Grzejniki i pompa ciepła – jakie możliwości współpracy

Grzejniki i pompa ciepła - jakie możliwości współpracy

Grzejniki i pompa ciepła – takim połączeniem inwestorzy będą interesować się coraz bardziej. Ma to związek m.in. z chęcią zastosowania pompy ciepła w budynkach remontowanych. Przebudowa całej instalacji grzewczej może się tu okazać zbyt dużym wyzwaniem. Dziś takie inicjatywy wspiera program “Czyste Powietrze”, a już wkrótce możemy się spodziewać programów pomocowych związanych z tzw. Falą Renowacji.

Pompy ciepła chętnie stosowane są w budynkach nowych, w których można zoptymalizować całą instalację grzewczą. Jednak na najbliższe lata prognozuje się coraz większe zainteresowanie remontami, w wyniku których w budynkach będą pracowały pompy ciepła. Istnieją techniczne możliwości stworzenia instalacji grzewczej, w której pompa ciepła będzie zasilać instalację grzejnikową.

Wysokotemperaturowe pompy ciepła

Tandem “grzejniki i pompa ciepła” bardzo dobrze sprawdzi się chociażby w układzie wysokotemperaturowym. Coraz większa grupa producentów ma w swojej ofercie tzw. wysokotemperaturowe pompy ciepła. Mogą one przygotowywać wodę grzewczą o temp. 65oC i wyższej. Taką możliwość daje np. zastosowanie układu chłodniczego ze sprężarką scroll z wtryskiem par czynnika chłodniczego. Drugą opcją jest zastosowanie czynnika chłodniczego zapewniającego szersze parametry pracy, a więc produkcję wody grzewczej o wysokiej temperaturze.

Niskotemperaturowe grzejniki i pompa ciepła

Na rynku można spotkać grzejniki określane jako niskotemperaturowe albo LTH (Low Temperature Heating). Mogą one współpracować z niskotemperaturowym źródłem ciepła (pompa ciepła lub kocioł kondensacyjny). Muszą mieć możliwie największą efektywną powierzchnią wymiany ciepła. Z jednej strony zapewnia to odpowiednie wykonanie (pofalowanie) płyt. Dzięki niemu powierzchnia kontaktu z ogrzewanym powietrzem może być nawet o połowę wyższa niż dla typowego grzejnika płytowego. Niektórzy producenci mają bardzo ciekawe rozwiązania techniczne. Na przykład podnoszą one efektywność oddawania energii przez konwekcję i promieniowanie.

Innym rozwiązaniem jest dobranie grzejnika klasycznego, ale większego (np. dłuższego) niż dla instalacji wysokotemperaturowej. W tym kontekście czasem można spotkać też pogląd, że grzejnik do zastosowań niskotemperaturowych należy “po prostu przewymiarować”. Tymczasem prawidłowe jest dokładne dobranie go do warunków pracy. Producenci dysponują tabelami lub programami, które pozwalają dobrać wielkość “zwykłego” grzejnika dostosowanego do określonej temperatury zasilania i powrotu. Należy tylko zwrócić uwagę na to, że przy bardzo niskich parametrach grzejnik może się okazać absurdalnie długi…

Grzejniki niskotemperaturowe powinny spełniać wymagania normy PN-EN 442-1:2015-02 Grzejniki i konwektory — Część 1: Wymagania i warunki techniczne. Norma nie jest powołana w Załączniku nr 1 do Warunków Technicznych. Jednak wybór grzejników spełniających jej wymogi jest gwarancją prawidłowego wykonania i jednoznacznego określenia parametrów cieplnych.

Warto przeczytać także:

Leave a Comment