Oszczędzanie wody. Dom jednorodzinny

Oszczędzanie wody

Oszczędzanie wody skłania inwestorów do zainteresowania wykorzystaniem deszczówki czy odpływu z przyborów sanitarnych (tzw. wody szarej). Wody z tych źródeł można użyć np. do spłukiwania toalet, mycia samochodu, podlewania ogrodu. Ale jakie to mogą być oszczędności?

Oszczędzanie wody należy zacząć od miski ustępowej

W budynkach mieszkalnych do spłukiwania miski ustępowej używa się ok. 30% całkowitego zużycia wody. Z kolei całkowite zużycie wody zależy m.in. od wyposażenia mieszkania i wynosi 30-160 dm3/M/d. Średnie normatywy podaje rozporządzenie Ministra Infrastruktury (nie zmieniło się od 2002 r.).

Normatywy zużycia wody
Tabela. Normatywy zużycia wody według rozporządzenia Ministra Infrastruktury [1].

Można założyć zużycie wynoszące 100 dm3/M/d. To górna granica standardu typowego dla nowego lub wyremontowanego domu jednorodzinnego. Zatem, na samo spłukiwanie toalety każdy obywatel zużywa ok. 30 l wody na dobę, czyli blisko 11 m3/rok.

Mycie pojazdów

W tym samym rozporządzeniu znajduje się tabela 5, określająca zużycie wody do mycia pojazdów. Umieszczono tam m.in. samochody. Zgodnie z tą tabelą zużywa się ok. 175 l wody na mycie samochodu osobowego i 500 l wody na mycie samochodu ciężarowego. Myjąc samochód osobowy przy domu 6 razy w roku, zużywa się na to ok. 1 m3/rok.

Oszczędzanie wody a podlewanie

Kolejna tabela mówi o zapotrzebowaniu wody na podlewanie.

Normy zużycia wody na podlewanie
Normy zużycia wody na podlewanie według rozporządzenia Ministra Infrastruktury [1].

Na podlewanie ogródka przydomowego lub działki rekreacyjnej (przy założeniu, że w okresie 15.04-15.09 podlewamy ją przez 15 dni/m-c) zużywa się więc 2,5 dm3/m2 powierzchni, czyli 0,23 m3 /rok na każdy posiadany m2 działki.

Akt prawny

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r. w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody (Dz.U. 2002 nr 8 poz. 70)

Dowiedz się więcej o:

Zdjęcie główne: Gratisography / Pexels

e-booki Strefy Instalatora - Zagospodarowanie wody deszczowej dla instalatora

“Zagospodarowanie wody deszczowej”

  • chwytaj deszcz – dla siebie i środowiska;
  • oszczędzaj i żyj w dobrym mikroklimacie;
  • zapłać mniej za swoją inwestycję (dotacje i ulgi).
Dowiedz się więcej o poradniku

Warto przeczytać także:

Leave a Comment