IX Kongres PORT PC „Pompy ciepła na fali renowacji”: zarejestruj się!

IX Kongres PORT PC „Pompy ciepła na fali renowacji”: zarejestruj się!

Zbliża się IX Kongres PORT PC „Pompy ciepła na fali renowacji”. Wydarzenie, w tym roku w formule online, odbędzie się 17 czerwca 2021 r. Zaprasza Paweł Lachman – Prezes Zarządu PORT PC.

Paweł Lachman
Prezes Zarządu, Port PC

PORT PC jako stowarzyszenie branżowe istnieje już ponad 10 lat. Jesteśmy jedyną organizacją związaną z OZE, która wydała kompleksowe wytyczne branżowe, wdrożyła zarówno standardy jakościowe w zakresie szkoleń instalatorów, jak i znaki jakości pomp ciepła.

Cieszymy się też, że rok 2021 zapowiada się jako: rok pomp ciepła w Polsce. W poprzednim roku nastąpiły duże wzrosty sprzedaży liczby pomp ciepła na rynku. Wg analiz PORT PC rynek pomp ciepła typu powietrze/woda i wzrósł o 108%. Dostępne badania pokazują również, że i w 2021 roku możemy spodziewać się blisko trzycyfrowego wzrostu sprzedaży tej grupy pomp ciepła w Polsce. Komisja Europejska w unijnej strategii integracji sektorów energetycznych w „Europejskim Zielonym Ładzie” odeszła od zasady neutralności technologicznej. Wskazuje na kluczowe znaczenie pomp ciepła w transformacji energetycznej budynków w Europie. W ciągu obecnego roku możemy spodziewać się powstania ponad 100 różnych aktów prawnych wdrażających w przyszłości kierunek neutralność klimatycznej. Co jest również istotne, również w Polityce Energetycznej Polski 2040 jednoznacznie wskazano znaczenie pomp ciepła w ogrzewaniu budynków. Kluczowe znaczenie ma rządowa deklaracja odejścia od stosowania kotłów gazowych w modernizacji budynków do 2030 rok w projekcie długoterminowej strategii renowacji budynków.

Sektorowe wyzwania

Komisja Europejska zapowiada oczekiwany udział 40% pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych do 2030 r. i 65% do 2050 r. Stawia to znaczne wyzwania dla całej branży producentów, projektantów, instalatorów urządzeń grzewczych. Kluczowych pytań jest wiele:

  • Czy i kiedy technologia pomp ciepła może być powszechnie stosowana w istniejących budynkach?
  • Czy pompy ciepła będą tańsze w perspektywie najbliższych 5 czy 10 lat?
  • Jak wygląda ich ekologiczność obecnie i w przyszłości?
  • Czy potrzebna jest głęboka termomodernizacja budynków przy stosowaniu pomp ciepła?
  • W jakim stopniu produkcja pomp ciepła jest szansą dla polskich producentów urządzeń grzewczych?

W trakcie najbliższego Kongresu PORT PC spróbujemy odpowiedzieć m.in.:

  • Jak wygląda perspektywa rozwoju rynku pomp ciepła w najbliższych kilku latach?
  • Jak wesprzeć produkcję pomp ciepła i osprzętu w Polsce?

Ciągle dużym wyzwaniem jest przeszkolenie rzeszy instalatorów i przebranżowienie ich w kierunku powszechnego montażu pomp ciepła. Będziemy też rozmawiać o tym, czy są już realne alternatywy w stosunku do kierunku elektryfikacji ogrzewania. Kolejnym istotnym wyzwaniem będzie kwestia promocji budynków plus-energetycznych w kontekście nowych warunków technicznych w budynkach jednorodzinnych od 2021 roku oraz zapowiadanych przez NFOŚiGW programów wsparcia. Cieszę również, że po blisko 8 latach wydane zostaną zmodyfikowane branżowe wytyczne dotyczące gruntowych dolnych źródeł pomp ciepła – wytyczne PORTPC cz. 1 wydanie II.

Jestem przekonany, że IX Kongres PORT PC będzie największym wydarzeniem w historii branży pomp ciepła w Polsce.
Życzę Państwu udanego IX Kongresu PORT PC!

Paweł Lachman, Prezes Zarządu PORT PC

Link do rejestracji: https://bit.ly/Rejestracja_IX_Kongres_PORTPC

Warto przeczytać także:

Leave a Comment