Powstaje lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM)

Lista ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów) właśnie wystartowała

NFOŚiGW prowadzi wykaz urządzeń spełniających wymagania techniczne programu „Czyste Powietrze” . Trwają prace nad rozszerzaniem tej bazy – docelowo będzie to „Lista zielonych urządzeń i materiałów” (ZUM). To na razie plany, ale Fundusz zapowiada, że od 2021 r. będzie można wnioskować o dofinansowanie tylko tych urządzeń i materiałów, które znajdują się na „zielonej” liście. Ma to ułatwić życie wnioskodawcom.

Obecnie NFOŚiGW umieszcza urządzenia spełniające wymagania techniczne programu “Czyste powietrze” w katalogu czyste-urzadzenia.ios.edu.pl. Wpisanie urządzenia na listę jest dla producenta dobrowolne. Z drugiej strony, z punktu widzenia wnioskodawcy o dofinansowanie w programie “Czyste Powietrze”, katalog jest otwarty. Oznacza to, że jeśli urządzenie nie występuje w tym wykazie, nadal można umieścić je we wniosku. Trzeba jednak dostarczyć dokumenty, które potwierdzą spełnienie wymagań.

Jeśli dane urządzenie spełnia wymagania techniczne programu Czyste Powietrze, a nie zostało zgłoszone przez producenta do przedmiotowej bazy, to w dalszym ciągu istnieje możliwość umieszczenia tego urządzenia we wniosku o dofinansowanie (beneficjent jest zobowiązany do dostarczenia dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań technicznych programu Czyste Powietrze) – wyjaśnia NFOŚiGW.

Docelowo lista zielonych urządzeń i materiałów będzie dostępna pod adresem lista-zum.ios.edu.pl. Znajdą się na niej m.in. urządzenia grzewcze na paliwa stałe, ciekłe i gazowe. Będą także urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła). Nowością w stosunku do obecnego wykazu będą materiały izolacyjne, stolarka okienna, drzwi zewnętrzne i garażowe. Co ważne, NFOŚiGW do 2029 roku, czyli do końca programu, będzie aktualizować tę listę.

Baza (obecna i powstająca) ma eliminować przypadki nieuczciwej konkurencji. Jej współtwórcami mają pozostać uczestnicy rynku, na przykład producenci i autoryzowani dystrybutorzy urządzeń grzewczych. Zgłoszone urządzenia, po rejestracji producenta na stronie i następującej po tym weryfikacji, NFOŚiGW umieści w ogólnodostępnej bazie o charakterze wyłącznie informacyjnym. Wpisy będą uszeregowane losowo.

Przeczytaj więcej o wymaganiach dla urządzeń w programie “Czyste Powietrze”.

Zdjęcie główne: Sirirak Boonruangjak z Pexels

Źródło: NFOŚiGW

Warto przeczytać także:

Leave a Comment