147 lat temu urodził się Willis Carrier

147 lat temu urodził się Willis Carrier

W 1902 roku pewien „inżynier ogrzewnictwa” wyprodukował swoje pierwsze urządzenie klimatyzacyjne, przeznaczone do kontroli wilgotności powietrza w drukarni. Dziś mało który fachowiec techniki HVAC nie zna ogólnoświatowej marki Carrier. 26 listopada urodził się Willis Carrier, twórca nie tylko firmy, ale i podstaw współczesnej techniki klimatyzacyjnej.

Pierwszy wynalazek Willis Carrier opracował w 1902 roku. 26-letni wówczas inżynier (urodził się 26.11.1876 r. w Angoli) otrzymał od swego pracodawcy, firmy The Buffalo Forge Co., pierwsze zadanie. Miał rozwiązać problem jednej z drukarni.

Pierwszy klimatyzator do kontroli wilgotności powietrza

W gorące, parne dni atrament rozpływał się na wydrukowanych arkuszach, natomiast papier rozciągał się i kurczył. Carrier zaproponował wówczas urządzenie do kontroli wilgotności powietrza. Sprężarka tłokowa przetłaczała powietrze przez filtr, które następnie przepływało nad zwojami zawierającymi czynnik chłodniczy. Do pomieszczania napływało wówczas chłodne powietrze, dzięki czemu wilgotność stabilizowała się. Urządzenie po kilku latach testów i udoskonaleń zostało opatentowane jako „Aparat do uzdatniania powietrza” (patent USA nr 808897), który nawilżał i osuszał powietrze dzięki procesom ogrzewania i chłodzenia wody. W 1904 roku inżynier rozpoczął także prace, które doprowadziły do powstania wykresu psychrometrycznego Carriera. Wykres, wiążący wilgotność względną i bezwzględną oraz temperaturę punktu rosy, amerykańcy technicy i inżynierowie znają równie dobrze jak europejscy – wykres Molliere’a.

Zdjęcie pochodzi z zasobów National Museum of American History, zarządzanego przez Smithsonian Institute
Zdjęcie pochodzi z zasobów National Museum of American History, zarządzanego przez Smithsonian Institute

Willis Carrier – innowator i przedsiębiorca

Sama firma Carrier powstała w 1915 roku, po odejściu Willisa Carriera z Buffalo Forge Company, kiedy firma rozwiązała dział klimatyzacji. Wśród urządzeń firmowanych przez markę Carrier znalazł się agregat odśrodkowy (widoczny na zdjęciu). To powstałe w 1922 roku urządzenie było pierwszym praktycznym rozwiązaniem umożliwiającym chłodzenie dużych przestrzeni. Cechowało je większe bezpieczeństwo i wydajność niż rozwiązania opartego o sprężarkę tłokową. Na koncie przedsiębiorczego inżyniera znalazł się też nowy czynnik chłodniczy, zastępujący amoniak, klimatyzator mieszkaniowy i klimatyzacja pojazdów. „Weathermaker”, pierwszy klimatyzator do mieszkań, powstał w 1928 roku. W 1946 roku na ulice San Antonio wyruszył pierwszy klimatyzowany autobus miejski.

Carrier zmarł 7 października 1950 roku. W firmie pozostał jednak duch innowacji.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment