczuwalna dla użytkownika.

Odzież chłodząca z materiałem zmiennofazowym

Na rynku można spotkać także odzież chłodzącą z wykorzystaniem materiału zmiennofazowego. W tym rozwiązaniu kamizelka ma specjalne kieszonki (z przodu i z tyłu), w których umieszcza się po dwa wkłady z materiałem chłodzącym. Materiał zmiennofazowy można „uaktywnić”, chłodząc go w lodówce, w zimnej wodzie lub po prostu pozostawiając na noc w chłodnym miejscu. Materiał ten jest w stanie utrzymać temperaturę 14oC przez ok. 3 godziny (zależnie od wilgotności powietrza i intensywności pracy). Ponieważ wkłady z materiałem chłodzącym są wyjmowalne, można korzystać z jednego zestawu, a drugi jednocześnie chłodzić w lodówce. Dzięki temu istnieje ciągły dostęp do chłodzenia!

Kamizelka chłodząca z wkładami z materiału zmiennofazowego. Fot. Lakeland

Jak wybrać okulary lub gogle ochronne?

Warto przeczytać także:

Leave a Comment