Woda szara to odpływ z z przyborów sanitarnych, który po uzdatnieniu można wykorzystać. Dziś wykorzystanie wody szarej wciąż zdarza się dość rzadko. Może jednak zyskiwać na popularności wraz z poszukiwaniem oszczędności w zużywaniu wody pitnej.
Blog
Glikole stosowane w technice instalacyjnej
Glikole w technice sanitarnej wykorzystywane są jako płyny przewodzące ciepło – w instalacjach grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, solarnych czy pompach ciepła. W przeciwieństwie do wody nie zamarzają w temperaturze ujemnej – mogą zachować swoje własności nawet do temperatury -35°C.
Wskaźniki jakości powietrza
Smog jest mgłą dymową – utrzymuje się przy bezwietrznej pogodzie. W jej skład wchodzą pyły zawieszone (tzw. PM – particulated matter) i zanieczyszczenia gazowe. jakie są główne, najbardziej niebezpieczne składniki smogu i jak wpływają na zdrowie?
Klasyfikacja filtrów do wentylacji ogólnej
Klasyfikacja filtrów do wentylacji ogólnej dokonywana jest według normy. Od lipca 2018 r. obowiązuje klasyfikacja filtrów przeciwpyłowych do wentylacji ogólnej według normy PN-EN ISO 16890. Czy i jak można porównać „nową” i „starą” normę?
Filtry antysmogowe, czyli jakie?
Wobec zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego, które napływa do domów, w ofercie producentów pojawiają się tzw. filtry smogowe. Takiego pojęcia nie ma jednak w prawie ani w normach. Jak można zatem zdefiniować filtry antysmogowe?
Próba szczelności instalacji gazowej. Podstawowe informacje
Główna próba szczelności instalacji gazowej jest jasno określona prawo przez. Czynność ta prowadzi do wykrycia nieszczelności instalacji gazowej. Ma więc znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Kiedy należy wykonać taką próbę i kto może ją przeprowadzić?
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
Ważna informacja dla klientów: właściciele i zarządcy budynków będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają. Powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) – zgodnie ze znowelizowaną ustawą o wspieraniu termomodernizacji. CEEB oparta będzie o deklaracje właścicieli i zarządcy budynków. Będzie uzupełniana po kontrolach, np. kominiarskich czy inspekcji ochrony środowiska.
Materiały uszczelniające połączenia instalacyjne
Połączenia rur w instalacji sanitarnej wymagają precyzyjnie wykonanego uszczelnienia. Odpowiednio dobrane i zastosowane materiały uszczelniające pozwolą zachować szczelność instalacji oraz ciągłość ich parametrów także na połączeniu.
Usuwanie zawiesin z instalacji grzewczej
Istotnym wskaźnikiem jakości wody są zawiesiny, które mogą być zarówno obecne w wodzie surowej, jak i powstawać w wyniku usuwania niepożądanych substancji. Muszą być one usunięte na przewodzie powrotnym przed źródłem ciepła, by nie uszkodzić wymiennika ciepła czy pompy obiegowej. Zawiesiny usuwa się metodami mechanicznymi, wspomaganymi przez dodatkowe procesy fizyczne, takie jak oddziaływanie pola magnetycznego.
Płyny instalacyjne
Płyny instalacyjne do instalacji grzewczych to mieszanina substancji chemicznych, które najczęściej łączą kilka funkcji: zabezpieczenie przed korozją, zapobieganie powstawaniu osadów (a do pewnego stopnia także ich usuwanie), przeciwdziałanie blokowaniu się armatury oraz zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów. Standardowo są to produkty wielosezonowe.