Willis Carrier. Słowo na urodziny wynalazcy

Słówko na urodziny Willisa Carriera

W 1902 roku pewien “inżynier ogrzewnictwa” wyprodukował swoje pierwsze urządzenie klimatyzacyjne, przeznaczone do kontroli wilgotności powietrza w drukarni. Dziś mało który fachowiec techniki HVAC nie zna ogólnoświatowej marki Carrier. 26 listopada urodził się Willis Carrier, twórca nie tylko firmy, ale i podstaw współczesnej techniki klimatyzacyjnej.

Zdjęcie pochodzi z zasobów National Museum of American History, zarządzanego przez Smithsonian Institute

Pierwszy wynalazek Willis Carrier opracował w 1902 roku. 26-letni wówczas inżynier (urodził się 26.11.1876 r. w Angoli) otrzymał od swego pracodawcy, firmy The Buffalo Forge Co., pierwsze zadanie. Miał rozwiązać problem jednej z drukarni. W gorące, parne dni atrament rozpływał się na wydrukowanych arkuszach, natomiast papier rozciągał się i kurczył. Carrier zaproponował wówczas urządzenie do kontroli wilgotności powietrza. Sprężarka tłokowa przetłaczała powietrze przez filtr, które następnie przepływało nad zwojami zawierającymi czynnik chłodniczy. Do pomieszczania napływało wówczas chłodne powietrze, dzięki czemu wilgotność stabilizowała się. Urządzenie po kilku latach testów i udoskonaleń zostało opatentowane jako „Aparat do uzdatniania powietrza” (patent USA nr 808897), który nawilżał i osuszał powietrze dzięki procesom ogrzewania i chłodzenia wody.

Willis Carrier – innowator i przedsiębiorca

W 1904 roku inżynier rozpoczął także prace, które doprowadziły do powstania wykresu psychrometrycznego Carriera. Wykres, wiążący wilgotność względną i bezwzględną oraz temperaturę punktu rosy, amerykańcy technicy i inżynierowie znają równie dobrze jak europejscy – wykres Molliere’a.

Sama firma Carrier powstała w 1915 roku, po odejściu Willisa Carriera z Buffalo Forge Company, kiedy firma rozwiązała dział klimatyzacji. Wśród urządzeń firmowanych przez markę Carrier znalazł się agregat odśrodkowy (widoczny na zdjęciu). To powstałe w 1922 roku urządzenie było pierwszym praktycznym rozwiązaniem umożliwiającym chłodzenie dużych przestrzeni. Cechowało je większe bezpieczeństwo i wydajność niż rozwiązania opartego o sprężarkę tłokową. Na koncie przedsiębiorczego inżyniera znalazł się też nowy czynnik chłodniczy, zastępujący amoniak, klimatyzator mieszkaniowy i klimatyzacja pojazdów. “Weathermaker”, pierwszy klimatyzator do mieszkań, powstał w 1928 roku. W 1946 roku na ulice San Antonio wyruszył pierwszy klimatyzowany autobus miejski.

Carrier zmarł 7 października 1950 roku. W firmie pozostał jednak duch innowacji.

Odpowiedź firmy Carrier na pandemię

Krótko po wybuchu pandemii firma wprowadziła na rynek rozwiązanie OptiClean, które można szybko i łatwo zastosować w salach szpitalnych. W pomieszczeniach, gdzie przebywają pacjenci, na przykład sale chorych czy izolatki, wytwarza się podciśnienie względem korytarza. Wówczas powietrze zanieczyszczone bakteriami czy wirusami nie może wypłynąć poza salę, także przy otwarciu drzwi na korytarz. Powietrze z pomieszczenia przed skierowaniem do wyrzutni oczyszczane jest na filtrze HEPA i dopiero wtedy wywiewane na zewnątrz. Cały proces (uzyskania i utrzymania podciśnienia oraz odprowadzenia powietrza wywiewanego) realizuje jedno urządzenie typu plug&play. Dzięki temu może ono zacząć działać od ręki, bez konieczności przeprowadzania prac remontowo-adaptacyjnych.

Carrier OptiClean – wynalazek firmy związany z zapobieganiem rozprzestrzeniania choroby COVID-19

Leave a Comment